International thoroughbred pedigree services provider
Yarradale Stud, AUS
536 O'Brien Road,
Contact: Bernadette Hamill , Stud Manager
Ph: 08-9574 6490
Email: [email protected]
Website: www.yarradalestud.com.au
(in Australia)
|
Winner | Date | Race | Earnings | |
---|---|---|---|---|
Gift of the Heart (AUS) 2019 | 20/01/24 | WATC Macmahon H. | AUD64,190 | |
Salt Lake Shake (AUS) 2020 | 29/10/23 | Northam RC Triple M Maiden P. | AUD23,400 | |
Tiny'n'tuff (AUS) 2018 | 28/10/23 | Collie RC Life Members Past and Present H. | AUD8,470 | |
Born to be Lucky (AUS) 2018 | 28/10/23 | Collie RC Tabtouch Same Race Multi Maiden P. | AUD8,470 | |
Love Drunk Baby (AUS) 2017 | 24/09/23 | Kalgoorlie Boulder RC Diggers and Dealers H. | AUD16,440 | |
Gift of the Heart (AUS) 2019 | 02/09/23 | WATC Furphy H. | AUD53,230 | |
Lucky's Way (AUS) 2019 | 19/08/23 | WATC Tabtouch Westspeed H. | AUD31,545 | |
Love Drunk Baby (AUS) 2017 | 30/07/23 | Kalgoorlie Boulder RC Goldfields Golf Club H. | AUD12,056 | |
Gem of the Lochs (AUS) 2014 | 21/07/23 | Lismore TC Lafaro Accounting H. | AUD15,000 | |
Mystery Man (AUS) 2017 | 15/07/23 | Nor-West JC Nor West Group Harding H. | AUD9,088 |
|
BRADBURY'S LUCK 2 wins at 2, A$630,073, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., RL, AJC Canonbury S., L, 3d MRC Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3. He entered stud in Aust. in 2006. Sire of 425 progeny to race, 282 winners (66.0%), earnings of over $24 million, 11 stakes winners, 11 stakes placegetters, inc. LUCKYGRAY (07g, Mukaddamah, Sir Tristram). 14 wins from 1200m to 1800m, A$2,694,025, WATC Railway S., Gr.1-twice, Kingston Town Classic, Gr.1, Lee Steere S., Gr.2, Roma Cup, Gr.3-twice, Belmont Sprint H., Gr.3, Hyperion S., Gr.3, Asian Beau S., Gr.3, Air & Water Residential H., Paul Fletcher Commercial Lawyers H., Club Burswood H., Westspeed 3YO H., Perthracing.com.au H., 2d WATC Railway S., Gr.1, Kingston Town Classic, Gr.1, Magic Millions Perth 3YO Trophy, 3d WATC Roma Cup, Gr.3, 4th MVRC William Reid S., Gr.1, WATC Lee Steere S., Gr.2, MRC PB Lawrence S., Gr.2, WATC Roma Cup, Gr.3, Challenge S., L. FIRE UP FIFI (07f, West by West, Nasty and Bold). 12 wins from 1050m to 1800m, A$686,925, VRC Blazer S., Gr.2, Qld Tatt's RC Tattersall's Open Mile, L, BRC Just Now H., L, Spear Chief H., L, Mount Franklin H., Madison Cleaning Services H., HLB Mann Judd H., Skyracing.tv H., Coca-Cola Amatil P., Bollinger H., Qld Tatt's RC Hamilton Hotel H., 2d BRC Mittys H., Qld Tatt's RC Des Lambart Memorial H., Ipswich TC TL Cooney H., 3d VRC Myer Classic, Gr.1, WATC Railway S., Gr.1, BRC Sprint H., Gr.3, GCTC Prime Minister's Cup, L, BRC PMP Limited 3YO H., IPCQ H., Skyracing.tv H., 4th BRC Dane Ripper S., Gr.2, Bernborough H., L. COL 'N' LIL (11f, Street Cry, Success Express). 8 wins from 1200m to 2200m, A$497,000, BRC Lord Mayor's Cup, Gr.3, Toowoomba TC Weetwood H., L, BRC Sky Racing Shoot Out P., Roladuct Spiral Tubing H., Herbert Smith Freehills H., 2d BRC The Roses S., Gr.2, Tails H., L, GCTC Gold Coast Bracelet, L, BRC Calibre Consulting P., Driver Recruitment H., GCTC City of Gold Coast H., Toowoomba TC K&R Plumbing Supplies H., 3d BRC Marriott Hotel H., Qld Tatt's RC Sky Racing H., BRC Bartons P., 4th BRC Princess S., L. CASH LUCK (08g, Geiger Counter, Elounda Bay). 8 wins from 1000m to 1800m, S$855,322, 29,360Dhs, Singapore TC Kranji Mile, L, Moonbeam Vase, L, Adelaide Yearling 2YO S., Open H., Kranji B S., Smart Bet H., 2d Singapore Guineas, L, Singapore TC Open H., Better Than Ever S., 3d Singapore TC Polytrack Mile Championship, L, Aushorse Golden Horseshoe Preview, 4th Singapore TC Aushorse Golden Horseshoe, L, Stewards' Cup, L. IN CAHOOTS (10g, Rory's Jester, Prego). 5 wins-1 at 2-to 1200m, A$417,000, MRC Italktravel S., L, Gosford Guineas, L, 2d ATC Show County H., Gr.3, MRC Testa Rossa S., L, ATC Fonterra Foodservice 2YO H., 3d ATC Royal Sovereign S., Gr.2, VRC Tab.com.au S., Gr.2, Bobbie Lewis H., Gr.3. BURNYA TO SURVIVE (17g, Flying Pegasus, Bletchley Park). 7 wins at 1200m, 1400m to 2022-23, A$277,030, Bunbury S., L, WATC $4m Quokka Race H., Crown Perth H., Amelia Park H., Morley Growers Market H., 3d WATC Glenroy Chaff H. SKATE TO PARIS (14f, Murphy's Blu Boy, Air de France). 7 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$557,900, BRC Brisbane H., L, XXXX Dry H., Kirin H., Girls Day Out Raceday P., Energy Super H., GCTC Aquis Chinese JC H., SCTC Stanley River Thoroughbreds 2YO P., 2d BRC Oxlade S., L, Bill Carter S., L, TAB Long May We Play H., Qld Tatt's RC IPG Marketing Solutions H., GCTC Jewel 3YO S., Toowoomba TC Moore Trailers 2YO H., BRC Hamilton Hotel H., Midori P., Besst Recruitment H., GCTC Skyline Restaurant P., 3d BRC Bernborough P., L, Ipswich TC Gai Waterhouse Classic, L, SCTC Princess S., L, Qld Tatt's RC Winning Edge H. ELEGANT COMPOSURE (11f, Woodman, Common Grounds). 7 wins to 1400m, A$200,000, Qld Tatt's RC Memorial Classic, L, BRC Cardno H., Urban Office Fit Outs H., SCTC IGA H., 3d GCTC Silk Stocking H., L. AVALADYLUCK (09f, Mossman, Tolomeo). 5 wins-2 at 2-at 1200m, 1300m, A$341,450, BRC Bright Shadow H., L, Hamilton Hotel H., Rockhampton JC Diplock's Repairs Centre QTIS 600 2YO P., BRC Corona Beach Party H., 2d BRC Nudgee H., L, Qld Tatt's RC Hardy Brothers Jewellers H., SCTC XXXX H., BRC Autism Brisbane H., Skyracing.tv H., 3d BRC HLB Mann Judd P., Farewell Eagle Farm Track P., Uniform Management Services H. SHE CAN SKATE (09f, Canny Lad, Bellotto). 4 wins at 1100m, 1200m, A$237,160, VRC AR Creswick S., L, MRC PFD Food Services H., MVRC Simpson Construction H., 2d MRC Hyland Race Colours H., 3d VRC GH Mumm S., Gr.3, MRC Maxie Howell H. RINGA RINGA ROSIE (07f, Al Hareb, Luskin Star). 3 wins-2 at 2-at 1050m, 1200m, A$278,150, BRC Hampden S., L, DGL (Aust) 2YO H., Plough Inn Tavern H., 2d BRC TJ Smith Classic, Gr.1, 3d BRC Doomben Slipper, L, Calaway Gal S., L, 4th VRC Edward Manifold S., Gr.2. Goldslick (08f, Encounter, Alleged). 10 wins from 1100m to 1800m, A$372,815, VRC Eugene Gorman H., Qld Tatt's RC Southbank Insurance Brokers H., GCTC Stuart James Memorial H., VRC Dover H., Rockhampton JC BFB Scaffolding 3YO H., Prydes Easifeeds H., Hahn Super Dry 3.5 H., XXXX Gold H., Thank You PCYC H., 2d BRC Gunsynd Classic, Gr.3, 3d MVRC Sunline S., Gr.2, VRC Paris Lane S., L, Sunshine Coast Guineas, L, 4th MRC Ladies Day Vase, Gr.3, BRC Brisbane H., L, Qld Tatt's RC Members' Cup, L. Skating on Ice (07f, Brave Warrior, Persian Heights). 8 wins-1 at 2-to 1400m, A$377,675, BRC Channel 7 H., Molan Plumbing H., Flood Fundraiser Appeal H., David Jones H., Queensland Reef & Beef P., 2d BRC Just Now H., L, Ipswich TC Gai Waterhouse Classic, L, Qld Tatt's RC Hardy Brothers Jewellers H., BRC IPG Print H., Airen Youhanna H., 3d Gold Coast Guineas, Gr.3, BRC Brisbane Screenprinting & Displays H., 4th BRC BTC Classic, Gr.3. Unimpeachable (09f, Zabeel, Alleged). Winner at 1400m, A$104,630, ATC Links Shell Cove H., 2d Wyong RC Mona Lisa S., L, ATC Facebook.com Sydney Carnival H., Onemorenomore at Easter H., Diona Civil Engineering H., 3d ATC Adrian Knox S., Gr.3, 4th Illawarra TC Keith F Nolan Classic, Gr.3. Eye Guy (14g, Giant's Causeway, Slip Anchor). 7 wins from 1200m to 1800m, 84,942Rgt., S$295,444, Singapore TC Stepitup S., 2d Singapore TC Moonbeam Vase, L, Class 2 H., 3d Singapore TC Silver Bowl, L, Flax S., 4th Singapore TC Stewards' Cup, L. Ice Ghost (15g, Dance in the Dark, Arazi). 6 wins from 1000m to 1600m, A$263,345, SAJC Terry Howe Printing H., James Boags H., Murray Bridge RC AM&ME Langsford Plasterboard Contractors H., 2d SAJC Zonte's Footstep H., Thorough Care H., Furphy H., Resourceco H., McMahon Services H., Schweppes H., 3d SAJC HC Nitschke S., L, Terry Howe Printing 2YO H., Adelaide Galvanising H., Schweppes H., Mypunter.com H., Hit107 H., Eco Skip Hire H., Furphy H., Thomas Farms H. King Utah (07g, Desert Prince, Last Tycoon). 5 wins from 1200m to 2400m, A$97,930, ATC Ladies in Racing Magazine H., 2d ATC Frank Underwood Cup, L, BRC Raw Group Hospitality Quality H. Gunmetal Grey (17f, Metal Storm, Vain Rancher). 4 wins at 1100m, 1200m to 2022-23, A$300,750, WATC Marjorie Charleson Classic, Westspeed H., 2d WATC Jungle Dawn Classic, L, Starstruck Classic, L, Amelia Park H., Tabtouch-Better Your Bet H., Owner Appreciation Day H., Schweppes H., Quokka Race April H., Amelia Park H.-twice, 3d WATC Rock Magic H., Schweppes H., 4th WATC La Trice Classic, Gr.3, Sheila Gwynne Classic, L, Pinjarra Classic, L, Bunbury S., L. In a Tangle (07f, Woodman, Luskin Star). 3 wins-1 at 2-to 1350m, A$116,150, BRC Sky Racing H., 2d Gold Coast Bracelet, L. Chewychop (09g, Keltrice, Harvey Pack). 2 wins at 1200m, 1300m, A$83,480, ATC Santos Coffee H., 3d Scone RC Inglis Guineas, RL, ATC St George Motor Boat Club H. Make My Own Luck (14f, Piccolo, Mister C). Winner at 2, A$101,100, 2d BRC Calaway Gal S., L, SCTC Coastline BMW 2YO Classic P., GCTC First National Real Estate 2YO H. Sunshine Rhythm (09g, Jade Hunter, Imposing). Winner at 1100m, 2d Macau Lisboa Juvenile, L. Bradbury Chocolate (08f, Success Express, Maizcay). 11 wins to 1200m, A$185,550, BRC Timeform QTIS 3YO H., 2d Toowoomba TC Mainz Developments Quality H., BRC Meteors Netball H., 3d BRC Student Flights H. Queen of the Lochs (10f, Mighty Avalanche, Whiskey Road). 9 wins from 1000m to 1600m, A$377,750, BRC Banchory Thoroughbreds H., Novotel Brisbane Airport P., Iveco H., Ascend Sales H., Ipswich TC Sirromet 5 Star Winery H., SCTC Shadforths Civil H., 2d BRC Yellowglen H., Canadian Club H., Simmons Bakery H., SCTC Coastline BMW 5 Series H., BRC Quest Breakfast Creek P., 3d BRC SITA Australia H., Bartons Bayside H., Quest Breakfast Creek H., 4th BRC Princess S., L. Blades of Glory (07g, Woodman, Honor Grades). 8 wins to 1400m, SAJC Schweppes H. Rising Luck (11g, Singingintherain, Al Hareb). 5 wins at 1400m, 2200m, A$174,690, Ipswich TC XXXX Summer Marquee H., 2d BRC Hervey Bay Hotel & Resort H., Brc.com.au Bloodstock 2YO P., 3d GCTC First National Investments & Projects H., SCTC Bruce McLachlan Classic, BRC Cellarbrations H. Nuptse (07f, Geiger Counter, Niniski). 5 wins to 1100m, A$188,930, ATC Back to the Peakhurst H., AJC Regupol Australia H., BRC Skyracing.tv H., LED Super Screens H., Ormiston College H., 2d BRC Sirromet Wines Doomben Dash H., ATC Ken Callander Fellowship H., 3d GCTC Magic Millions Sprint H., ATC Fitzpatrick & Partners H., 4th Qld Tatt's RC Travel Associates Classic, L. A Beta Imagination - Perfect Cheers (H.K.) (07g, Loosen Up, Tattenham). 5 wins from 1000m to 1650m, A$51,475, HK$3,691,000, MRC Dennis Hanrahan H., HKJC Fenwick H., Wong Nai Chung Gap H., Sai Kung H., 2d HKJC Venus H., Tsing Yi H., Bulldozer H., Kam Tsin H. Rusty Colours (10g, Rory's Jester, Bletchingly). 2 wins-1 at 2-at 1000m, 1600m, A$103,050, BRC Lilivale Stud H., Sky Racing 2YO H., 2d SCTC RCQ Bruce McLachlan 2YO Classic, 3d BRC Sky Racing 2YO H., XXXX Gold 2YO H. It's a Bit Shady (09g, King of Kings, Cutlass Reality). 2 wins at 1200m, 1600m, WATC Del Basso Smallgoods Italian Day H., Crown Perth H., 2d WATC Jackson's Restaurant H. |
Commenced stud duties in Australia in 2006 Analysis by Crop
Analysis by Age
Analysis by Sex
Analysis by Race Distance
New Zealand
Australia
Worldwide - All countries, calendar year
Totals in All Countries
|
REDOUTE'S CHOICE Joint Champion 3YO in Aust/NZ in 1999-2000. Champion 3YO Miler in Australia in 1999-2000. 5 wins-2 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,567,850, VATC Blue Diamond S., Gr.1, Caulfield Guineas, Gr.1, CF Orr S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, VATC Veuve Clicquot S., L, 2d MVRC Australia S., Gr.1, 3d VATC Futurity S., Gr.1, Vic Health Cup, Gr.1, 4th VRC Ascot Vale S., Gr.2. He entered stud in Aust. in 2000. Champion Sire in Australia in 2005-06, 2009-10, 2013-14, second in 2008-09, 2010-11, third in 2004-05, 2006-07, 2011-12. Champion Aust. Sire (AEI) in 2004-05, 2005-06, 2006-07. Leading Aust. Sire of 2YOs in 2004-05, 2005-06. Champion Broodmare Sire in Australia in 2018-19, 2019-20, 2021-22, 2022-23, second in 2020-21. Champion Broodmare Sire in Singapore in 2020. Champion Broodmare Sire in Poland in 2019. Sire of 1555 progeny to race, 1212 winners (77.0%), earnings of over $191 million, 182 stakes winners, 139 stakes placegetters, inc. MISS FINLAND (03f, Woodman, Sadler's Wells). Champion 2YO & 3YO Filly in Australia in 2006 & 2007.11 wins-3 at 2-from 1000m to 2500m, A$4,632,775, STC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, MRC Memsie S., Gr.2, Angus Armanasco S., Gr.2, HDF McNeil S., Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, VRC Talindert S., L, MRC Pleach 2YO P., 2d AJC Champagne S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Yalumba S., Gr.1, Underwood S., Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, 3d MRC Futurity S., Gr.1, 4th MVRC WS Cox P., Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2. LANKAN RUPEE (09g, Stravinsky, Zabeel). Horse of the Year in Australia in 2013-14. Joint Head of the 2014 WTR (Sprint). Champion Sprinter in Australia in 2013-14.11 wins to 1200m, A$4,129,510, ATC TJ Smith S., Gr.1, VRC Newmarket H., Gr.1, Lightning S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, Rubiton S., Gr.2, Kevin Heffernan S., Gr.3, VRC Dilmah Earl Grey S., L, MRC KS Environmental P., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat H., 2d MVRC AJ Moir S., Gr.1, Ian McEwen S., Gr.2, MRC Bletchingly S., Gr.3, VRC Living Legends H., 3d VRC Darley Classic, Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2, Caulfield Sprint H., Gr.2, Blue Sapphire S., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge H., 4th VRC Darley Classic, Gr.1. THE AUTUMN SUN (15c, Galileo, Lear Fan). Champion 3YO Colt in Australia in 2018-19.8 wins-3 at 2-from 1200m to 2000m, A$3,489,121, ATC Golden Rose S., Gr.1, Randwick Guineas, Gr.1, Rosehill Guineas, Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, BRC JJ Atkins S., Gr.1, ATC Hobartville S., Gr.2, Energy Air 2YO P., Armistice 2YO P., 3d ATC Stan Fox S., Gr.2. SAMANTHA MISS (05f, Zabeel, Bold Venture). Champion 3YO Filly in Australia in 2009.7 wins-2 at 2-from 1150m to 2500m, A$1,763,260, VRC Oaks, Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Flight S., Gr.1, Furious S., Gr.2, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Wattle Grove 2YO H., 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Light Fingers S., Gr.2, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, AJC Sweet Embrace S., Gr.3, 4th STC Magic Night S., Gr.2. LOTTERIA (01f, Sir Tristram, Zamazaan). 8 wins from 1200m to 1600m, A$1,491,560, VRC Myer Classic, Gr.1, AJC Flight S., Gr.1, Surround S., Gr.2, STC Shannon S., Gr.2, Newcastle JC Spring S., Gr.3, AJC Show County H., L, Kogarah H., 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, NSW Tatt's RC Tramway H., Gr.3, 3d AJC Epsom H., Gr.1, 4th STC Canterbury S., Gr.2. MAJMU (11f, Hussonet, Smooth Performance). Champion 2YO Filly in South Africa in 2013-14.6 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m, R2,325,000, Kenilworth Cape Fillies Guineas, Gr.1, Turffontein Empress Club S., Gr.1, South African Fillies Nursery, Gr.2, Starling S., Gr.3, Pretty Polly S., Gr.3, Ruffian S., L, 2d Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, 4th Turffontein Johannesburg Spring Fillies & Mares Challenge, Gr.2. MELITO (06f, Marauding, Prince True). 5 wins-1 at 2-to 1400m, A$1,934,050, AJC TJ Smith S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, ATC Apollo S., Gr.2, AJC Furious S., Gr.2, STC Silver Slipper S., Gr.2, 2d ATC Queen of the Turf S., Gr.1, AJC All Aged S., Gr.1, BRC Stradbroke H., Gr.1, BTC Cup, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Reisling S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Widden S., L, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, STC Birthday Card S., Gr.3, 4th ATC All Aged S., Gr.1, AJC Flight S., Gr.1. WYLIE HALL (09c, Ideal Planet, Sovereign Edition). 6 wins from 1400m to 2450m, R3,694,625, Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, South African Derby, Gr.1, Colorado King S., Gr.2, Derby Trial, L, Cape Summer of Champions Pinnacle S., 2d Greyville Durban July H., Gr.1, Turffontein Egoli Mile, Soccer 10 H., 3d Turffontein London News S., Gr.3, 4th Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, Horse Chestnut S., Gr.1, Greyville Daily News 2000 S., Gr.1. GALLICA (05f, Kingmambo, Dictus). 6 wins from 1600m to 2000m, A$1,010,495, MRC Thousand Guineas, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, AV Kewney S., Gr.2, 2d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d STC Storm Queen S., Gr.1. FASHIONS AFIELD (02f, Wild Again, Bletchingly). Champion 2YO Filly in Australia in 2004-05.6 wins-4 at 2-from 1200m to 1600m, A$1,974,110, AJC Sires' Produce S., Gr.1, Flight S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, Gold Coast Guineas, L, AJC Meriton Serviced Apartments 2YO H., STC Riverina Charm 2YO H., 2d STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, STC Expressway S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, Queensland Guineas, Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, GCTC Magic Millions 3YO Trophy, RL, 3d STC Premiere S., Gr.2, 4th STC Queen of the Turf S., Gr.1, VRC Ascot Vale S., Gr.2, STC Apollo S., Gr.2, Missile S., Gr.3. KING'S LEGACY (17c, Hussonet, Sunday Silence). 3 wins at 2, A$1,013,100, ATC Sires' Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, BRC BJ McLachlan S., Gr.3, 3d ATC Golden Rose S., Gr.1, TAB Long May We Play 2YO P. KING'S ROSE (07f, Nureyev, Manila). 8 wins-1 at 2-from 1000m to 2000m, NZ$391,390, A$772,100, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, ARC Royal S., Gr.2, MVRC WH Stocks S., Gr.2, MRC Memsie S., Gr.2, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Manawatu RC Eulogy S., Gr.3, Ashburton RC Ray Coupland S., L, 2d VRC Emirates S., Gr.1, MRC Toorak H., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, MRC Moonga S., Gr.3, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, Queen of the Turf S., Gr.1, 4th Hawkes Bay Lowland S., Gr.3. MUSIR (06c, Encosta de Lago, Mill Reef). Champion 2YO Colt in South Africa in 2008-09. Champion 3YO Miler in UAE in 2010.8 wins-2 at 2-from 1000m to 1900m, £8,608, €270,000, R377,125, HK$1,200,000, 6,978,575Dhs, Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Meydan Al Rashidiya S., Gr.2, Istanbul Topkapi Trophy, Gr.2, UAE Derby, Gr.2, Meydan Al Maktoum Challenge Round 1 S., Gr.3, UAE Two Thousand Guineas, Gr.3, UAE 2000 Guineas Trial S., 2d Meydan Al Maktoum Challenge Round 3 S., Gr.2, Zabeel Mile S., Gr.2, Firebreak S., L, Clairwood Gatecrasher S., 3d HKJC Champions Mile, Gr.1, Newbury Hungerford S., Gr.2, Meydan Burj Nahaar S., Gr.3, 4th Meydan Al Fahidi Fort S., Gr.2. SNITZEL (02c, Snippets, Storm Bird). 7 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,031,550, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, AJC Breeders' P., L, BTC Tommy Smith Slipper S., L, Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., RL, 4th AJC All-Aged S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1. GALAXY STAR (12f, Jeune, Royal Academy). 13 wins from 1200m to 2100m, A$1,546,000, WATC Railway S., Gr.1, Ted Van Heemst S., Gr.2, Asian Beau S., Gr.3, Belmont Sprint, Gr.3, Strickland S., Gr.3, Trap for Fools H., Ascend Sales Trophies H., Marina East Apartment H., David Grays Aglink H., Penfolds H., Mumm Champagne H., DP&LK Patten H., Yellowglen H., 2d WATC Northerly S., Gr.3, Roma Cup, Gr.3, Hyperion S., Gr.3, Amelia Park Lodge H., WATC Derby Raceday H., 3d WATC Kingston Town Classic, Gr.1. BONARIA (08f, Last Tycoon, Twig Moss). 8 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$951,319, VRC Myer Classic, Gr.1, Schweppervescence Trophy, Gr.3-twice, MRC Mannerism S., Gr.3, VRC Lort Smith Animal Hospital H., MRC Sportingbet H., The Age H., 2d VRC Blazer S., Gr.2, MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Ladies Day Vase, Gr.3, 3d MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Vintage Photobooth H., VRC Peter Rowland Catering H., MRC Responsible Gambling Awareness Week H., Race-Tech 2YO H., 4th VRC Let's Elope S., Gr.2-3 times, MVRC Sunline S., Gr.2, MRC WW Cockram S., Gr.3, Summoned S., Gr.3. ANAMATO (03f, Whiskey Road, Sovereign Edition). 4 wins-1 at 2-from 1500m to 2000m, US$90,000, A$861,850, SAJC Australasian Oaks, Gr.1, VRC AV Kewney S., Gr.2, Moonee Valley Fillies Oaks Classic, Gr.2, SAJC Sires' Produce S., Gr.3, 2d VRC Danehill S., Gr.3, MRC Tranquil Star S., Gr.3, AJC Fernhill H., L, VRC Isca 2YO P., 3d Hollywood Park American Oaks, Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, MRC Yalumba S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, Thoroughbred Breeders S., Gr.3, MRC Kevin Hayes S., L, 4th MVRC JRA Cup, L. DANCETERIA (15g, Cadeaux Genereux, Vettori). Champion Older Male in Germany in 2019 (Int.).7 wins from 1600m to 2000m, £89,284, €174,500, US$11,160, A$27,875, München Grosser Dallmayr Preis, Gr.1, ParisLongchamp La Coupe, Gr.3, Maisons-Laffitte Prix Jacques Laffitte, L, Newmarket BBAG-Sales.de H., Abbey Labels H., Southend Airport to Milan H., Sandown Smarkets H., 3d Sandown Brigadier Gerard S., Gr.3, Ascot Sodexo 2YO S., 4th Sandown Eclipse S., Gr.1, Chantilly Grand Prix du Nord, L. REDIENER (19g, More Than Ready, Snippets). 6 wins from 1400m to 1600m to 2023-24, A$1,405,700, ATC Epsom H., Gr.1, Bill Ritchie H., Gr.3, BRC Gunsynd Classic, Gr.3, ATC Toyota Forklifts H., Battle of Beersheba H., Vinery Stallions H., 2d ATC Bowermans H., Gosford RC Tooheys H., 3d ATC Vinery Stallions H., MRC Ive H., 4th ATC South Pacific Classic, L. PEEPING (11f, Encosta de Lago, Don't Say Halo). 6 wins to 1500m, A$889,535, ATC Coolmore Classic, Gr.1, Golden Pendant, Gr.2, Darby Munro S., L, Fairfield RSL Club H., Anthony Cullen H., 2d ATC PJ Bell S., Gr.3, Triscay S., Gr.3, Fireball S., L, 3d ATC Guy Walter S., Gr.2, Hyland Race Colours H. HOWARD BE THY NAME (12g, Faltaat, Defensive Play). 5 wins from 1600m to 2500m, A$615,540, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Chairman's S., Gr.3, Port Adelaide Guineas, L, 2d Tasmanian Derby, L, MRC Grand Hotel Frankston P., MVRC CRT Whites Rural P., 3d BRC Grand Prix S., Gr.3, 4th BRC Queensland Derby, Gr.1. ROYAL DESCENT (09f, Kaapstad, Palace Music). 5 wins from 1200m to 2400m, A$2,709,780, Australian Oaks, Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Adrian Knox S., Gr.3, Australian Turf Club H., Seasons Greetings P., 2d ATC Doncaster H., Gr.1, Epsom H., Gr.1, George Main S., Gr.1-3 times, VRC Turnbull S., Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Chelmsford S., Gr.2, Toy Show H., Gr.3, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, Gr.3, 3d ATC Queen Elizabeth S., Gr.1, Doncaster H., Gr.1, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2, ATC Tramway S., Gr.3, Tab.com.au H., 4th ATC George Ryder S., Gr.1, Surround S., Gr.2, Millie Fox S., Gr.2. CELEBRITY QUEEN (16f, More Than Ready, Marscay). 7 wins at 1100m, 1200m, A$826,780, MRC Oakleigh P., Gr.1, WATC Colonel Reeves S., Gr.3, Nicopolis H., Schweppes Tonic H., D'Orsogna H., Furphy H., Pinjarra RC Chaff City H., 2d WATC Winterbottom S., Gr.1, AJ Scahill S., Gr.3, Perth 3YO Classic, Amelia Park H. MASTER OF DESIGN (05c, Last Tycoon, Ahonoora). 7 wins to 1300m, A$938,209, ATC TJ Smith S., Gr.1, Theo Marks H., Gr.2, Alpha Flight Services H., MVRC Eliza Park Sunline Suite Tour H., WATC Perth Racing Silver Members H., 3d MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Sebring S., Gr.3, MRC ESP P.H., MVRC Essendon Mazda H. RAFEEF (12c, National Assembly, Mr Eats). 6 wins to 1400m, R1,193,325, Turffontein Computaform Sprint, Gr.1, Hawaii S., Gr.2, Classic Day in April H., Vaal Itsarush.co.za P., 2d Turffontein Wolf Power H., L, Vaal Intercontinental Village Raceday H., 4th Turffontein Horse Chestnut S., Gr.1. ALABAMA EXPRESS (16c, Encosta de Lago, Royal Applause). 4 wins-1 at 2-to 1400m, A$554,750, MRC CF Orr S., Gr.1, Gothic S., L, VRC Donate to Salvation Army H. CHEEKY CHOICE (03f, Caerleon, Persian Bold). 4 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$625,425, AJC Flight S., Gr.1, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC William H Ogilvie 2YO H., NSW Tatt's RC Napoleon Perdis H., 2d STC Queen of the Turf S., Gr.1, Canterbury S., Gr.2, AJC Australian Income Protection 2YO H., STC Escape to the Races 2YO H., Hyland Race Colours 2YO H., 3d MRC Thousand Guineas, Gr.1, 4th AJC Emancipation S., Gr.2. REDOUTE'S DANCER (03c, El Gran Senor, Condorcet). Top of the 2006-07 NZ 3YO Free H. (1650m+).4 wins from 1800m to 2400m, NZ$480,000, A$87,450, New Zealand Derby, Gr.1, ARC Championship S., Gr.2, AJC Mosman H., 2d AJC Pepsi Max H., AH Beard Toparoa H. HAMPTON COURT (11c, Broken Vow, Vice Regent). 3 wins-1 at 2-from 1400m to 2000m, A$398,230, ATC Spring Champion S., Gr.1, 2000m-in track record time, Dulcify H., L, 2d ATC Australian Turf Club 2YO H., 3d ATC TAB Early Quaddie H., 4th Newcastle JC Spring S., Gr.3. DARIANA (06f, Last Tycoon, Busted). 3 wins from 1550m to 2400m, A$518,165, Queensland Derby, Gr.1, AJC Frank Packer P., Gr.3, STC Inglis H., 2d MRC Underwood S., Gr.1, 3d BRC Doomben Roses, Gr.3. ALLEZ WONDER (05f, Military Plume, Jungle Boy). 3 wins at 1600m, 2050m, A$509,263, MRC Toorak H., Gr.1, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, L, MVRC Pacific Communications H., 3d VRC Oaks, Gr.1. EMPIRES CHOICE (03c, Star Way, Sir Tristram). 3 wins from 1500m to 2400m, A$895,075, Queensland Derby, Gr.1, BTC Rough Habit P., Gr.3, 2d STC Pago Pago S., Gr.2, AJC Skyline S., Gr.3, Frank Packer P., Gr.3, STC Golden Rose S., Gr.3, AJC Carbine Club S., L, 3d AJC George Main S., Gr.1, STC Rotary Awareness P. NADEEM (03c, Sound Reason, Oncidium). Joint top colt on The 2005-06 Australasian 2YO Classification.2 wins at 2, A$747,500, MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, 4th VRC Maribyrnong Trial S., L. UNDOUBTEDLY (02c, Don't Say Halo, Manihi). 2 wins at 2, A$765,200, MRC Blue Diamond S., Gr.1, SAJC Queen Adelaide S., L, 3d VRC Ascot Vale S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L. STRATUM (02c, Luskin Star, Vain). Champion 2YO Colt in Australia in 2004-05.2 wins at 2, A$2,244,500, STC Golden Slipper S., Gr.1, Pago Pago S., Gr.2, 2d VRC Age Classic S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, NSW Tatt's RC Roman Consul S., Gr.2, AJC Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, Rory's Jester P., Gr.3, 4th AJC San Domenico S., Gr.3. ABBEY MARIE (12f, Catrail, Pleasant Colony). 3 wins from 1300m to 2000m, A$542,870, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC JRA H., Cove Hotel P., 2d MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th BRC Doomben Cup, Gr.1, MRC Mannerism S., Gr.3. GOD'S OWN (02c, Sky Chase, Showdown). Joint Head of The 2005-06 Australasian 3YO Classification.3 wins-1 at 2-at 1200m, 1600m, A$999,500, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, AJC Ladies Auxilary 2YO H., STC Mounties H., 2d VRC Lightning S., Gr.1, MRC Guineas Prelude, Gr.3, Schweppervescence Cup, Gr.3, 4th STC Golden Rose S., L. LOIRE (16f, Traditionally, Success Express). 2 wins-1 at 2-at 1300m, 1600m, NZ$246,749, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, 2d Hawkes Bay Lowland S., Gr.2, WRC Desert Gold S., Gr.3, 3d Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Hawkes Bay Gold Trail S., Gr.3, El Roca Trophy, L. MUSTAAQEEM (14c, National Assembly, Mr Eats). Champion 2YO Colt in South Africa in 2016-17.2 wins at 2, US$12,479, R689,975, Turffontein South African Nursery, Gr.1. ABSOLUTELY (07f, Catrail, Pleasant Colony). Winner at 2400m, A$469,500, Australian Oaks, Gr.1, 2d SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MVRC Alexandra S., L, 3d Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, SAJC Auraria S., Gr.3. PERFECT JEWEL (14f, Jeune, Royal Academy). 8 wins-1 at 2-from 1200m to 1800m, A$1,081,730, Western Australian Guineas, Gr.2, MRC WW Cockram S., Gr.3, WATC Belmont Sprint, Gr.3, Hyperion S., Gr.3, La Trice Classic, Gr.3, Belgravia S., L, Vili's 2YO P., 2d MVRC WH Stocks S., Gr.2, MRC Mannerism S., Gr.3, WATC Strickland S., Gr.3, 3d WATC Ted Van Heemst S., Gr.2, Asian Beau S., Gr.3, 4th WATC Kingston Town Classic, Gr.1, Railway S., Gr.1, Burgess Queen S., L, Jungle Dawn Classic, L. ENBIHAAR (15f, Trempolino, Spectacular Bid). Champion Older Female Stayer in Europe in 2019. Champion Older Female Stayer in GB in 2019.7 wins from 11f to 16¼f, £475,948, €34,290, Goodwood Lillie Langtry S., Gr.2-twice, Doncaster Park Hill S., Gr.2, York Lonsdale Cup, Gr.2, Haydock Lancashire Oaks, Gr.2, Goodwood Daisy Warwick S., L, 2d York Bronte Cup, Gr.3, 3d ParisLongchamp Prix de Royallieu, Gr.1, 4th Newmarket Princess of Wales's S., Gr.2, Ascot Noel Murless S., L. DOUBTING (02f, Sovereign Red, Baguette). 6 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$782,750, VRC AV Kewney S., Gr.2, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, AJC Wiggle H., L, STC Triscay S., L, 2d STC Coolmore Classic, Gr.1, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d MRC WW Cockram S., Gr.3, Quezette S., L, Boronia S., L, 4th Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1. ABIDEWITHME (09f, Zabeel, Mellay). 9 wins from 1200m to 2000m, NZ$416,200, A$63,750, Cambridge JC Travis S., Gr.2, BOP RC Tauranga S., Gr.2, WRC Anniversary H., L, Ashburton RC Ray Coupland S., L, MRC Cape Grim Beef P., ARC Augusta Capital H., New Zealand Herald H., Hallmark Yearlings 3YO Mile, 2d Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, Cambridge JC Travis S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3, Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3, 3d WRC Thorndon Mile, Gr.1, Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, ARC Blue Bubble Taxis H., 4th Waikato RC Herbie Dyke S., Gr.1, Hawkes Bay Makfi Challenge S., Gr.1, Waikato RC Cal Isuzu S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3. TICKETS (06c, Success Express, Best Western). 4 wins-2 at 2-to 1500m, A$579,100, STC Pago Pago S., Gr.2, Phar Lap S., Gr.2, VRC Poseidon S., L, AJC Canonbury S., L, 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, AJC Skyline S., Gr.3. BISHOPS ROCK (01c, Sir Tristram, Kings Lake). 7 wins-1 at 2-from 1000m to 2200m, R719,910, Greyville Astrapak H., Gr.2, Turffontein Colorado King S., Gr.2, Scottsville Michael Roberts H., L, Turffontein Sun City H., 2d Turffontein South African Nursery P., Gr.1, Protea S., Gr.2, 3d Newmarket Sea Cottage S., L. VAVASOUR (11f, Red Ransom, Last Tycoon). 5 wins from 1600m to 2400m, NZ$260,450, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Counties Cup, Gr.3, Waikato Cup, Gr.3, ARC Dunstan Feeds Qualifier, 2d ARC Royal S., Gr.2, Avondale 2YO Classic, Te Aroha JC Piako Rural Services 2YO H., 3d ARC Soliloquy S., L, 4th ARC Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3. GALAH (08c, Distorted Humor, Southern Appeal). 5 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$587,700, BRC QTC Cup, Gr.2, VRC Carbine Club S., Gr.3, MRC Gothic S., L, ATC Wyndham Estate 2YO H., Follow Royal Randwick on Facebook H., 2d VRC Tab.com.au S., Gr.3, Momentum Energy Trophy H., ATC Maroubra 2YO H., 3d MRC Sandown Guineas, Gr.2, ATC Carbine Club S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, Sandown S., Gr.3, ATC Festival S., L, 4th VRC Gilgai S., Gr.2. SISTER MADLY (06f, Bureaucracy, Grosvenor). 4 wins at 1200m, A$680,180, VRC Seppelt Salinger S., Gr.2, ATC Southern Cross S., Gr.3, MRC How Now S., Gr.3, STC Myer H., 2d AJC Flight S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, SAJC Yallambee Classic, Gr.2, MRC Tristarc S., Gr.2, AJC Reginald Allen H., L, 3d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, STC Sheraco H., L, AJC Victory Vein P., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1. DRUMBEATS (05c, Last Tycoon, Imperial Prince). 3 wins at 1400m, 1500m, A$497,225, STC Shannon S., Gr.2, AJC Bill Ritchie H., Gr.3, VRC Hilton S., L, 2d AJC Roman Consul S., Gr.2, MRC Winning Edge Presentations Cup, L, AJC After Party at Fringe Bar H., 3d MVRC Crystal Mile H., Gr.2, STC Theo Marks H., Gr.2, VRC Flying Spur 2YO H., 4th AJC Doncaster H., Gr.1. TANGO'S DAUGHTER (10f, Anabaa, Gone West). 5 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$299,135, SAJC Queen of the South S., Gr.2, HC Nitschke S., L, MRC Hilton Manufacturing H., Equine Haven Racehorse Spelling 2YO P., 3d VRC MSS Security S., L, MRC Weekend Hussler S., L, 4th VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Tesio S., Gr.3, MRC Lord S., L. MUTAWAAJID (03c, Vain, High Line). 5 wins-2 at 2-to 1400m, £19,454, A$305,250, AJC Royal Sovereign S., Gr.2, STC Hobartville S., Gr.2, NSW Tatt's RC Vili's H., STC Tooheys New 2YO H., 4th AJC Randwick Guineas, Gr.1, Haydock Sprint Cup, Gr.1, Newbury World Trophy, Gr.3. REKINDLED INTEREST (07g, Rainbow Quest, The Minstrel). 3 wins-1 at 2-from 1000m to 2050m, A$921,300, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, AAMI Vase, Gr.2, 2d ATC George Ryder S., Gr.1, VRC Aurie's Star H., Gr.3, MVRC Chandler Macleod S., L, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th MRC Memsie S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L. EL DAANA (04f, Sunday Silence, Avenue of Flags). 2 wins-1 at 2-at 1100m, 1600m, A$365,400, VRC Edward Manifold S, Gr.2, SAJC Queen Adelaide S., L, 2d SAJC Schweppervescence S., L, 3d VRC Matriarch S., Gr.2, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 4th VRC Myer Classic, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, South Australian Derby, Gr.1, MRC Quezette S., L. INTO THE MIST (11f, Encosta de Lago, Southern Appeal). 5 wins from 1200m to 1600m, A$229,580, SAJC Queen of the South S., Gr.2, Eddie the Eagle H., Schweppes H., William Hill H., 2d MRC Ladies Day Vase, Gr.3, SAJC Laelia S., L, 3d MVRC Adapt Australia H., 4th SAJC Adelaide Guineas, L. HONORINE (09f, Honour and Glory, Labus). 5 wins-2 at 2-to 1200m, R484,775, Turffontein Camellia S., Gr.2, Clairwood Pinnacle S., Vaal July Day H., Clairwood Soccer 10 H., 2d Turffontein Bauhinia H., L, 3d Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Pinnacle S., Vaal Computaform Express H., Turffontein Save the Date Sansui Summer Cup P. VARENNA MISS (06f, Bite the Bullet, Afleet). 5 wins to 1300m, A$365,100, BRC QTC Cup, Gr.2, MRC Carlton Draught P., City of Glen Eira H., BRC Act for Kids H., 2d MRC Hyderabad Race Club S., Gr.3, 3d SCTC Glasshouse H., L, MRC Cendrillon H., 4th MRC Oakleigh P., Gr.1, BTC Cup, Gr.1. KEBEDE (12f, Hussonet, Mocito Feliz). 4 wins from 1200m to 2000m, A$198,460, BRC The Roses S., Gr.2, Secutor Securities H., 2d BRC Rosie Eccles P., 3d Gold Coast Bracelet, L, 4th SCTC Princess S., L. GIRL GONE ROCKIN' (08f, Just a Dancer, Beaufort Sea). 4 wins from 1400m to 2050m, A$291,080, VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Melbourne Neonatal Network H., 2d ATC Cornucopia Committee Inc H., MVRC Adapt Australia H., Corporate Interiors Australia H., 3d MRC Sportingbet H. MUSKET (03c, Riverman, Roberto). 4 wins from 1200m to 1600m, A$308,250, STC Shannon S., Gr.2, AJC Wales Truck Repairs Welter H., National Jockeys Celebration Day H., STC Spring Carnival H., 2d AJC Japan Racing Association P., L, STC Royal Parma S., L, Sky High S., L, 3d STC Fairfield RSL H., Furniture One Group H., 4th Newcastle JC Newmarket H., Gr.3. His sire sons include Snitzel (142), Not a Single Doubt (82), Stratum (47), Nadeem (21), Rafeef (18), Burgundy (11), Fast 'n' Famous (11), Bradbury's Luck (11), Beneteau (10), God's Own (8), Elzaam (7), Time Thief (6), Lucky Unicorn (5), Wylie Hall, Al Samer, etc. |
AT TALAQ 5 wins-1 at 2-from 1200m to 3200m, £25,325, 450,000fr., 36,000,000L., 38,200Dm., A$982,650, VRC Melbourne Cup, Gr.1, Longchamp Grand Prix de Paris, Gr.1, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, VATC CF Orr S., Gr.2, Newmarket Kiwi 2YO S., 2d VRC Australian Cup, Gr.1, VATC Underwood S., Gr.1, Caulfield Cup, Gr.1, Düsseldorf Grosser Preis von Berlin, Gr.1, VRC Craiglee S., Gr.2, Epsom Warren S., L, Goodwood Westhampnett 2YO S., 3d AJC Queen Elizabeth Randwick S., Gr.1, Derby Italiano, Gr.1, 4th The Derby, Gr.1, STC HE Tancred S., Gr.1, Milano Gran Premio del Jockey Club, Gr.1, MVRC Alister Clark S., Gr.2, VATC Herbert Power H., Gr.2, Grosser Preis der Stadt Gelsenkirchen, Gr.3. Sire of winners of over $20 million - 25 stakes winners, inc. SKATING, AL MANSOUR, STAR OF MAPLE, TOLEDO, LEICA SMILE, SARASON, PRINCE STANDAAN, THACKERAY, STAARAQ, TICKET TO ROME, etc. Maternal sire of winners of over $54 million - 35 stakes winners, inc. MUMMIFY, ABOVE DECK, REWAAYA, BLACK HEART BART, BEL MER, DANGER LOOMS, CROWN PROSECUTOR, TRULY WICKED, JAMEELA, NANCY ELEANOR.
1st Dam SKATING, by At Talaq. Top of The 1992-93 Australasian 3YO Classification (1000m - 1400m). 7 wins-2 at 2-from 1200m to 1600m, A$1,187,240, AJC Doncaster H., Gr.1, STC Winfield Classic, Gr.1, AJC Surround S., Gr.2, Silver Shadow S., Gr.3, Light Fingers S., Gr.3, STC Sweet Embrace S., Gr.3, Abbotsford Centre Group H., 2d STC Tea Rose S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., L, STC Apple Blossom H., 3d AJC Liverpool City Cup, Gr.3, 4th AJC Flight S., Gr.1, Expressway S., Gr.2. Half-sister to Instinctive (dam of UMAPRINCE). Dam of eleven named foals, all raced, ten winners, inc:- MURTAJILL (c by Rock of Gibraltar) Joint second on the 2006-07 Australasian 2YO Classification. 2 wins at 2, A$646,375, AJC Skyline S., Gr.3, 1200m-in track record time, Breeders' P., L, 2d AJC All Aged S., Gr.1, BTC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, STC Hobartville S., Gr.2, 3d VRC Gilgai S., Gr.2, STC Silver Slipper S., Gr.2, AJC Eskimo Prince S., L, 4th STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Sires' Produce S., Gr.1, MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, HDF McNeil S., Gr.3. Sire. SUNSET RUN (g by End Sweep) 7 wins-1 at 2-to 1300m, A$241,160, AJC June S., L, STC Luskin Star H., Rotary & The Community H., Rosetti & Stone Welter H., AJC IGA Welter H., STC Hyland Race Colours H., 2d STC Cadbury Schweppes H., Foundation Series H., Frank Dowling Memorial H., AJC Thrifty H., STC Sydney Mitsubishi H., 3d STC Maurice McCarten S., L, AJC Tullamax Welter H., STC Australia Day Welter H., Maurice Blackburn Whyburns Legal H., 4th AJC Razor Sharp H., L. BRADBURY'S LUCK (c by Redoute's Choice) Subject horse. Thegreatandthegood (g by Rock of Gibraltar) 6 wins from 1200m to 1600m, A$81,240, BRC Nathan Lawyers Ascot P., 3d MRC Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3. Dubai Ice (f by Danehill) Winner at 1000m, SAJC Collex H., 2d VRC Thoroughbred Breeders S., Gr.3. Dam of- Avalanches (Street Cry) 7 wins-1 at 2-from 1300m to 1800m, A$189,795, Ipswich TC Optus Business Direct H., 2d BRC Gunsynd Classic, Gr.3, GCTC Stuart James Memorial H., Bartercard H., Fat Lady Has Sung H., Ipswich TC Sub-Branch RSL H., 3d GCTC Garrards Horse & Hound H. Palm Trilogy (Dubai Destination) 8 wins-1 at 2-from 1300m to 2050m in Aust. and Macau, Macau Summer Sand Challenge H., Asuncion H., El Gran Senor H., 2d Macau Star of the Sand S., L, Norfolk H., 3d MRC Eleven Cath White Memorial H., Macau Musket H., 4th VRC Fashion S., L, Macau Derby, L. Fratianne. Winner at 1200m in Aust. Dam of- TENLEY (Medaglia d'Oro) 3 wins at 2, A$399,100, ATC Reisling S., Gr.2, Pierro 2YO P., Twilights Return 2YO P., 2d MVRC Typhoon Tracy S., Gr.3, 3d VRC Exford P., L, 4th VRC AV Kewney S., Gr.2. BISCAYNE BAY (Sebring) 2 wins at 2, A$308,920, SAJC Sires' Produce S., Gr.3, MRC Ladbrokes Easy Form 2YO H., 2d VRC Anzac Day S., L, ATC Ranvet H., Furphy H., 3d VRC Oaks, Gr.1, MRC Ethereal S., Gr.3. Tordean (g by Naturalism) 9 wins from 1100m to 1800m, A$106,515, SAJC Rory's Jester H., 2d SAJC Razzle Dazzle H., Club Ten 3YO H., Go Christmas Racing H., 3d SAJC Da Costa P., L, Pride of Ingenue H., Tabcorp H., Empire Ridge 2YO H. Skates (f by Danehill) Winner at 2, VATC Birthday Card H., 2d VATC Debutante S., L, MVRC William Crockett S., L, SAJC Cinderella S., L, VATC Bill Adams H., Denise's Joy H., Chaise H., 3d VATC Out of Danger 2YO H. Dam of- VANCOUVER (Medaglia d'Oro) Champion 2YO Colt in Australia in 2014-15. 4 wins at 2, A$2,368,250, ATC Golden Slipper S., Gr.1, Todman S., Gr.2, Canonbury S., Gr.3, Breeders' P., L, 4th ATC San Domenico S., Gr.3. Sire. JUSTE MOMENTE (Giant's Causeway) 6 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$566,125, SAJC Robert Sangster S., Gr.1, VRC Maybe Mahal P., L, TCL Electronics H., Zouki Enterprise 2YO P., MVRC Leilani Classic, MRC Acorn 2YO H., 2d MRC How Now S., Gr.3, SAJC Laelia S., L, VRC Rainbird H., 3d MRC WW Cockram S., Gr.3, 4th BTC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, MRC Tranquil Star S., Gr.3. CAPTAIN COLTISH (Fusaichi Pegasus) 5 wins at 1200m, 1400m, A$177,076, VRC Chubb S., L, MVRC Essendon Mazda H., Mornington RC Ron Casey Memorial H., 2d VRC Schweppes H., MRC Beau Sovereign H., Kenvain H., 3d Mornington RC Hareeba S., L. Sire. Delphi Lodge. Winner at 1600m in Aust. Dam of- Newlands (High Chaparral) 2 wins-1 at 2-at 1400m, 1600m, R297,294, Kenilworth Racing It's a Rush H., 2d Kenilworth Politician S., Gr.3, 3d Kenilworth Langerman H., Gr.3, 4th Kenilworth Cape Derby, Gr.1. Zali (f by Danehill) Placed at 3, 2d STC Ansett Australia H. Dam of- ZAUBERIN (Zabeel) 4 wins from 1500m to 1800m, A$218,918, SAJC Tokyo City Cup, L, VRC Flood Appeal H., MVRC Big 6 H., 2d SAJC Port Adelaide Cup, L, MRC Winning Edge Presentations H., Moe Cup, 3d Bendigo Cup, L, 4th SAJC Lord Reims S., Gr.3, Warrnambool Cup, L. Producer. Lazulia. Unraced. Dam of- Swiss Francs. Placed at 3 in Aust. Dam of- SWISS EXILE (Pariah) Winner at 2, A$506,925, BRC Spirit of Boom Classic, Gr.2, 2d BRC Sires' Produce S., Gr.2, Mick Dittman P., L, Qld Tatt's RC Impressu Print Group H., Ipswich TC TL Cooney P., 3d ATC San Domenico S., Gr.3, BRC BJ McLachlan S., Gr.3, Phelan Ready S., L, 4th BRC Fred Best Classic, Gr.3, ATC Darby Munro S., L. Zulia. Placed at 3 in Aust. Dam of- INDY CAR - PRESENCE (H.K.) (Sebring) 3 wins to 1400m, A$125,240, HK$494,550, ATC South Pacific Classic, L, Vale Trevor Stuckey H., 2d HKJC Tai Lam Chung H. |