International thoroughbred pedigree services provider
Corella Stud, AUS
292 Ramsay School Road,
Contact: Mr L White
Ph: 0409 309 209
Email: [email protected]
Website: www.corellastud.com
(in Australia)
|
Winner | Date | Race | Earnings | |
---|---|---|---|---|
Jetty (AUS) 2017 | 03/02/24 | BRC XXXX H. | AUD48,800 | |
Seductive Spur (AUS) 2019 | 23/01/24 | Lockyer RC Lockyer Produce H. | AUD11,000 | |
Seductive Spur (AUS) 2019 | 16/12/23 | Chinchilla DARC Parker Simmonds Solicitors H. | AUD6,800 | |
Motion Sensor (AUS) 2016 | 28/10/23 | Toowoomba TC Enterprise Legal Maiden H. | AUD13,700 | |
Kazza's Jet (AUS) 2017 | 14/10/23 | Cunnamulla DDRC Buster & Lorraine Schmidt Memorial H. | AUD6,800 | |
Mishani Aviator (AUS) 2020 | 12/10/23 | Burdekin RC RQ Supports Racing Industry Safety H. | AUD20,100 | |
Cruising Bill (AUS) 2018 | 15/08/23 | Lockyer RC Rock Trade Industries Maiden H. | AUD12,200 | |
Mishani Aviator (AUS) 2020 | 08/08/23 | Mackay TC Sky Racing Maiden H. | AUD21,300 | |
Kazza's Jet (AUS) 2017 | 05/08/23 | Morven RC Nebine P. | AUD12,050 | |
Human Touch (AUS) 2019 | 22/07/23 | Toowoomba TC Blue Mountain Hotel Maiden H. | AUD29,450 |
|
JET SPUR 3 wins at 1100m, 1200m, A$417,200, MRC Caulfield Sprint H., Gr.2, VRC Rory's Jester P., Gr.3, STC Heritage S., L, 2d AJC Brian Crowley S., L, 3d Canberra RC Black Opal S., Gr.3, 4th STC Silver Slipper S., Gr.2. He entered stud in Aust. in 2006. Sire of 579 progeny to race, 392 winners (67.0%), earnings of over $33 million, 9 stakes winners, 14 stakes placegetters, inc. MISHANI HONCHO (12g, Honour and Glory, Best Western). 7 wins-4 at 2-to 1400m, A$473,205, GCTC BJ McLachlan S., Gr.3, BRC Iveco 2YO H., SCTC Racing Minister's 2YO Classic, Clipsal by Schneider H., 2d Qld Tatt's RC Breakfast Creek Hotel 2YO H., 3d ATC Silver Slipper S., Gr.2, BRC Coca-Cola Amatil 2YO H., 4th ATC Todman S., Gr.2. BIGGLES (08g, Last Tycoon, Kings Lake). 6 wins-2 at 2-to 1500m, A$382,400, BRC Gold Edition P., L, GCTC Goldmarket H., L, Qld Tatt's RC Hamilton Hotel 2YO H., Hardy Brothers Jewellers H., BRC Little Fish Swim School Quality H., 2d Qld Tatt's RC Recognition S., L, BRC Brisbane H., L, Lyndhurst Stud 2YO H. SPURCRAFT (13g, Starcraft, St Hilarion). 10 wins to 1100m, A$462,875, BRC Bribie H., L, TAB H., Captain Sonador H., SCTC Coastline BMW M Sport H., BRC Xplore Resources H., 2d BRC Chief de Beers H., L, GCTC Harley-Davidson H., We are Gold Coast H., Play Gold Coast H., BRC Canadian Club H., 3d GCTC Simmons Livingstone & Assoc H., Happy 80th Carmel O'Hanlon H., SCTC Coastline BMW X7 H., Ipswich TC Labour Day Racing H., GCTC Free Entry H., 4th BRC Bribie H., L. MISSION GDRAGON (12c, Red Ransom, Reference Point). 10 wins-1 at 2-to 1500m, Macau Lisboa Challenge Final, L, Magic Millions Juvenile Trophy H., 2d Macau Jockeys Challenge Bowl, 3d Macau Waikato H., Lisboa 3YO Challenge II H., 4th Macau 4YO Prelude, L. BLACK JET (09g, Black Tie Affair, Kenmare). 7 wins from 1400m to 1800m, A$208,075, Qld Tatt's RC Members' Cup, L, BRC Brisbane Marriott Hotel P., Carlton Draught P., Novotel Brisbane Airport P., Stephen Ferguson H., 2d BRC Memberships H., 3d BRC Bank of Queensland Wynnum H., Ambassador Travel H., RPQ H. TINA MELINA (11f, Secret Savings, Snaadee). 6 wins at 1000m, 1200m, A$352,300, BRC Nudgee H., L, Courier Mail Members H., GCTC Driefontein H., BRC Coca Cola H., Rollasole H., Ipswich TC Free Day Labour Day H., 2d BRC Sprite H., 3d GCTC Magic Millions Fillies & Mares H., 4th BRC Bright Shadow H., L. EMMALENE (08f, Bubble Gum Fellow, Sackford). 4 wins at 1000m, 1200m, A$251,700, VRC Gucci S., L, BRC Airasia.com H., Winning Edge Corporate Awards H., 2d BRC Juanmo S., L, GCTC Magic Millions Sprint H., ATC TJ's Champagne Bar H., 4th Gold Coast Guineas, Gr.3. FIXATION (11g, Reset, Rory's Jester). Winner at 2, A$82,300, Qld Tatt's RC Breakfast Creek Hotel S., L, 2d GCTC Premiership Trainer J Morrisey H. BELLE D'AMOUR (08f, Military Plume, Cut Above). Winner at 2, A$128,000, BRC Lancaster S., L, 2d BRC Winning Edge Supports Queensland Racing 2YO H., AHS Netball Support Group 2YO H., 3d Ipswich TC CFMEU Mining & Energy QTIS 2YO P. Equissential (07g, Fairy King, Shirley Heights). 11 wins-1 at 2-from 1200m to 1650m, A$383,000, BRC Queensland Reef & Beef H., Coke Zero H., Bundaberg Distilling Co H., St Margaret's Girls School H., XXXX Gold P., 2d BRC Gunsynd Classic, Gr.3, Toowoomba TC 7 News QTIS 600 2YO P., Rockhampton Cup, BRC Mittys P., Bundaberg Rum Select Vat P., 3d BRC Our Place Bar H., Qld Tatt's RC Tattersall's Arcade H., BRC National Jockeys Celebration Day H., Property Services Painting P., Queensland Reef & Beef P., 4th AJC Dulcify H., L. Gundy Spirit (10g, Octagonal, Palace Music). 5 wins at 1200m, 1350m, A$261,800, BRC Garrards H., Carly-Mae Pye Memorial H., Hillross Montefiore & Co H., Ipswich TC Harvey Towing H., 2d BRC George Moore S., Gr.3, Vo Rogue P., Gr.3, Hamilton Hotel H., 3d BRC Gold Edition P., L, GCTC Prime Minister's Cup, L, 4th BRC Sprint H., Gr.3, BRC Lough Neagh S., L, Keith Noud H., L. Hopes Eternal - Mr Aldan (H.K.) (15g, Encosta de Lago, Bellotto). 4 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$189,850, HK$2,102,600, BRC Lifestyle Holdings Australia 2YO H., HKJC Shek Mun H., Contentment H., 2d BRC BJ McLachlan S., Gr.3, HKJC Shui Long Wo H., 3d GCTC Jewel 2YO S., SCTC Coastline BMW 3 Series 2YO P. Heza Jetsetter (09g, Encosta de Lago, Jackson Square). 4 wins from 1200m to 1600m, A$191,450, BRC DGL H., Fonterra Foods & Bidvest H., St Margaret's Girls School H., 2d BRC Yellowglen H., Brisclean H., 3d BRC Vo Rogue P., Gr.3, Brand & Slater Architects H., Ascend Sales Brisbane Bloodstock Bonus 2YO P. Hairy Boy - Glory Age (Mal.) (08g, Zabeel, Main Reef). 17 wins from 1100m to 1800m, 457,925Rgt., 2d Perak TC Perak Derby, L. Siegfried (10g, St Covet, Master Derby). 9 wins from 1000m to 1600m, A$436,800, BRC Toxfree & MND H., Sky Thoroughbred Central H.-twice, Gallopers Sports Club H., GCTC Matthew Dunn Racing H., Rockhampton JC Capricornian Community Owned Bank P., Barnseys' Trailer Sales H., 2d GCTC Prime Minister's Cup, L, BRC Betfairy H., Qld Tatt's RC Carlton Mid P., GCTC Origin Jockey Series H., 3d Toowoomba TC Weetwood H., L, GCTC Ladies Day H., Magic Millions P., BRC Aami Stradbroke Raceday H., GCTC Christmas Cup. Jetty (17g, Commands, Sovereign Red). 8 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m to 2023-24, A$500,600, BRC XXXX H., GCTC Ambassador Travel 2YO H., BRC Magic Millions Gold Coast H., Nat McCall Racing H., Mount Franklin P., Merry Christmas H., 2d BRC Mount Franklin H., Membership H., TAB Venue Mode H., SCTC Mooloolaba Cup, BRC Eva Air Evergreen H., Wilko Painting H., 3d SCTC Sunshine Coast Cup, L, BRC Sky Racing H., GCTC TAB 2YO P., BRC Best Bred Spirit of Booms Sell H., Qld Tatt's RC Conservatory H., 4th BRC Tails S., L. Jam Toast (12c, Hussonet, Kashani). 6 wins-3 at 2-to 1200m, A$122,300, Rockhampton JC Leagues Club 2YO H., NAB Agribusiness H., 3d Toowoomba TC Dalrello S., L, SCTC Ultiqua Resorts 2YO H. Flying Jet (08f, Encosta de Lago, New Regent). 6 wins-1 at 2-to 1400m, A$239,650, BRC Perfect 2YO H., Mt St Michael's College H., BNB Fresh Newsxpress The Gap P., Queensland Reef & Beef P., Tox Free P., 2d BRC Cox Rayner Architects H., 3d BRC Calaway Gal S., L, Winning Edge Signature H., Qld Tatt's RC Hardy Brothers Jewellers H. Mischievous Devil (11g, Al Jaasi, Top Guest). 5 wins to 1400m, A$196,050, Ipswich TC Schweppes TL Cooney H., BRC Cardno P., Ipswich TC Tattersall's Club Tiara Raceday H., 2d Rockhampton JC Regional Insurance Brokers Pty Ltd H., 3d Sunshine Coast Cup, L, GCTC Stuart James Memorial H. Pickabee (09f, Bubble Gum Fellow, Sackford). 5 wins to 1350m, A$150,980, BRC Kirks H., Mount Franklin Sparkling H., Racing Retro P., Carlton Mid H., 2d BRC Grinders Coffee H., 3d BRC Juanmo S., L. Jet Down on It (10g, Geiger Counter, Zeditave). 4 wins-1 at 2-at 1200m, 1300m, A$92,900, BRC Yellowglen H., Quest Breakfast Creek H., 2d BRC Willis H., SCTC HMR Projects Pty Ltd H., 3d BRC Hampden S., L, SCTC Coastline BMW X5 H. Jetting to London (10f, Brocco, Bletchingly). 4 wins from 1400m to 2150m, WATC Happy Birthday Erica d'Andrea H., 2d WATC Volkswagen Wangara H., 3d Northam Cup, L, SCTC Coastline BMW H. Splendora (10f, Show a Heart, Horatius). 3 wins at 1200m, A$125,950, BRC Hillross Montefiore & Company H., Landfill Logistics P., 2d BRC Mode P., L, Brc.com.au Brisbane Bloodstock Bonus 2YO P., Ipswich TC Beaumonts Earthmoving H. Beau Jet (11g, Centaine, Sun and Shine). 13 wins to 1200m, A$297,075, Qld Tatt's RC Hardy Brothers Jewellers H., BRC Hopgoodganim P., 3d SCTC White's IGA H., BRC Beach House Bar & Grill H., GCTC Coolangatta Hotel H. Star of Michelin (16g, Show a Heart, Canadian Silver). 8 wins-2 at 2-from 1400m to 1600m to 2022-23, A$426,825, Qld Tatt's RC Functions at Tattersall's 2YO H., BRC Teddy Bears Picnic Raceday 2YO H., Moet & Chandon Chairmans Club H., TAB Venue Mode P., Qld Tatt's RC Tattersall's Club Members H., SCTC BMW 8 Series Coupe H., Riceboi Mooloolaba H., 2d BRC Girls Day Out H., Treasury Brisbane H., XXXX H., 3d BRC Sky Racing H., 4th SCTC Winx Guineas, Gr.3. Alotta Spur (07f, Encosta de Lago, Bellotto). 8 wins-1 at 2-from 1200m to 1650m, A$114,620, MRC D'Urban P., 3d VRC Thebigscreencompany 2YO P. Lady Jetsetter (11f, Strategic, Vain). 7 wins-1 at 2-at 1000m, 1050m, A$298,540, SCTC Integrale Homes H., Wimmers Premium Soft Drink H., BRC City Property Services P., Broncos Game Hospitality H., Millie Wright H., Mittys H., 2d Qld Tatt's RC Hardy Brothers Jewellers H., BRC Future Floors H., Qld Tatt's RC IPG Connect H., Winning Edge Presentation H., BRC XXXX Gold 2YO P. Mistral Thief - Breeders' Star (H.K.) (12g, Deputy Governor, Quest for Fame). 6 wins-1 at 2-at 1200m, A$86,100, HK$4,928,800, BRC HLB Mann Judd 2YO H., HKJC Hoi Yuen H., Siu Ma Shan H., Le French May Trophy H., Jackson H., Club Street H., 2d BRC Eileen & William Duffus Memorial H., HKJC Sham Tseng H., Queen's Road Central H., Hong Kong Club Challenge Cup, 3d HKJC Speed Vision H., Tai Po H., Cassia H. Vienna Queen (10f, Kbenjar, Night Shift). 6 wins-1 at 2-to 1100m, A$223,300, BRC Children's Health Foundation 2YO H., Giddy Up Club H., Ipswich TC Pepsi Max Maximum Taste P., City of Ipswich H., Sirromet H., GCTC Sky Racing 2 H., 2d BRC 1300 Go Broncos H., Jye Cooper Group 2YO H., Ascend Sales H., Ashgrove Cricket Centenary H., Ipswich TC Cardboard Products & Services H., 3d BRC Gallipoli Medical Research Foundation 2YO H., GCTC Kiyomi at Jupiters H., BRC Commercial Hotel Nambour H., Qld Tatt's RC Southbank Insurance Brokers H., GCTC Schneider Electric H., 4th BRC Lancaster S., L, Mode P., L. Power of Ed (07g, Iglesia, Rory's Jester). 6 wins-2 at 2-to 1200m, A$137,850, GCTC Magic Millions 2YO P., BRC Winning Edge Presentation H., The Good Guys H., 2d BRC Coca-Cola Amatil H., 3d BRC Terrence Lewis H., Sky Racing H. His sire sons include Jet, Beepee, Lord, etc. |
Commenced stud duties in Australia in 2006 Analysis by Crop
Analysis by Age
Analysis by Sex
Analysis by Race Distance
New Zealand
Australia
Worldwide - All countries, calendar year
Totals in All Countries
|
FLYING SPUR 6 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m, A$2,051,090, STC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, AJC All-Aged S., Gr.1, STC Peter Pan S., Gr.2, VATC Blue Diamond Prelude, Gr.3, Street Cafe 2YO H., 2d VATC Blue Diamond S., Gr.1, Futurity S., Gr.1, STC Hill S., Gr.2, AJC Up & Coming S., Gr.3, VATC Zeditave S., L, Rancher H., L, 3d VRC Sires' Produce S., Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1. He entered stud in Aust. in 1996. Champion Aust. Sire in 2006-07, third in 2007-08. Leading Aust. Sire of 2YOs in 2006-07. Leading NZ Sire of 2YOs in 2000-01. Third on Aust. Sire of Broodmares in 2018-19. Sire of 1506 progeny to race, 1024 winners (67.0%), earnings of over $137 million, 99 stakes winners, 74 stakes placegetters, inc. MENTALITY (03g, Quiet American, Princely Native). Joint Head of the 2006-07 Australasian 3YO Classification. Joint top colt on The 2005-06 Australasian 2YO Classification.8 wins-2 at 2-from 1200m to 1600m, A$2,142,695, AJC Randwick Guineas, Gr.1, Champagne S., Gr.1, George Main S., Gr.1, STC Expressway S., Gr.2, Premiere S., Gr.2, Canterbury S., Gr.2, AJC TL Baillieu H., L, STC Run to the Rose H., L, 2d AJC Doncaster H., Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1, AJC Villiers S., Gr.2, ATC Ajax S., Gr.2, STC Apollo S., Gr.2, AJC Phillip Quality H., Telstra Stadium Charity Shield 2YO H., STC Flora 2YO H., 3d AJC Chipping Norton S., Gr.1, STC Ajax S., Gr.2, Golden Rose S., Gr.3, AJC Breeders' P., L, STC Jim Beam Shed H., 4th STC Expressway S., Gr.2, Premiere S., Gr.2, ATC Festival S., L, MRC Blue Diamond Preview (c&g), L. FORENSICS (04f, Dehere, Naturalism). Champion 2YO Filly in Aust/NZ in 2006-07.7 wins-3 at 2-from 1100m to 1600m, A$3,525,500, STC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, STC Queen of the Turf S., Gr.1, AJC Light Fingers S., Gr.2, STC Golden Rose S., Gr.2, AJC Kindergarten S., Gr.3, STC Hyland Race Colours 2YO H., 2d STC Theo Marks S., Gr.2, Canterbury S., Gr.2, 4th VRC Rose of Kingston S., Gr.2, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2. SACRED STAR (09g, O'Reilly, Centaine). Champion Sprinter in NZ in 2014-15.9 wins-1 at 2-from 1200m to 1900m, NZ$468,000, A$272,300, WRC Telegraph H., Gr.1, Waikato Sprint, Gr.1, BRC QTC Cup, Gr.2, ARC Darley P., Gr.3, ATC Startrack H., Waikato RC Pathways Immig Specialist H., Counties RC Vernon & Vazey Truck Parts Ltd H., BOP RC Stewart Browne Group H., 2d Waikato Sprint, Gr.1, 3d WRC Thorndon Mile, Gr.1, 4th ARC Railway S., Gr.1, Hawkes Bay Windsor Park P., Gr.1, Waikato Sprint, Gr.1. JUANMO (98f, Marauding, Nishapour). 3 wins at 2, A$520,850, QTC TJ Smith Classic, Gr.1, Sires' Produce S., Gr.1, 2d GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, 3d QTC Triple M's Blood, Sweat 'n' Beers H. ALVERTA (03f, Rahy, Shadeed). Joint Champion Older Female Sprinter in GB in 2010.8 wins from 1200m to 1600m, £43,080, A$1,041,125, STC Coolmore Classic, Gr.1, AJC Breeders Classic, Gr.2, BRC Just Now H., L, QTC Brisbane H., L, Hawkesbury Guineas, L, STC Golden Slipper Festival H., 2d Hawkesbury Gold Cup, Gr.3, AJC Razor Sharp H., L, Wenona Girl H., L, BRC Bernborough H., L, QTC Ascot H., L, Scone RC Dark Jewel Classic, L, Gosford RC Belle of the Turf S., L, 3d Newmarket July Cup, Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, AJC Villiers S., Gr.2, BRC J Cadell Garrick H., L, SCTC Glasshouse H., L, STC Birds Eye View H., 4th ATC TJ Smith S., Gr.1, MVRC Tesio S., Gr.3, STC Darby Munro S., L, Festival S., L, QTC Lightning H., L. INSPIRATION (03g, Last Tycoon, Lunchtime). 9 wins-1 at 2-at 1000m, 1200m, HK$15,475,650, Hong Kong Sprint, Gr.1, HKJC Centenary Sprint Cup, L, Premier Bowl, L, Big Wave Bay H., East Point H., Niigata P., Tung Chung H., Hebei H., Chung on H., 2d HKJC Po Leung Kuk Centenary Cup, London H., Amah Rock H., Faculty of Architecture H., General Council of the Bar of South Africa P., Central Affairs II P., 3d HKJC Juvenile Sprint Trophy, London H., 4th HKJC Sprint Cup, L. BOOM TIME (11c, Snippets, Zephyr Zip). 8 wins from 1600m to 2500m, A$2,554,125, MRC Caulfield Cup, Gr.1, WATC Melvista S., L, MRC Mornington Cup Prelude, L, VRC Poitrel Hall of Fame Trophy H., Skipton H., MRC Robert Taranto H., VRC Antler Luggage H., MVRC 1print H., 2d VRC Living Legend REM Mallyon H., WATC Kryptonite H., Westspeed H., 3d Western Australian Derby, Gr.2, MVRC JRA Cup, Gr.3, WATC JC Roberts S., L, MVRC Ladbrokes H., WATC Westspeed Nursery H., Westspeed H., 4th MRC Herbert Power S., Gr.2. CASINO PRINCE (03c, Last Tycoon, Kenmare). 5 wins-3 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,166,500, AJC Chipping Norton S., Gr.1, MVRC Alister Clark S., Gr.2, AJC Skyline S., Gr.3, Telstra Stadium Charity Shield 2YO H., STC Flora 2YO H., 2d AJC Doncaster H., Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, AJC Diggers Bistro 2YO P., 3d VRC Australian Cup, Gr.1, AJC All Aged S., Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1, MVRC Norman Carlyon S., Gr.2, 4th STC George Ryder S., Gr.1. MAGNUS (02c, Snippets, Vain). 4 wins to 1200m, £23,000, A$1,086,610, S$202,500, AJC Galaxy H., Gr.1, VRC Age Classic S., Gr.2, STC Big Sports Breakfast H., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, Lightning S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, Caulfield Sprint H., Gr.2, AJC Shorts H., Gr.3, SAJC WH Wylie H., L, Singapore TC Krisflyer International Sprint, L, MRC BSB Packaging P., 3d MRC Oakleigh P., Gr.1, Royal Ascot King's Stand S., Gr.2, MRC Heath S., L, 4th AJC TJ Smith S., Gr.1, VRC Newmarket H., Gr.1, AJC Galaxy H., Gr.1. SLEEK CHASSIS (04f, Kaapstad, Noble Bijou). 3 wins at 2, A$821,150, MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Talindert S., L, MRC Allan Wicks 2YO P., 2d MRC Quezette S., L, MVRC Cathay Pacific Airways 2YO P., 3d STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, MRC Thousand Guineas Prelude, Gr.3. SAN LUIS (98c, Without Fear, Pia Star). Joint Champion 2YO Colt in NZ in 2000-01. Joint top colt on The 2000-2001 NZ 2YO Free H.3 wins at 2, NZ$181,850, Manawatu Sires' Produce S., Gr.1, Taranaki 2YO Classic, Gr.3, 2d ARC Ellerslie Sires' Produce S., Gr.1, New Zealand Two Thousand Guineas, Gr.1, Matamata RC Slipper S., L, Avondale JC Mercedes Super Bonus Juvenile H., 4th WRC Wakefield Challenge S., Gr.3. DEALER PRINCIPAL (04g, Marauding, Whiskey Road). 4 wins from 1300m to 2000m, A$596,100, STC Rosehill Guineas, Gr.1, AJC Members H., Silver Sharpe H., STC Autumnracingcarnival.com.au H., 2d STC Hill S., Gr.2, 3d AJC Ascend Sales & Sponsorship Consultancy H., 4th Australian Derby, Gr.1, AJC Craven P., Gr.3. ALL TIME HIGH (97f, Northern Spring, Landau). 2 wins-1 at 2-at 1000m, 1600m, A$413,700, VATC Thousand Guineas, Gr.1, SAJC Alcohol Go-Easy 2YO H., 2d SAJC Sires' Produce S., Gr.3, VATC Quezette S., L, 3d VATC Tranquil Star S., Gr.3, 4th VRC Edward Manifold S., Gr.2, MRC TS Carlyon Cup, Gr.2, SAJC Alcohol Go-Easy S., L. FLYING BABE (98f, Bletchingly, Balmerino). Champion 2YO in NZ in 2000-01 & Head of The 2000-01 NZ 2YO Free H.7 wins-6 at 2-at 1000m, 1200m, NZ$423,675, Matamata Breeders' S., Gr.2, ARC Eclipse S., Gr.3, Hawkes Bay Gold Trail S., Gr.3, ARC Great Northern Foal S., L, Waikato RC Super Bonus Classique, RL, CJC Avonhead Tavern Juvenile S., Avondale JC Mercedes Super Bonus Juvenile H., 2d Rotorua RC Lion Red P., Gr.3, ARC Lion Red Juvenile H., 3d ARC Ellerslie Sires' Produce S., Gr.1, 4th New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1. MAHUTA (12c, Zabeel, Diesis). 6 wins from 1400m to 1600m, A$1,752,960, MRC Sandown Guineas, Gr.2, Autumn S., Gr.2, VRC Carbine Club S., Gr.3, GCTC Magic Millions Guineas, RL, MRC Gothic S., L, 3d MRC Memsie S., Gr.1, Bletchingly S., Gr.3. SATIN SHOES (08f, Volksraad, Kaapstad). 6 wins-3 at 2-at 1000m, 1100m, A$804,850, ATC Silver Slipper S., Gr.2, Widden S., L, MRC Quezette S., L, Scone RC Ortensia S., L, MRC Carlton Draught P., City Tattersalls 2YO P., 2d ATC Reisling S., Gr.2, Shorts H., Gr.2, Premiere S., Gr.2, Challenge S., Gr.2, SAJC Centrebet Classic, Gr.2, 3d VRC Coolmore Stud S., Gr.1, NSW Tatt's RC Concorde S., Gr.3, 4th VRC Lightning S., Gr.1. MONTANA FLYER (05f, Bluebird, Biscay). 4 wins-1 at 2-to 1300m, A$528,025, AJC Roman Consul S., Gr.2, STC Millie Fox S., Gr.3-twice, Rosehill Gardens Grand Pavilion 2YO H., 2d AJC Breeders Classic, Gr.2, STC Research S., Gr.3, AJC Alexandria H., STC Retirement & Lifestyle Expo H., 3d STC Queen of the Turf S., Gr.1, MVRC Red Anchor S., Gr.3, VRC Desirable S., L, 4th Qld Tatt's RC Tattersall's Tiara, Gr.1, AJC Light Fingers S., Gr.2, STC Concorde S., Gr.3, ATC June S., L, AJC Gimcrack S., L. JET SPUR (02c, Bletchingly, The Judge). 3 wins at 1100m, 1200m, A$417,200, MRC Caulfield Sprint H., Gr.2, VRC Rory's Jester P., Gr.3, STC Heritage S., L, 2d AJC Brian Crowley S., L, 3d Canberra RC Black Opal S., Gr.3, 4th STC Silver Slipper S., Gr.2. HAZARD (09f, Fantastic Light, Nureyev). 10 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, A$589,615, BRC Dane Ripper S., Gr.2, SAJC Proud Miss S., Gr.3, MRC Ern Jensen Funerals H., Cath White Memorial H., Bendigo JC Catanach's Gold Bracelet, MRC Thomas North H., Sportingbet H., Grand Hotel Frankston H., 2d MRC Mannerism S., Gr.3, WW Cockram S., Gr.3, SAJC Laelia S., L, 3d MRC (Mornington) Hareeba S., L, MVRC Pantry Packer H. VINTEDGE (05f, Rory's Jester, Godswalk). 6 wins from 1400m to 2000m, A$610,210, VRC Matriarch S., Gr.2, Newcastle JC Tibbie S., L, AJC Convention Centre H., Randwick Betting Auditorium H., Miss Comanche H., STC Champs Cafe H., 2d AJC Toy Show H., L, VRC TAB Sportsbet H., AJC Royalrandwick.com H., Friends of Royal Randwick H., Betting Auditorium H., 3d ATC Japan Racing Association P., L, Epona S., L, Wyong RC Mona Lisa S., L, STC Green Lips Media H., AJC St George Cancer Care H., Star City H., International Passport H., John Vouris H., ATC Ingham Love 'em H., STC Bells at Killcare H., Elliott House Accountants H., 4th Gosford RC Belle of the Turf H., L. BLUR (99c, Canny Lad, Veloso). 6 wins-2 at 2-to 1400m, A$515,440, MRC Caulfield Sprint H., Gr.2, SAJC Smoke-Free SA S., Gr.3, MRC Bolle Classic H., VRC Australasia Winter Championship Heat 2, STC Matador Tow Bars 2YO H., QTC Aqueduct H., 2d VRC Rory's Jester S., Gr.3, SAJC Jansz S., Gr.3, MRC Christmas S., L, MVRC M & M's 2YO P., 3d VATC Merson Cooper S., L, SAJC Manihi Classic, L, 4th QTC TJ Smith Classic, Gr.1, GCTC Magic Millions 3YO Trophy, RL. SPURN (97f, Licorice Stick, In the Purple). 6 wins from 1200m to 1600m, A$358,680, MVRC Sunline S., Gr.2, MRC Mannerism S., Gr.3, Cendrillon H., VATC Imposera H., Ryan Carlisle Thomas P., 2d MRC City of Glen Eira Cup, L, TP Fenner H., VATC What's the Verdict H., 3d VRC Frances Tressady P., Gr.3, SAJC Auspine Limited H., 4th SAJC Baker Young Trophy, L, Balcrest S., L. MUSHREQ (08g, Jeune, Last Tycoon). 5 wins-1 at 2-from 1200m to 2000m, R220,850, 1,740,180Dhs, Meydan Al Fahidi Fort S., Gr.2, Singspiel S., L, Dubal Billet Trophy, Vaal Joburg Tyres P., 2d Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Meydan Al Rashidiya S., Gr.2, Abu Dhabi Championship, Gr.3, Meydan Singspiel S., L, 3d Meydan Zabeel Mile S., Gr.2, Turffontein Rugby 5 Try it P., 4th Kenilworth Politician S., L. WAGER (01f, Lunchtime, Biscay). 4 wins-2 at 2-at 1100m, 1400m, A$804,400, AJC Stan Fox S., Gr.2, QTC Sir Byrne Hart S., Gr.2, STC Schweppes Lemonade 2YO H., Crusoe's Fijian Retreat 2YO H., 2d AJC Champagne S., Gr.1, Sires' Produce S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, AJC Silver Shadow S., Gr.2, STC Tea Rose S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.3, 4th STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2. STEENBERG (99g, Cawston's Clown, Hotfoot). 4 wins-1 at 2-at 6f, 7f, £194,037, €37,852, York Duke of York S., Gr.2, Doncaster Wentworth S., L, Ascot Shergar Cup Juvenile H., Haydock Freephone Stanleybet S., 2d York Duke of York S., Gr.2-twice, Curragh Gladness S., Gr.3-twice, Royal Ascot Jersey S, Gr.3, 3d Deauville Prix de Ris-Orangis, Gr.3, Newcastle Chipchase S., Gr.3, York City of York S., L, 4th Haydock Sprint Cup, Gr.1, Newmarket King Charles II S., L, Salisbury Sovereign S., L. PONTON FLYER (97f, Northern Spring, Forlorn River). 4 wins-3 at 2-at 1000m, 1600m, A$803,700, VRC AV Kewney S., Gr.2, VATC Blue Diamond Preview (f), Gr.3, Swinburne Research 2YO P., Lady Jakeo 2YO H., 2d VRC Sires' Produce S., Gr.1, VATC Blue Diamond S., Gr.1, Thousand Guineas, Gr.1, Tranquil Star S., Gr.3, 3d VATC Angus Armanasco S., Gr.2, VRC Vanity S., Gr.3, VATC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, August H., 4th VRC Let's Elope S., L. SPURUSON (01g, Nureyev, Kenmare). 6 wins from 1000m to 2100m, A$223,320, QTC Grand Prix S., Gr.2, STC Cathay Pacific H., Integra Welter H., 2d QTC Marco Polo H., L, Tamworth JC Gainsborough S., L, STC TAB Power Pays Welter H., 3d QTC Cup, Gr.2, AJC McGrath Estate Agents H., 4th Newcastle JC Newmarket H., Gr.3. ASTRODAME (01f, Last Tycoon, Luskin Star). 4 wins from 1200m to 1600m, A$515,925, MVRC WH Stocks S., Gr.2, VRC RSL P., Maltby H., MRC Clamms Seafood Classic H., 2d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, VRC Frances Tressady S., Gr.3, MRC Autumn S., L, Bint Marscay 2YO H., 3d VRC AV Kewney S., Gr.2, Rose of Kingston S., Gr.2, Matron S., Gr.3, MRC Tranquil Star S., Gr.3, Boronia S., L, VRC Western Health Cup H., MRC Classic Caulfield Ladies' Day Vase H., Archie Yuille 2YO H., 4th VRC Edward Manifold S., Gr.2, MVRC Woodstock Mile Oaks, Gr.2, WH Stocks S., Gr.2, VRC Let's Elope S., Gr.3, Waltzing Lily H., L. TREZEVANT (01f, Bletchingly, Whiskey Road). 3 wins-2 at 2-to 1400m, A$208,950, AJC Light Fingers S., Gr.2, STC Rotary Health Research 2YO H., AJC Marriott Hotels Australia 2YO P.H., 3d AJC Silver Shadow S., Gr.2, STC Vodka Cruiser H. FRENCH BRAIDS (97f, Fast Play, Tentam). 3 wins at 2, A$787,435, STC Silver Slipper S., Gr.2, AJC Heroic 2YO Championship, San Miguel Super Dry 2YO H. KRUPT (05c, Hennessy, Forli). Winner at 2, A$217,450, STC Todman S., Gr.2, 2d AJC Kindergarten S., Gr.3, 3d AJC Soho Square 2YO P. SHAFT (04c, Rahy, Last Tycoon). Winner at 2, A$216,450, STC Silver Slipper S., Gr.2, 3d STC Todman Slipper Trial S., Gr.2. VELASCO (01f, McGinty, Gold Sovereign). Winner at 2, Matamata Breeders' S., Gr.2, 3d ARC Ellerslie Sires' Produce S., Gr.1, Guineas Trial, L, Waikato RC Wentwood Grange 3YO H., Avondale JC Poison Ivy Juvenile H., 4th Waikato RC Star Way S., L. OSTERHASE (99g, Rustan, Segnes). Champion Older Male Sprinter in Ireland in 2004.12 wins-1 at 2-to 6f, £9,861, €564,421, Curragh Phoenix Sprint S., Gr.3, Richard H Faught Memorial S., L, Belgrave S., L-twice, Naas Sprint S., L-twice, Fairyhouse Cork S., L, Curragh Rockingham H.-twice, www.currah.ie H., 2d Curragh King of Beers S., L-twice, Cork Sprint S., L, Tipperary Abergwaun S., L, Curragh Rockingham H., 3d Curragh Flying Five S., Gr.3, Richard H Faught Memorial S., L, Naas Sprint S., L, Naas S., L, Curragh Sponsor a Race at the Curragh H., 4th Longchamp Prix de l'Abbaye de Longchamp, Gr.1, Curragh Phoenix Sprint S., Gr.3, Naas Woodlands S., L. VOLATA - FIREBOLT (H.K.) (98g, Music Boy, My Swallow). 5 wins-1 at 2-at 1000m, 1200m, £44,933, HK$12,797,000, Newcastle Chipchase S., Gr.3, Haydock Sandy Lane S., L, HKJC Centenary Sprint Cup, L, Sha Tin Vase, L, Newmarket Mix-It 2YO S., 2d Hong Kong Sprint, Gr.1, HKJC Bauhinia Sprint Trophy, L-twice, Centenary Sprint Cup, L, 3d HKJC Chairman's Sprint Prize, L-twice, Centenary Sprint Cup, L, International Sprint Trial, L, Sha Tin Sprint Trophy, L, 4th Hong Kong Sprint, Gr.1, HKJC Bauhinia Sprint Trophy, L. PRIMUS (02c, Hector Protector, Mighty Kingdom). 4 wins to 1400m, A$524,780, NSW Tatt's RC Tramway H., Gr.3, AJC Show County H., L, NSW Tatt's RC Ming Dynasty H., L, STC Tooheys New H., 2d AJC Stan Fox S., Gr.2, 3d AJC Canterbury Guineas, Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, STC Rosehill Guineas, Gr.1, Expressway S., Gr.2, Michael Hansell Signs H., 4th Australian Derby, Gr.1, STC Apollo S., Gr.2. JOY OF FLIGHT (99f, Bletchingly, Boucher). 9 wins from 1100m to 2000m, A$308,110, MVRC Tesio S., Gr.3, SAJC Centaurea Trophy, L, VRC Cadbury Roses Mother's Day P.H., MRC Victorian Wakeful Club P., Florence H., MVRC Harry White H., SAJC Adelaide Festival Centre P., 2d MVRC Leilani H., Alcoa Wheel Products H., MRC Wynette H., 3d VRC Desirable H., L, Jayco 30th Anniversary H., MVRC Winning Edge Presentations H., 4th VRC Matron S., L, Qld Tatt's RC Tattersall's Mile, L. SPURTONIC (09g, Nassipour, Luskin Star). 6 wins from 1400m to 2000m, A$532,210, MRC David Jones Cup, Gr.3, GCTC Magic Millions Cup, RL, ATC Tab.com.au H., Yellowglen P., Hyland Race Colours H., 2d ATC Schweppes H., Turf Club H., Draincorp H., 4th ATC Epsom H., Gr.1, Newcastle JC Cameron H., Gr.3. ROSA'S SPUR (02f, Rory's Jester, Three Legs). 6 wins to 1450m, A$271,250, QTC Dane Ripper P., Gr.3, Scone RC Dark Jewel Classic, L, 2d Wyong RC Mingara Mile, STC P&N Beverages H., 3d AJC UD Nissan Diesel Trucks H., STC Blacktown Workers Club Group H., 4th STC Epona S., L. ROCKFORD BAY (01g, Laudham Star, Brigand). 6 wins from 1200m to 1600m, A$441,130, VRC Yallambee Stud S., Gr.3, SAJC Adelaide Guineas, Gr.3, VRC Vili's H., MVRC Indulgence-Hair-Body-Soul H., 2d MRC Igloo H., Lawrence H., Mildura Cup, 3d MVRC Crystal Mile H., Gr.2, VRC Barbie's 45th Anniversary S., L, QTC Ascot H., L, VRC Peter Rowland at Flemington H., MRC Pink Ribbon Cup, Hayman Classic, Jayco H., April 2YO H., 4th WATC Railway S., Gr.1, MVRC Alister Clark S., Gr.2. DAKASHA (00f, Well Decorated, Going Straight). 6 wins from 1600m to 2450m, A$268,315, TTC Launceston Cup, Gr.3, Tasmanian St Leger, L, SAJC Distinctive Homes H.-twice, Stuart Crystal H., Carlton Draught H., 2d SAJC Allan Scott Park Morphettville H., Irish Day 7 August H., Schweppes H., Distinctive Homes H.-twice, Mitsubishi H., 3d SAJC Kirrihill Wines H., Schweppes H., Salisbury North Football Club H., Super Lou Distance H., Anzac Day 2YO H., 4th TTC Queen's Cup, Gr.3. AMTRAK (00c, Century, Francis Bacon). 5 wins to 1400m, A$355,275, MRC Moonga S., Gr.3, Sandown S., Gr.3, MVRC Buy Your Racing Calendar Now H., MRC Burberry H., 2d MRC JJ Liston S., Gr.2, VRC Yallambee Stud S., Gr.3, Paris Lane S., L, 3d VRC Gilgai S., Gr.3, MRC Ryan Carlisle Thomas H. BLISS STREET (08f, Jade Robbery, Night Shift). 4 wins-2 at 2-at 1200m, 1400m, A$396,456, WATC Sires' Produce S., Gr.3, MRC Thousand Guineas Prelude, Gr.3, WATC Westspeed 3YO H., Westspeed 2YO P., 2d VRC Edward Manifold S., Gr.2, MVRC Alexandra S., L, 3d VRC AV Kewney S., Gr.2, WATC Gimcrack S., L, Magic Millions Perth 3YO Trophy, Westspeed 2YO P., 4th MRC Regal Roller S., L. MASLINS BEACH (03f, Kings Island, Red Lord). 4 wins from 1400m to 1600m, A$214,975, MVRC Tesio S., Gr.3, SCTC Sunshine Coast Guineas, L, AJC Heat of the Moment H., STC Canterbury Park Events H., 2d QTC Brisbane P., L, MRC Redoute's Choice P., 3d STC Hyland Race Colours H., 4th Queensland Guineas, Gr.2, MRC Hyderabad Race Club S., Gr.3. VOLITANT (01c, Bletchingly, Showdown). 4 wins at 1250m, 1400m, A$300,250, MRC Moonga S., Gr.3, Victoria H., Gr.3, Hayman Classic H., 2d MVRC Alister Clark S., Gr.2, Carlton Draught Sprint H., Spiral Group H., 3d VRC Bobbie Lewis H., Gr.3, Springtime S., L, MRC Zeditave S., L, Bendigo JC Rositas Lass H. SPURRED ON (97g, Broad Reach, Imposing). 4 wins from 1300m to 2000m, A$245,540, AJC Frank Packer P., Gr.3, Carbine Club S., L, Chambers Cellars H., STC Tooheys New Night Racing H., 2d AJC Ashby Doble H., Qantas H., 3d AJC Exchange Hotel Balmain 2YO H., Newcastle JC Coca Cola Amatil 2YO Classic P., AJC Silver Saddle Brasserie H., De Bortoli Staff H., City Tatt's RC Club H., STC Malvern 2YO H. UTILITY (01g, Nassipour, Three Legs). 9 wins from 1200m to 2000m, A$324,935, MRC Eclipse S., Gr.3, VRC Emirates Airline H., SAJC Go Karts Pooraka H., MRC Planet Ruler H., 2d VRC TSL P., MRC Ladies' Day P.H., 3d VRC William Newton VC H., SAJC Sportingbet H., MRC Oppressor H., Darwin TC Chief Minister's Cup H., Wangaratta Cup, 4th VRC Chester Manifold S., L. NOVEMBER FLIGHT (01f, Zabeel, Kaoru Star). 7 wins to 1400m, A$259,320, STC Millie Fox S., Gr.3, Cronulla Cinema H., Hawkesbury RC Woodlands Crown, AJC Sporting Chance Ken Callander H., 2d STC Mounties Group H., 3d AJC Equal H., STC Clubs NSW H. SYREON (03g, Just a Dancer, Beaufort Sea). 6 wins from 1300m to 2000m, A$437,700, ATC Queen's Cup, Gr.3, Mack Trucks Mile H., AJC Belmura Lad H., Filante H., STC TLE Electrical Castle Hill H., 2d AJC Carousel Tickets on Sale Now H., 3d ATC Queen Elizabeth S., Gr.1, Sky High S., L, Liverpool Leader H., STC Cadbury H., 4th ATC Doncaster H., Gr.1, Craven P., Gr.3. ZUPAONE (03c, Manntari, Straight Strike). 6 wins-2 at 2-to 1200m, A$161,475, SAJC Spring S., Gr.3, MRC Sports H., VRC Aspen H., MRC Special Dane H., 2d MRC Bel Esprit 2YO H., 3d SAJC Dermody S., L, 4th MRC HDF McNeil S., Gr.3. FLYING TRISTRAM (06c, Octagonal, Star Way). 5 wins from 1400m to 1800m, R399,400, Clairwood Cup Trial, Gr.3, Roski Stud S., 4th Turffontein Gauteng Guineas, Gr.2. FULL OF SPIRIT (08f, Zabeel, Defensive Play). 4 wins from 1300m to 2000m, NZ$129,275, A$163,750, ATC Adrian Knox S., Gr.3, ARC JRA Trophy H., Manawatu RC Kevin O'Connor & Associates H., 2d Hawkes Bay Makfi Challenge S., Gr.1, ARC Rich Hill Mile, Gr.2, Matamata Cup, L, Scone Cup, L, ARC Gucci 3YO S., 3d ATC Eremein H., Waikato RC Calegastro H., 4th ATC Australian Oaks, Gr.1. DAMSELFLY (05f, Royal Academy, Snippets). 4 wins to 1200m, A$154,113, MRC Thoroughbred Club S., Gr.3, Sony Foundation H., VRC Rothschild H., 2d VRC Moomba P., L. MISTER LINKS (00g, Ahonoora, Gratitude). 4 wins-3 at 2-to 7f, £132,475, Newmarket July S., Gr.3, Newbury Stan James 2YO S., 2d York Gimcrack S., Gr.2, Doncaster St Leger Yearling Auction 2YO S., 3d Newbury Greenham S., Gr.3, Haydock Freephone Stanleybet S. OKAHU BAY (11f, Rodrigo de Triano, Varick). 3 wins from 1500m to 2500m, A$132,165, SAJC South Australia Fillies Classic, Gr.3, 3d Murray Bridge Gold Cup, L. His sire sons include Magnus (28), Casino Prince (23), Kingda Ka (17), Jet Spur (9), San Luis, Shaft, Primus, Krupt, Heritage, Mahuta, Flying Nicko, etc. |
BLETCHINGLY 4 wins to 1200m, AJC Galaxy H., Gr.2, VRC Moomba H., MVRC Windarra H.. Champion Aust. Sire in 1979-80, 1980-81, 1981-82, second in 1987-88, third in 1983-84, 1984-85, 1989-90. Champion Aust. Sire (AEI) in 1979-80. Champion Aust. Sire of 2YOs in 1987-88, 1989-90. Champion Aust. Broodmare Sire in 1999-2000. Sire of winners of over $25 million - 63 stakes winners, inc. KINGSTON TOWN, CANNY LAD, STAR WATCH, KENNY'S BEST PAL, MR TIZ, BEST WESTERN, SYDNEY'S DREAM, KHAPTINGLY, CORONATION DAY, EMANCIPATION, etc. Maternal sire of winners of over $100 million - 100 stakes winners, inc. PORTLAND PLAYER, CHARGE FORWARD, COOGEE WALK, UNDUE, KENWOOD MELODY, CLAY HERO, SHOUT FROM MAROOF - NATURAL BLITZ (H.K.), CRAWL, SALEOUS, ONLY A LADY.
1st Dam VEROCATIVE, by Bletchingly. 6 wins-3 at 2-to 1400m, A$129,700, VATC Thoroughbred Club S., Gr.3, AJC PJ Bell H., L, BATC Channel 10 Quality 2YO H., QTC Snippets H., 2d AJC Light Fingers S., Gr.2, 3d BATC Hotel Conrad H., QTC Harry Plant H., 4th AJC Surround S., Gr.2. Half-sister to Assizes (dam of GENEROUS TYCOON). Dam of eleven foals, seven to race, six winners, inc:- JET SPUR (c by Flying Spur) Subject horse. Critical List (c by Danehill) 2 wins at 1100m, 1200m, BTC Southern Cross Catering H., 2d VRC Rory's Jester P., Gr.3, QTC Luminia H., 3d BTC Volktek Media Converters H. Sire. Fate Rules (f by Encosta de Lago) Unraced. Dam of- Jen Rules (Redoute's Choice) 4 wins-1 at 2-to 1300m, A$395,335, ATC John R Turk Shop Online H., Ranvet H., Tab.com.au 2YO Fillies' P., 2d ATC Sheraco S., Gr.2, Hawkesbury Crown, Gr.3, ATC Catanach's Sprint H., Sydney Spring Racing H., Richmond Club H., 3d ATC Golden Pendant, Gr.2, BRC Helen Coughlan S., L, GCTC Silk Stocking H., L, ATC Agency Real Estate H., 4th BRC Dane Ripper S., Gr.2-twice, ATC Wenona Girl H., Gr.3. Portrait (f by Octagonal) Unraced. Dam of- LEONARDO DA HINCHI (Hinchinbrook) 3 wins-2 at 2-from 1100m to 1600m, A$235,875, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, MRC Ladbrokes Back Yourself 2YO H., 2d VRC Antler Luggage P., L, 3d MVRC Mitchell McKenzie S., L. Sire. Raeburn (Danehill Dancer) 10 wins-1 at 2-from 1100m to 2200m, A$427,036, Qld Tatt's RC South Bank Insurance Brokers H., BRC The Good Guys H., Sky Racing H., MVRC Tuscan Mechanical National Apprentice Series H., Betoptions Wagering Systems H., Pacific Communications H., BRC Entirerecruitment.com P., Powerade P., 2d VRC Rod Johnson H., BRC Carlton Mid H., Glaceau Vitamin Water H., MVRC CFMEU FFTS. H., BRC Men of League Foundation P., St Margaret's Anglican Girls School H., MRC Betfair H., Beer Street H., 3d VRC Express S., L, BRC Queensland Cup, L, Premier Fire H., MVRC Swift Signs H., BRC Stanton Mienert Advisors P., MRC Kel Chapman H., 4th Newcastle Gold Cup, Gr.3, SCTC Caloundra Cup, L. Madame de Stael. Unraced. Dam of- Little Miss Smiley (Husson) Winner at 2, BRC Skyracing.tv 2YO H., 2d ATC Keith Mackay H., L. Dam of- SAIF - JUMBO FORTUNE (H.K.) (Pride of Dubai) 3 wins-2 at 2-at 1200m, 1400m, A$139,250, HK$2,389,225, to 2023-24, ATC Schweppervescence H., Gr.3, HKJC Lukfook Jewellery Dear Q H., 2d VRC Sires' Produce S., Gr.2, HKJC Emerald H., Beauty Generation H., 3d HKJC Lung Mun Road H., Lockhart H. Serious Liaison (Zoffany) 4 wins at 1400m, 1600m, A$167,650, HK$2,040,000, MRC Drinkwise P., Bendigo JC Reece P., HKJC Lamma Island H., FWD Insurance Bocom H., 2d MRC Lockettled.au H., HKJC Kiu Tsui H., 3d Moonee Valley Vase, Gr.2.
2nd Dam TRUE VERDICT, by The Judge. Winner at 1300m, 3d VATC Sweet Nell H., 4th VRC Red Roses S., L. Sister to ZEDITAVE, SQUARE DEAL, ZEDAGAL (dam of UNISON), half-sister to ALANNON, PAMPAS FIRE (dam of CLOISTER), Druid's Lodge, Great Verdict (dam of GREYS INN), Zest (dam of ZESTFUL). Dam of 12 named foals, 10 to race, 7 winners, inc:- VEROCATIVE (Bletchingly) 6 wins. See above. Assizes. Unraced. Dam of- GENEROUS TYCOON (Generous) 7 wins from 1100m to 2400m, 974,032Rgt. in Malaysia, Perak Derby, L, Selangor TC Dato Sir Clough Thuraisingam Memorial Trophy, 2d Selangor TC Piala Emas Sultan Selangor, L, Penang TC Japan Bloodhorse Breeders' Association Trophy, Selangor TC Carlsberg Gold Cup, 3d Selangor TC Piala Emas Sultan Selangor, L, 4th Selangor Gold Cup, L. Purfect Size. Winner at 1350m in NZ. Dam of- MYSTIC PRINCE (Reset) 10 wins from 1500m to 3500m, A$588,964, Western Australian Derby, Gr.2, WATC Piper-Heidsieck H., Light Fingers, Galilee & Red Handed H., David Grays Aglink H., 2d Kalgoorlie Cup, L, WATC Westspeed Stayers Bonus H., Westspeed Stayers' Bonus H., Ausdrill Hockeyroos H., 3d WATC Playeronline.com.au H., 4th WATC Ascot Gold Cup, L. REAL CHARM (Reset) 5 wins from 1200m to 1600m, A$264,710, WATC Jungle Dawn Classic, L, Starstruck Classic, L, 2d WATC La Trice Classic, Gr.3, 3d Western Australian Oaks, Gr.3. Dam of- REAL DANGER (I Am Invincible) 11 wins to 1400m, A$545,540, to 2023-24, WATC Scenic Blast S., L, Cyril Flower S., L, 2d WATC Beaufine S., L, Summer Scorcher H., L. |