International thoroughbred pedigree services provider
Aquis Farm Canungra, AUS
Mundoolun Connection Road, Canungra
Contact: Paul Knight , Nominations
Ph: +61 7 5543 4732
Email: [email protected]
Website: www.aquisfarm.com
(in Australia)
Co-champion 2YO Colt in Australia in 2016-17. |
Winner | Date | Race | Earnings | |
---|---|---|---|---|
Invaida Prince (AUS) 2020 | 28/03/24 | Hawkesbury RC Sky Racing Maiden H. | AUD21,000 | |
Lord Vader (AUS) 2019 | 23/03/24 | Monto RC Patrons Maiden P. | AUD11,100 | |
Invahir (AUS) 2019 | 14/03/24 | GCTC TAB H. | AUD15,600 | |
I'm Zac (AUS) 2021 | 12/03/24 | Warwick TC Punt123.Bet Maiden 2YO P. | AUD12,200 | |
Mission Five (AUS) 2020 | 09/03/24 | Singapore TC Elite Excalibur Maiden H. | SGD40,162 | |
Invader Zim (AUS) 2020 | 28/02/24 | ATC Drinkwise Maiden P. | AUD28,400 | |
Invasive (AUS) 2019 | 24/02/24 | Orange JC Angullong Wines H. | AUD8,150 | |
Beauty Crusade (AUS) 2019 | 24/02/24 | Macau Mongkok H. | MOP119,700 | |
Invahir (AUS) 2019 | 23/02/24 | Quirindi JC Krakatini P. | AUD16,750 | |
Absolute Star (AUS) 2019 | 17/02/24 | Macau Opal H. | MOP108,300 |
|
INVADER Co-champion 2YO Colt in Australia in 2016-17. 2 wins at 2, A$968,375, ATC Sires' Produce S., Gr.1, Chris Toogood 2YO H., 2d ATC Champagne S., Gr.1, Todman S., Gr.2, TAB 2YO P., 4th ATC Breeders' P., L. He entered stud in Aust. in 2018. Sire of 116 progeny to race, 61 winners (52.0%), earnings of over $4.9 million, 1 stakes winner, inc. SUNSHINE IN PARIS (19f, Zabeel, Morcon). 4 wins at 1200m, 1400m to 2023-24, A$881,700, ATC Surround S., Gr.1, Sheraco S., Gr.2, Grainshaker Vodka H., 2d ATC Galaxy H., Gr.1, Light Fingers S., Gr.2, 3d BRC Mode S., L. Vegas Raider (19g, Casino Prince, Zabeel). 3 wins-1 at 2-at 1000m, 1100m to 2023-24, A$247,450, Scone RC Inglis 2YO Challenge, ATC Ranvet H., 2d ATC Yes Yes Yes First Yearlings H. Storm the Fortress (19g, O'Reilly, Spectacular Love). 3 wins at 1200m, 1350m in 2022-23, A$109,400, Qld Tatt's RC Coastal Tipper Hire H., 2d BRC Ascot Sunsets Series H., Ladbroke It! H., 3d BRC Drinkwise H. Celtic Vader (19f, Fastnet Rock, Elusive Quality). Winner at 2, A$76,615, SAJC Aramis 2YO P., 3d SAJC Adelaide Galvanising Industries 2YO P. Victory Lane (19g, Magnus, Sovereign Red). 3 wins to 1400m to 2023-24, A$207,825, ATC Ranvet P., Illawarra TC Midway H., 2d ATC Midway H. Kitri (20f, Wanted, Zabeel). 2 wins at 2 in 2022-23, A$92,550, BRC Racecourse Village 2YO H., 2d BRC National Jockeys Celebration H., 3d SCTC Butler McDermott Lawyers 2YO H. Coincide (20g, Shamardal, Pulpit). 2 wins at 1100m, 1200m in 2023-24, A$128,750, ATC Drinkwise P., MRC Ladbrokes Hub H., 2d ATC Drinkwise Kirkham 2YO P., 3d ATC Petaluma 2YO H., Bowermans 2YO P. Robrick (20g, Lope de Vega, More Than Ready). 2 wins at 1200m, 1400m in 2023-24, A$333,000, VRC Matthew Hodder H., MRC Sportsbet H., 2d VRC Inglis Sprint, MVRC Corporate Membership on Sale H. Spaceship (19g, Distant Music, Yallah Prince). 2 wins at 1200m, 1350m in 2022-23, BRC Mount Franklin P., Sky Racing H., 3d BRC Ladbrokes Same Race Multi H. Movader (19f, Uncle Mo, Bite the Bullet). 2 wins at 1200m, 1400m in 2022-23, A$116,640, MRC Ladbrokes Racing Club H., 2d MRC Tile Importer H., 3d MRC Quayclean H. Nishikado (19g, Azamour, Winged Love). 2 wins at 2, SAJC Adelaide Galvanising Industries 2YO H., Gawler & Barossa JC Kingsford Hotel 2YO H. Invader Zim (20g, Kingmambo, Danehill). Winner at 1200m in 2023-24, ATC Drinkwise P., 3d ATC Drinkwise P. Trespassing (19g, Viscount, Bellotto). Winner at 1200m in 2023-24, WATC Tabtouch Have You Got the Touch P., 2d WATC Free Entry to Belmont Park P., 3d WATC Amelia Park P., Reliable Asset Maintenance P. Lady Masquerade (19f, Royal Academy, Claudius). Winner at 1200m in 2022-23, BRC Girls Day Out P. In Love and War (19f, Onemorenomore, Zabeel). Winner at 1600m in 2022-23, ATC Yarraman Park H., 2d ATC TAB H. Vain Invader (19g, High Chaparral, Grosvenor). 3 wins at 1200m, 1400m to 2023-24, A$130,875, 2d ATC Midway H., 3d ATC Ranvet H., Toyota Forklifts H. Mount Olympus (20g, Lonhro, Fusaichi Pegasus). 2 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m to 2023-24, 2d MRC Ive H. Beauty Crusade (19g, Hussonet, Nashwan). 2 wins at 1800m, 1900m to 2023-24, 3d ATC Vinery Yearlings H. Royal Invader (19f, Casino Prince, Mull of Kintyre). Winner at 1200m in 2022-23, 2d MRC Lady of Racing Finalist Jennifer Hughes H., 3d MRC Ive Print 2YO H., ATC TAB H. Winston Hills (19g, Hinchinbrook, Danzero). Winner at 1200m in 2023-24, 2d ATC Drinkwise P. Invahir (19g, General Nediym, Zabeel). 4 wins to 1400m to 2023-24, A$94,775. Invertational (19f, Lookin at Lucky, King of Kings). 4 wins-1 at 2-to 1400m to 2022-23. Redavni (19f, Flying Spur, Zeditave). 3 wins to 1300m in 2022-23, A$106,300. Mrs Ed (19f, Nicconi, Jeune). 3 wins to 1100m to 2023-24. Sweet Fantasy (19f, Starcraft, Carnegie). 3 wins-1 at 2-at 1000m, 1400m to 2023-24, Rockhampton JC Great Northern H., 3d Rockhampton JC Pac Plus Wholesalers H. Better Than Banksy (19g, Street Cry, Lonhro). 3 wins at 1200m to 2023-24, TRC PST Power Solutions H., TTC A1 Horse Transport H., Launceston Cup 28th February P., 2d TRC Ladbroke It H., Subway H. Invasive (19g, Woodman, Nureyev). 3 wins to 1300m to 2023-24. Stenson Wallman (20g, Domesday, Tierce). 2 wins-1 at 2-at 1000m to 2023-24. Lady Invader (20f, Choisir, Dolphin Street). 2 wins at 800m in 2023-24. Invasive Dreams (20f, Smart Missile, Secret Savings). 2 wins at 1200m in 2023-24. |
Commenced stud duties in Australia in 2018 Analysis by Crop
Analysis by Age
Analysis by Sex
Analysis by Race Distance
New Zealand
Australia
Worldwide - All countries, calendar year
Totals in All Countries
|
SNITZEL 7 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,031,550, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, AJC Breeders' P., L, BTC Tommy Smith Slipper S., L, Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., RL, 4th AJC All-Aged S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1. He entered stud in Aust. in 2006. Champion Sire in Australia in 2016-17, 2017-18, 2018-19, 2019-20, second in 2013-14. Leading Aust. Sire of 2YOs in 2016-17, 2017-18, 2019-20, 2022-23. Leading Aust. Sire (worldwide earnings) in 2017-18, 2018-19. Leading Aust. Sire of 3YOs in 2016-17, 2017-18. Leading Aust. Sire by Winners 2016-17, 2017-18. Sire of 1516 progeny to race, 1178 winners (77.0%), earnings of over $240 million, 142 stakes winners, 129 stakes placegetters, inc. TRAPEZE ARTIST (14c, Domesday, Bletchingly). Champion 3YO Colt in Australia in 2017-18.7 wins-2 at 2-to 1400m, A$5,568,750, ATC TJ Smith S., Gr.1, Golden Rose S., Gr.1, All Aged S., Gr.1, 1400m-in track record time, Canterbury S., Gr.1, 1300m-in track record time, Expressway S., Gr.2, Canberra RC Black Opal S., Gr.3, 2d ATC The Everest, 3d ATC Randwick Guineas, Gr.1, Sires' Produce S., Gr.1, Theo Marks S., Gr.2, 4th ATC Premiere S., Gr.2, Hobartville S., Gr.2, Stan Fox S., Gr.2, Expressway S., Gr.2. REDZEL (12g, Rubiton, Millionaire). Champion Sprinter & Older Horse in Australia in 2017-18.15 wins-1 at 2-to 1200m, A$16,444,000, VRC Darley Classic, Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, ATC Challenge S., Gr.2, Shorts H., Gr.2, Hall Mark S., Gr.3, MRC Heath S., Gr.3, NSW Tatt's RC Concorde S., Gr.3-3 times, VRC Mumm S., L, ATC Fireball S., L, The Everest-twice, July Sprint H., Tab.com.au 2YO H., 2d ATC TJ Smith S., Gr.1, VRC Lightning S., Gr.1, Lightning S., Gr.1, ATC Galaxy H., Gr.1, Challenge S., Gr.2-3 times, BRC Victory S., Gr.2, ATC Spark of Life H., Hyland Race Colours H., 3d ATC TJ Smith S., Gr.1, Shorts H., Gr.2, Kindergarten S., Gr.3, 4th BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1. RUSSIAN REVOLUTION (13c, Stravinsky, Miswaki). 7 wins-2 at 2-to 1200m, A$1,284,225, ATC Galaxy H., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, ATC Roman Consul S., Gr.2, MVRC Ian McEwen S., Gr.2, MRC Vain S., Gr.3, ATC Can Assist Volunteers 2YO P., Schweppes 2YO H., 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1. SHAMUS AWARD (10c, Success Express, Luskin Star). Champion 3YO Colt in Australia in 2013-14.2 wins at 1600m, 2050m, A$2,473,500, MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, 2d VRC Sires' Produce S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, Mitchell McKenzie S., L, 3d MRC Caulfield Guineas, Gr.1, CF Orr S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, MVRC Inglis Banner 2YO S., RL, MRC Chairman's S., L. HOT SNITZEL (08g, Blushing Groom, Balidar). 8 wins-3 at 2-to 1400m, A$1,334,850, BRC BTC Cup, Gr.1, ATC Royal Sovereign S., Gr.2, BRC Sires' Produce S., Gr.2, ATC Hall Mark S., Gr.3, Sebring S., Gr.3, Brian Crowley S., L, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, STC Rosehill Gardens Events Centre 2YO H., 2d BRC TJ Smith S., Gr.1, VRC Tab.com.au S., Gr.2, ATC Sebring S., Gr.3, Skyline S., Gr.3, MRC Kevin Heffernan S., Gr.3, Kevin Heffernan S., L, 3d BRC Champagne Classic, Gr.2, ATC Star Kingdom S., Gr.3, Kindergarten S., Gr.3, 4th ATC Shorts H., Gr.2, VRC MSS Security Sprint H., L. SWEET IDEA (10f, Timber Country, First Norman). 8 wins-2 at 2-to 1400m, A$2,415,350, ATC Galaxy H., Gr.1, Silver Slipper S., Gr.2, Light Fingers S., Gr.2, Missile S., Gr.2, MRC Tristarc S., Gr.2, GCTC Magic Millions Guineas, RL, Wyong Magic Millions 3YO S., ATC TAB Sprint 2YO P., 2d ATC Coolmore Classic, Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, MRC Memsie S., Gr.1, ATC Silver Shadow S., Gr.2, BRC BJ McLachlan S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, ATC Lidoran Group 2YO P., 3d ATC Golden Slipper S., Gr.1, 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1. SNITZERLAND (09f, Fraar, Zephyr Bay). 8 wins-2 at 2-to 1200m, A$1,974,500, VRC Lightning S., Gr.1, Danehill S., Gr.2, ATC Challenge S., Gr.2, 1000m-in track record time, VRC Thoroughbred Breeders S., Gr.3, ATC San Domenico S., Gr.3, MVRC Champagne S., Gr.3, MRC (Mornington) Inglis Premier 2YO S., MRC Blue Sapphire S., 2d ATC Golden Slipper S., Gr.1, Galaxy H., Gr.1, Challenge S., Gr.2, VRC Dilmah Earl Grey S., L, Ottawa S., L, 3d BRC Victory S., Gr.2, 4th ATC Reisling S., Gr.2. SIZZLING (09c, General Nediym, Alzao). 7 wins-5 at 2-from 1000m to 1600m, A$1,332,375, BRC TJ Smith S., Gr.1, Queensland Guineas, Gr.2, Sires' Produce S., Gr.2, Champagne Classic, Gr.2, Gold Edition P., L, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, BRC Tyquin Speech & Reading 2YO H., 2d BRC BJ McLachlan S., Gr.3, Vo Rogue P., Gr.3, GCTC Magic Millions Guineas, RL, BRC Phelan Ready S., L, 3d ATC Expressway S., Gr.2, 4th ATC Bill Ritchie H., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL. WILD RULER (17c, Daaher, Indian Charlie). 6 wins-1 at 2-to 1200m, A$2,618,125, MVRC AJ Moir S., Gr.1, ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, Roman Consul S., Gr.2, Inglis Nursery, RL, Heritage S., L, Fireball S., L, 2d ATC Concorde S., Gr.3, Cellarbrations 2YO H., 3d VRC Coolmore Stud S., Gr.1, BRC Champagne Classic, Gr.2. I AM EXCITED (14f, General Nediym, Nashwan). 7 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m, A$1,231,075, ATC Galaxy H., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, BRC Victory S., Gr.2, ATC Fireball S., L, Darby Munro S., L, Spark of Life H., All Too Hard at Vinery 2YO P., 2d VRC Kennedy P., Gr.3, ATC Wenona Girl H., Gr.3, MRC WW Cockram S., Gr.3, 3d ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, BRC Victory S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2, VRC Furphy Sprint, Gr.3, ATC Triscay S., Gr.3, Scone RC Woodlands S., L, 4th BRC Moreton Cup, Gr.2, MRC How Now S., Gr.3. SWORD OF STATE (18c, Encosta de Lago, Danzero). Champion 2YO in NZ in 2020-21.6 wins-4 at 2-at 1100m, 1200m, NZ$295,150, A$37,850, ARC Diamond S., Gr.1, Auckland TR Almanzor Trophy, Gr.3, King's P., Gr.3, Matamata RC Slipper S., Gr.3, Waikato RC Lowe Schollum Jones 2YO S., 2d GCTC Gold Coast Guineas, Gr.3, 3d ARC Eclipse S., Gr.2. IN THE CONGO (18c, Var, Qui Danzig). 3 wins-1 at 2-at 1100m, 1400m, A$1,769,075, ATC Golden Rose S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, Heineken 2YO H., 2d ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, Run to the Rose, Gr.2, Sydney S., Gr.3, Rosebud H., L, Fujitsu General 2YO H., Newcastle JC Hunter H., 3d ATC Galaxy H., Gr.1. ESTIJAAB (15f, Charge Forward, Match Winner). Champion 2YO in Australia in 2017-18.3 wins at 2, A$2,540,825, ATC Golden Slipper S., Gr.1, Reisling S., Gr.2, Australian Fire Hose 2YO P., 2d ATC Silver Slipper S., Gr.2, Inglis 3YO Sprint. SUMMER PASSAGE (14g, Encosta de Lago, Lure). Top Male on The 2016-17 NZ 2YO Free H.3 wins-2 at 2-at 1200m, NZ$206,725, A$232,500, ARC Diamond S., Gr.1, Matamata RC Slipper S., L, Comag H., 2d ATC Sires' Produce S., Gr.1, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, Counties Bowl, L, Manawatu RC Ashhurst Pohangina Cup, BOP RC Triton Pacific Owens P., Counties RC Haunui Farm 2YO S. WANDJINA (11c, Last Tycoon, Lunchtime). 3 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, £7,088, A$638,800, VRC Australian Guineas, Gr.1, CS Hayes S., Gr.3, ATC Australian Turf Club H., 2d ATC All Aged S., Gr.1, 3d MRC Caulfield Guineas, Gr.1, 4th ATC Todman S., Gr.2, San Domenico S., Gr.3, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, ATC Lonhro P., L. SHINZO (20c, More Than Ready, Secret Savings). Champion 2YO in Australia in 2022-23.2 wins at 2 in 2022-23, A$3,906,250, ATC Golden Slipper S., Gr.1, Pago Pago S., Gr.3, 2d ATC Skyline S., Gr.2, 3d VRC Coolmore Stud S., Gr.1, ATC Canonbury S., Gr.3. HEAVENLY BLUE (13c, El Prado, Theatrical). 3 wins-2 at 2-from 1400m to 1800m, R1,822,000, Turffontein South African Classic, Gr.1, Lad Brokers Juvenile P., 2d Turffontein Dingaans H., Gr.2, Graham Beck S., Gr.3, 3d Turffontein South African Derby, Gr.1, Gauteng Guineas, Gr.2. YEARNING (18f, Ekraar, Postponed). 2 wins at 1400m, 1600m, A$826,200, MRC Thousand Guineas, Gr.1, 2d VRC Edward Manifold S., Gr.2, ATC Bowermans Furniture 2YO P., 3d VRC Let's Elope S., Gr.2, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 4th VRC Wakeful S., Gr.2. INVADER (14c, Encosta de Lago, Clay Hero). Co-champion 2YO Colt in Australia in 2016-17.2 wins at 2, A$968,375, ATC Sires' Produce S., Gr.1, Chris Toogood 2YO H., 2d ATC Champagne S., Gr.1, Todman S., Gr.2, TAB 2YO P., 4th ATC Breeders' P., L. AWAY GAME (17f, Elusive Quality, Sir Tristram). Champion 2YO Filly in Australia in 2019-20.5 wins-4 at 2-to 1200m, A$3,750,225, ATC Percy Sykes S., Gr.2, Widden S., Gr.3, Qld Tatt's RC WJ Healy S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, BRC Calaway Gal S., L, 2d ATC Golden Slipper S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, SAJC Robert Sangster S., Gr.1, VRC Bobbie Lewis H., Gr.2, BRC Gold Edition P., L, MRC Christmas S., L, Regal Roller H., L, 3d ATC Light Fingers S., Gr.2, GCTC Magic Millions Guineas, RL, BRC Hinkler H., L, GCTC Snippets P., 4th MRC Blue Diamond S., Gr.1, Merson Cooper S., L. MR MOZART (18c, Rip Van Winkle, Polish Precedent). 5 wins-1 at 2-to 1500m, A$796,900, ATC Phar Lap S., Gr.2, Doncaster Prelude H., Gr.3, Hawkesbury Guineas, Gr.3, VRC Exford P., L, ATC Vinery Stud 2YO H., 2d ATC Theo Marks H., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, ATC Silver Eagle, 4th ATC Southern Cross S., Gr.3, Schweppervescence H., Gr.3, MRC Vain S., Gr.3. SPLINTEX (16c, O'Reilly, Centaine). 7 wins-2 at 2-to 1200m, A$1,187,900, ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, VRC Bobbie Lewis H., Gr.2, ATC Hall Mark S., Gr.3, Able Doors Spark of Life H., Southern Cross Turf 2YO H., Theraces 2YO H., Bushfire Appeal H., 3d Gosford Guineas, L, ATC Easter Monday 2YO H., CES H., 4th ATC Challenge S., Gr.2-twice, VRC Gilgai S., Gr.2, ATC Show County H., Gr.3. SPILL THE BEANS (12c, Falbrav, Ahonoora). 5 wins-2 at 2-to 1400m, A$560,700, BRC QTC Cup, Gr.2, ATC Eskimo Prince S., Gr.3, Hawkesbury Guineas, Gr.3, ATC Australian Jewellery Liquidators 2YO P., 2d Scone RC Inglis 3YO Guineas, L, City Tatt's RC Brian Crowley S., L, 3d VRC Schweppes Flemingtonfling S., 4th ATC Hobartville S., Gr.2. BEST OF BORDEAUX (19c, High Chaparral, Last Tycoon). Joint Champion 2YO Colt in Australia in 2021-22.3 wins-2 at 2-at 1100m, 1200m to 2022-23, A$1,469,750, ATC Roman Consul S., Gr.2, Silver Slipper S., Gr.2, Canonbury S., Gr.3, 2d ATC Golden Slipper S., Gr.1, Run to the Rose, Gr.2, 3d MVRC Manikato S., Gr.1. FRENCH EMOTION (11f, Woodman, Copper Kingdom). 8 wins from 1200m to 1600m, A$886,390, VRC Blazer S., Gr.2, SAJC Queen of the South S., Gr.2, MRC VOBIS Gold Distaff-twice, MVRC TBV Newmarket Grandwest H., MRC Premier Signs H.-twice, Le Pine Funerals H., 2d VRC Myer Classic, Gr.1, MVRC Sunline S., Gr.2, VRC Melbourne Cup Tour Trophy, MRC VOBIS Gold Distaff, ATC Cellarbrations H., Schweppes P., MRC Foundation H., Ladbrokes Bet Better H. SNITTY KITTY (13f, Tale of the Cat, Zeditave). 6 wins to 1100m, A$566,685, MRC Caulfield Sprint H., Gr.2, BRC Lightning H., L, MRC Changing Places Real Estate H., Italktravel P., 2d MRC Oakleigh P., Gr.1, WJ Adams H., L, Scone RC Denise's Joy S., L, MRC Geoff Murphy H., 3d MRC Blue Star Group H., 4th ATC Galaxy H., Gr.1, MVRC AJ Moir S., Gr.1, SAJC RN Irwin S., Gr.3. THRONUM (13c, Five Star Day, Danzig). 5 wins-2 at 2-to 1200m, A$441,750, MVRC Australia S., Gr.2, ATC Rosebud H., L, TAB Rewards 2YO H., 2d MVRC William Reid S., Gr.1, ATC Martin King 70th Birthday 2YO H., 3d ATC Up & Coming S., Gr.3, MRC Kevin Heffernan S., Gr.3, 4th MRC CF Orr S., Gr.1. ZENNZELLA (19f, Zenno Rob Roy, Maroof). 3 wins from 1600m to 2000m to 2023-24, A$483,900, VRC Wakeful S., Gr.2, MRC Lord S., L, 2d MVRC Ladbrokes Same Race Multi 2YO H., 3d MRC Summoned S., Gr.3, GCTC Magic Millions Subzero H., 4th VRC Oaks, Gr.1. LOFTY STRIKE (19c, Exceed and Excel, Snippets). 3 wins-2 at 2-at 1100m to 2022-23, A$1,073,265, MRC Rubiton S., Gr.2, Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3, VRC Resimax Group Rapid Racing 2YO P., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, 3d MRC Blue Sapphire S., Gr.3, 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, SAJC Goodwood H., Gr.1. FOUR MOVES AHEAD (18f, Mr. Greeley, Anabaa). 3 wins-2 at 2-to 1400m, A$554,950, ATC Sweet Embrace S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, Schweppes 2YO H., 3d ATC Silver Shadow S., Gr.2, 4th ATC Golden Slipper S., Gr.1, Sires' Produce S., Gr.1. LETZBEGLAM (17f, Forestry, Batonnier). 3 wins-2 at 2-at 1100m to 2022-23, NZ$74,225, A$199,325, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.2, Auckland TR Counties Bowl, Gr.3, 2d Auckland TR Vertical Logistics H., 3d BRC Bright Shadow H., L, 4th MRC Thoroughbred Club S., Gr.3, VRC Cap d'Antibes S., L. MENARI (14c, General Nediym, Whiskey Road). 3 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m, A$619,050, ATC Run to the Rose H., Gr.2, Rosebud H., L, TAB Rewards 2YO P., 2d ATC Canonbury S., Gr.3, 3d ATC Golden Rose S., Gr.1, 4th ATC Golden Slipper S., Gr.1. SHOWTIME (14c, Timber Country, First Norman). 3 wins from 1200m to 1600m, A$624,230, MRC PB Lawrence S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, 2d ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, Expressway S., Gr.2, MVRC Valley Pearl, L, ATC Capital Bluestone Kirkham 2YO P., McGrath Estate Agents H., 3d ATC All Aged S., Gr.1, MRC Futurity S., Gr.1, ATC Silver Slipper S., Gr.2, 4th ATC Todman S., Gr.2, Canonbury S., Gr.3. TIME FOR WAR (11c, Zabeel, Mukaddamah). 3 wins at 2, A$470,950, ATC Pago Pago S., Gr.2, BRC Sires' Produce S., Gr.2, ATC CFMEU Mining & Energy 2YO P., 2d Gold Coast Guineas, Gr.3, ATC Brian Crowley S., L, SCTC Glasshouse H., L, 4th ATC Sires' Produce S., Gr.1. FLYING SNITZEL (09f, Hula Town, The Expatriate). 3 wins-2 at 2-at 1200m, 1400m, A$340,950, VRC AV Kewney S., Gr.2, ATC Schweppervescence H., Gr.3, Australian Turf Club 2YO H., 3d ATC Magic Night S., Gr.2, Inglis Nursery, 4th ATC Champagne S., Gr.1, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2. FARSON (13g, Gallo di Ferro, Damister). 5 wins from 1200m to 1800m, A$219,005, M$326,375, MRC Autumn Classic, Gr.2, Moorookyle Park Thoroughbred Stud H., MVRC Simpson Construction H., 3d MVRC Alister Clark S., Gr.2. SWITZERLAND (21c, Blame, Stormy Atlantic). 3 wins at 2 in 2023-24, A$442,000, ATC Todman S., Gr.2, Membership 2YO H., Pierro 2YO P. DOULL (19c, Shamardal, General Nediym). 3 wins-1 at 2-to 1100m to 2023-24, A$313,415, MRC Caulfield Sprint, Gr.2, VRC Next Generation Sprinters 2YO S., 3d ATC Racing and Sports H., 4th VRC Danehill S., Gr.2, MVRC Abell S., L. CASTLEREAGH KID (18g, Zabeel, Danehill). 3 wins at 1600m, 1800m, A$293,665, MRC Autumn Classic, Gr.2, Remembering J Fotopoulos H., 2d ATC Bowermans Furniture P. CHANCE BYE (07f, Red Ransom, Lyphard). 3 wins at 2, A$542,950, STC Silver Slipper S., Gr.2, AJC Racing NSW Inglis Nursery S., STC Inglis 2YO Classic, 3d AJC Silver Shadow S., Gr.3, 4th MVRC Champagne S., Gr.3. SERASANA (20f, Testa Rossa, Royal Academy). 2 wins-1 at 2-at 1000m, 1600m to 2023-24, A$325,040, MRC Sandown Guineas, Gr.2, Ladbroke it H., 3d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, Evergreen Turf H., 4th MRC Chairman's S., Gr.3. TANGLED (14g, Shinko King, Gleam Machine). 2 wins at 2, A$688,150, BRC Champagne Classic, Gr.2, ATC Volvo Commercial Vehicles 2YO H., 2d ATC Rosehill Guineas, Gr.1, Spring Champion S., Gr.1, Frank Packer P., Gr.3, MRC Caulfield Classic, Gr.3, 3d ATC Australian Derby, Gr.1, Carrington S., L, 4th BRC Chairman's H., Gr.3, ATC Dulcify H., L. PERIGNON (12f, Narita Brian, Rubiton). 2 wins-1 at 2-at 1200m, A$382,250, ATC Light Fingers S., Gr.2, TAB Rewards 2YO P., 2d ATC Magic Night S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2, 3d ATC Flight S., Gr.1, Birthday Card S., Gr.3, 4th Wyong Magic Millions 2YO Classic, RL. SALADE (08c, Beautiful Crown, Bletchingly). Winner at 2, A$173,200, ATC Pago Pago S., Gr.2, 2d Illawarra TC AJ Lillye Memorial H. SCALLOPINI (14g, More Than Ready, Bigstone). 13 wins to 1400m to 2022-23, A$1,154,208, VRC Shaftesbury Avenue H., Gr.3, Elms H., L, Sofitel H., L, BRC Hinkler H., L, Sunshine Coast Cup, L-twice, BRC Sporting Chance Foundation H., UMS School Wear H., Midori P., Blight Rayner Architect H., Ipswich TC Ray White H., GCTC Ladies Day P., 2d BRC Victory S., Gr.2, MRC Bletchingly S., Gr.3, BRC Falvelon H., L, Spear Chief H., L, James Squire H., Juiced TV H., Jim Beam Black H., Weddings P., 3d BRC Ascot H., L, GCTC Magic Millions Syndicate P., BRC Japan Racing Association P., Gallopers Sports Club H., LUCRF Super P., SCTC Yalumba Wines H., 4th BRC Sprint H., Gr.3. AMORINO (09g, Marauding, Storm Bird). 10 wins-2 at 2-to 1500m, A$776,900, VRC TAB Rewards S., Gr.3, March S., L, MRC Anniversary Vase, L, WATC Grandstand Cup, L, Cyril Flower S., L, Bunbury S., L, ATC City Tattersalls 2YO P., Summer Super Saver Ticket 2YO H., WATC Magic Millions Raceday H., 2d Pinjarra Classic, L, WATC Golden Group H., 3d VRC Lawn H., WATC Silks H., 4th ATC Todman S., Gr.2, MRC TS Carlyon Cup, Gr.3, Gosford Guineas, L. EXHILARATES (16f, More Than Ready, Secret Savings). 6 wins-2 at 2-at 1100m, 1200m, A$2,402,800, MRC Quezette S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, VRC MSS Security Sprint H., L, BRC Helen Coughlan S., L, MVRC Atlantic Jewel S., L, GCTC Follow at Aquisfarm on Facebook 2YO H., 2d ATC Reisling S., Gr.2, Qld Tatt's RC WJ Healy S., Gr.3, MVRC Scarborough S., Gr.3, BRC Fred Best Classic, Gr.3, GCTC Magic Millions Guineas, RL, Wyong Magic Millions 2YO Classic, RL, GCTC Snippets P., 3d Gold Coast Guineas, Gr.3. DANCES ON STARS (09g, Last Tycoon, Sir Tristram). 9 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$768,710, ATC Kindergarten S., Gr.3, Carrington S., L, GCTC Prime Minister's Cup, L, ATC Blackwoods Galmet H., SAJC Greg Venn's Significant Birthday H., Oakbank RC Harcourts Adelaide Hills H., 2d BRC Queensland Guineas, Gr.2, ATC Canterbury Classic, L, SAJC CS Hayes Memorial Cup, L, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, Gosford RC Takeover Target S., L, ATC Harvey Norman 2YO H., SAJC AAMI H., Eckermann Conveyancers H., James Boag's Premium H., Gawler & Barossa JC Terrace Function Centre H., 3d ATC Ajax S., Gr.2, BRC Sires' Produce S., Gr.2, Champagne Classic, Gr.2, GCTC Victory S., Gr.2, MRC TS Carlyon Cup, Gr.3, Gold Coast Guineas, Gr.3, BRC Mount Franklin H., SAJC Hughes Limousines H., Adelaide Festival Raceday H., John Castleman Retirement H., 4th ATC Sebring S., Gr.3, Qld Tatt's RC Tattersall's 150th Anniversary S., Gr.3, BRC Sprint H., Gr.3, VRC Chester Manifold S., L, Canberra RC National Sprint H., L. MALAVIO (08g, Dehere, Zoffany). 9 wins-1 at 2-to 1500m, A$504,780, ATC Tramway S., Gr.3, Festival S., L, Civic S., L, Tooheys New Twin Willows H., 2d ATC Michael Hansell Signs H., MC Conners Racing H., 3d ATC Ajax S., Gr.2, 4th ATC Liverpool City Cup, Gr.3, Doncaster Mile Prelude, Gr.3, Show County H., Gr.3, Hawkesbury Gold Cup, Gr.3. VULPINE (16f, Elusive Quality, Lion Hunter). 7 wins to 1200m, A$615,090, ATC Wenona Girl H., Gr.3, Starlight S., L, Scone RC Ortensia S., L, ATC ANZ Bloodstock News H., Bowermans Furniture H., 2d GCTC Magic Millions Fillies & Mares H., ATC Southern Cross Group H., Chandon H., 3d ATC De Bortoli Wines H., ANZ Bloodstock News H. TAIKOMOCHI (13g, Fusaichi Pegasus, Deputy Minister). 7 wins from 1400m to 2400m, A$627,050, ATC Neville Sellwood S., Gr.3, Kingston Town S., Gr.3, Australia Day Cup, L, Premier's Cup Prelude H., 2d TTC Launceston Cup, Gr.3, ATC Winter S., L, January Cup, L, Canberra Cup, L, ATC Press Statement at Vinery H., 3d ATC Summer Cup, Gr.3, Winter Challenge H., L, Hawkesbury RC Ladies Day Cup, L, 4th ATC Japan Racing Association P., Gr.3, Premier's Cup, Gr.3, TRC Hobart Cup, Gr.3, ATC Cup, L. PETROL POWER (10g, Charnwood Forest, Alydar). 6 wins-2 at 2-to 1400m, A$541,107, WATC Sir Ernest Lee-Steere Classic, Gr.3, Placid Ark S., L, Supremacy S., L, Westspeed Initial 2YO P., Myer Fashion H., Tabtouch H., 2d WATC Belgravia S., L, Fairetha S., L, Perth S., L, Hyperno, Kingston Rule & Let's Elope H., Magicmillions.com.au H., Tabtouch Sprint H., 3d WATC Magic Millions Perth 2YO Classic, RL, Mitavite H., Minearc Systems H., Emirates Melbourne Cup Tour H. YOUNG MAN POWER (12c, Sunday Silence, Nureyev). 5 wins-1 at 2-at 1600m, 220,627,000¥, Tokyo Fuji S., Gr.3, Niigata Sekiya Kinen, Gr.3, Hanshin Arlington Cup, Gr.3, Tokyo Tamagawa S., 2d Niigata Tanigawadake S., L, Fukushima Mimpo Hai, L, 3d Kyoto Yomiuri Milers Cup, Gr.2, Nakayama Keisei Hai Autumn H., Gr.3, Niigata Sekiya Kinen, Gr.3, Nakayama Junior Cup, 4th Niigata Sekiya Kinen, Gr.3-twice. WILLIAMSBURG (19c, High Chaparral, Zabeel). 4 wins-3 at 2-from 1300m to 1600m to 2022-23, A$785,340, ATC Schweppervescence H., Gr.3, Dulcify S., L, Fernhill H., L, 2d ATC Shannon S., Gr.2, Festival S., Gr.3, XXXX 2YO P., 3d ATC Rosehill Guineas, Gr.1, Champagne S., Gr.1, Gloaming S., Gr.3, Frank Packer P., Gr.3, 4th ATC Hobartville S., Gr.2, Pago Pago S., Gr.3, Qld Tatt's RC Members Cup, L. PERAST (14c, Zabeel, Success Express). 4 wins-1 at 2-to 1400m, A$478,166, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, BRC Fred Best Classic, Gr.3, Queensland Day P., L, 3d ATC Run to the Rose H., Gr.2, VRC Chatham S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, Inglis 2YO Premier, RL. IRITHEA (13f, French Deputy, Sadler's Wells). 8 wins to 1400m, A$948,915, Hawkesbury Crown, Gr.3, Scone RC Dark Jewel Classic H., Gr.3, ATC Tipping Competition H., Owners Benefits Card H., Dooleys H., Theraces H., 2d ATC Sapphire S., Gr.2, Aspiration H., Gr.3, Gosford RC Belle of the Turf H., Gr.3, GCTC Magic Millions Fillies & Mares P., ATC Ranvet H., Tab.com.au H., 3d Newcastle JC Tibbie S., Gr.3, Wyong RC Mona Lisa S., L, ATC Bisley Workwear H., Summer Hospitality H., 4th BRC Kingsford-Smith Cup, Gr.1, ATC Millie Fox S., Gr.2, Hawkesbury Crown, Gr.3. SYLVIA'S MOTHER (15f, Bel Esprit, At Talaq). 7 wins to 1400m, A$455,230, VRC Frances Tressady S., Gr.3, MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, VRC ATA Trainers’ Trust H., ATC Membership H., Australian Turf Club H., 3d MRC WW Cockram S., Gr.3, ATC TAB H. ARBEITSAM (13g, Red Ransom, Palace Music). 7 wins from 1200m to 2000m, A$1,129,600, ATC Neville Sellwood S., Gr.3, Hawkesbury RC Rowley Mile H., L, ATC Sydney Spring Carnival on Sale P., Premier's Cup Prelude H., TAB Rewards H., Theraces H., 2d GCTC Magic Millions Cup, RL, ATC Pro Rata Membership H.-twice, 3d ATC Doncaster H., Gr.1, Theraces P., Membership H., 4th ATC Shannon S., Gr.2, NSW Tatt's RC Tramway S., Gr.2, ATC Craven P., Gr.3. SPRIGHTLY LASS (13f, Gold Fever, Rory's Jester). 6 wins to 1100m, A$321,390, SAJC DC McKay S., Gr.3, MRC Bel Esprit S., L, MVRC Ladbrokes 55 Second Challenge H., Excellence in Baking H., 2d ATC Maurice McCarten H., Gr.3, MRC Sheen Group H. SWEET REDEMPTION (12f, Red Ransom, Danzero). 6 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$401,810, ATC Festival S., Gr.3, Toy Show H., Gr.3, TAB Rewards 2YO H., TAB Rewards H., McGrath Estate Agents Qld H., 2d MRC Summoned S., Gr.3, TTC Tasmanian Oaks, L, Goulburn City Cup, ATC TAB Place Multi 2YO H., Legea Xmas Party H., 3d MVRC Alexandra S., Gr.3, BRC Brisbane H., L, ATC Cafe Culture Insitu H. His sire sons include Shamus Award (25), Russian Revolution (11), Time for War (5), Wandjina (5), Spill the Beans, Sizzling, Invader, Trapeze Artist, Sooboog, Jukebox, Showtime, Stratosphere, Heavenly Blue, Bondi, etc. |
ENCOSTA DE LAGO 3 wins from 1200m to 1600m, A$469,850, VATC Vic Health Cup, Gr.1, VRC Ascot Vale S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, 3d VATC Caulfield Guineas, Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.2, VATC Debutant S., L. Champion Sire in Australia in 2007-08, 2008-09, second in 2003-04, 2005-06, 2006-07, 2009-10. Leading Aust. Sire (worldwide earnings) in 2010-11. Leading NZ Sire of 3YOs in 2013-14. Champion HK Sire in 2011-12. Champion Broodmare Sire in Australia in 2015. Sire of winners of over $183 million - 115 stakes winners, inc. PUCCINI, LASHED, PRINCESS COUP, ROAD TO ROCK, CHAUTAUQUA, ALINGHI, APERCU, COSTA VIVA, DELAGO DELUXE, ALOHA, etc. Maternal sire of winners of over $340 million - 162 stakes winners, inc. WALTON STREET, MUSIR, PEEPING, ALABAMA EXPRESS, IMPENDING, JAPONISME, DIVINE PROPHET, HASAHALO, MIGHTY BOSS, SUMMER PASSAGE.
1st Dam FLAME OF SYDNEY, by Encosta de Lago. 4 wins-3 at 2-at 1000m, 1400m, A$315,020, VRC Desirable H., L, Isca 2YO P., MVRC Toy Factory 2YO P., 2d MRC Sandown Guineas, Gr.2, MVRC Ashley's Foresters Arms Hotel H., 3d VRC AV Kewney S., Gr.2, MRC Thoroughbred Club S., Gr.3, VRC Talindert S., L, 4th MVRC Champagne S., Gr.3. Half-sister to Khimar War. Dam of eight foals, six to race, five winners, inc:- INVADER (c by Snitzel) Subject horse. NOT LISTENIN'TOME (g by Dylan Thomas) 8 wins to 1200m, A$331,000, HK$16,507,000, HKJC Jockey Club Sprint, Gr.2, MRC Zeditave S., Gr.3, HKJC National Day Cup, L, Bauhinia Sprint Trophy, L, Sha Tin Vase, L, Friendship Bridge H., 2d ATC Canterbury S., Gr.1, VRC Coolmore Stud S., Gr.1, MVRC Red Anchor S., Gr.3, HKJC Bauhinia Sprint Trophy, Gr.3, National Day Cup, Gr.3, Friendship Bridge H., 3d HKJC Hong Kong Sprint, Gr.1, Chairman's Sprint Prize, Gr.1, Centenary Sprint Cup, Gr.2, Jockey Club Sprint, Gr.2, Bauhinia Sprint Trophy, L, Pacific Ocean H., 4th HKJC Bauhinia Sprint Trophy, Gr.3.
2nd Dam Flame of Atlanta, by Clay Hero. 2 wins-1 at 2-at 1000m, 1200m, VATC Courtza H., 2d VATC Storm Queen H., Swinburne Higher Education H., September H., Highways Tabaret H., Mistress Anne H., MVRC Renta 2-Way Radio H., Avondale JC Vegie World H., 3d Waikato RC Sprint H., L, VATC Wattyl Paints H., VRC Maybe Mahal H., 4th SAJC Angas Brut S., Gr.2, KPMG S., L, Counties Challenge S., L. Sister to WRY HERO, half-sister to WHAT CAN I SAY (dam of ONLY WORDS, GIBRALTAR CAMPION), Ma (dam of MABEEL), Chi (dam of CHEQUERBOARD). Dam of 12 named foals, 9 to race, all winners, inc:- FLAME OF SYDNEY (Encosta de Lago) 4 wins. See above. Khimar War (Sweet Orange) 6 wins-1 at 2-to 1400m, NZ$160,997, CJC Kam Transport H., Ellie Stokes Trust H., Gavelhouse.com 2YO S., Hororata RC Selwyn Rakaia Vet Services S., 2d CJC Great Easter H., L, 3d Otago RC Hazlett S., L.
3rd Dam PLANS AWRY, by Topsider. 7 wins-3 at 2-to 6½f, Les Bois ITBA Sales S., L, 4th Golden Gate Sorority Invitational H., L. Dam of 13 named foals, 11 to race, 10 winners, inc:- WHAT CAN I SAY (Khozaam) 8 wins from 1200m to 1600m, NZ$95,275, A$143,020, AJC Warwick S., Gr.2, Waikato RC Mapperley Stud S., Gr.3, AJC Sapphire S., L, Waikato RC Foxbridge P., L, Rotorua S., L-twice, ARC Bridgecorp H., 2d Waikato RC Instrument Supplies S., Gr.3, ARC L&P Made in New Zealand H., 3d VRC Craiglee S., Gr.2, Wanganui S., Gr.2, Hawkes Bay Campbell & Potts Refrigeration H. Dam of- ONLY WORDS (End Sweep) 6 wins to 1500m, A$585,025, AJC Surround S., Gr.2, STC Phar Lap S., Gr.2, QTC Sir Byrne Hart S., Gr.2, AJC South Pacific Classic, Gr.3, STC Spring Valley Fruitsation P., De Bortoli Wines H., 2d AJC All Aged S., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1. Dam of- CHAT (Deep Field) 6 wins to 1400m, A$483,945, ATC Theo Marks S., Gr.2, Hyland Race Colours July H., Impending at Darley H., New at Darleyaus Twitter H., Casino Prince at Vinery H., 2d ATC Missile S., Gr.2, Canberra Guineas, L, Goulburn Cup, 3d ATC Darley Stallions H., Newcastle JC Hunter Valley Premium Meats H. HOLY SNOW (Fastnet Rock) 2 wins at 1400m, A$283,135, MRC Autumn S., Gr.2, 2d ATC Phar Lap S., Gr.2, MRC Sandown S., Gr.3, 3d MVRC Bill Stutt S., Gr.2, ATC Carbine Club S., Gr.3, Frank Packer P., Gr.3. GIBRALTAR CAMPION (Rock of Gibraltar) 3 wins-2 at 2-at 1000m, 1200m, A$181,365, MRC Kevin Heffernan S., L, Chairman's S., L, VRC New Function Centre at Werribee 2YO P., 2d MVRC Mitchell McKenzie S., L, VRC Birdcage H. Producer. You Can't Say That. Winner at 1350m, 3d Waikato RC Riv Bars & Café H. Dam of- BABYLON BERLIN (All Too Hard) 8 wins to 1200m, NZ$576,787, A$23,125, to 2023-24, Auckland TR Concorde H., Gr.3, Waikato RC King's P., Gr.3, 2d WRC Telegraph S., Gr.1, Waikato RC Railway S., Gr.1, Waikato Sprint, Gr.1, 3d Auckland TR Railway S., Gr.1. DARCI BE GOOD (Darci Brahma) 7 wins-1 at 2-from 1400m to 2050m, A$651,550, Newcastle JC Spring S., Gr.3, Hawkesbury Gold Cup, Gr.3, ATC Fernhill H., L, 2d ATC Spring Champion S., Gr.1, 3d ATC Villiers S., Gr.2, Hawkesbury Gold Cup, Gr.3. WRY HERO (Clay Hero) 10 wins-2 at 2-to 1250m, A$316,830, MVRC Leslie Froggatt S., L, VATC Japan Racing Association S., L, VRC Collex Waste H., MVRC Toy Factory H., 2d MVRC AJ Moir S., Gr.2, STC Satellite S., L, 3d VRC Rupert Steele S., Gr.3. Ma. Unplaced. Dam of- MABEEL (Savabeel) 6 wins from 1000m to 1600m, NZ$167,610, A$23,000, WRC Anniversary H., Gr.3, Manawatu RC Flying H., L, ARC Stella Artois H., Barfoot & Thompson H., Waikato RC Munns the Mans Store H., 2d VRC Antler Luggage H., 4th WRC Thorndon Mile, Gr.1. Chi. Unraced. Dam of- CHEQUERBOARD (Fastnet Rock) 4 wins-2 at 2-from 1400m to 2100m, A$202,650, Tasmanian Oaks, L, MRC Ladbrokes 2YO H., 2d TRC Strutt S., L, MRC Big Screen Company H., Unleash Your Neds Toolbox H. |