International thoroughbred pedigree services provider
Darling View Thoroughbreds, AUS
1149 Kargotich Road,
Contact: Brent Atwell , Stud Manager
Ph: 0408648100
Email: [email protected]
Website: www.darlingviewthoroughbreds.com.au
(in Australia)
|
Winner | Date | Race | Earnings | |
---|---|---|---|---|
Knockoneback (AUS) 2020 | 24/03/24 | Pinjarra RC Fashions on the Field Maiden P. | AUD23,400 | |
Imperialize (AUS) 2019 | 24/03/24 | Pinjarra RC Swan Draught H. | AUD26,065 | |
Paradise Star (AUS) 2019 | 19/01/24 | Esperance Bay TC Tabtouch Maiden P. | AUD15,358 | |
Westernize (AUS) 2016 | 19/01/24 | Esperance Bay TC Family Carnival H. | AUD12,056 | |
Sunbronzed (AUS) 2020 | 17/01/24 | Pinjarra RC Rowdycool Air Maiden P. | AUD23,400 | |
Westernize (AUS) 2016 | 16/12/23 | Esperance Bay TC Le Grande Plumbing H. | AUD12,056 | |
Magic Belle (AUS) 2020 | 13/12/23 | Pinjarra RC Tabtouch Scan My Bet Maiden P. | AUD23,400 | |
Mythical Miss (AUS) 2020 | 03/12/23 | Pinjarra RC Opening Day Maiden P. | AUD23,400 | |
De la Beaute (AUS) 2019 | 22/11/23 | WATC One One WA Racing Podcast Maiden P. | AUD13,700 | |
The Great Hoya (AUS) 2019 | 08/10/23 | Northam RC Avon Valley Contractors H. | AUD26,065 |
|
PATRONIZE 2 wins at 1100m, 1200m. He entered stud in Aust. in 2007. Sire of 177 progeny to race, 127 winners (71.0%), earnings of over $14 million, 3 stakes winners, 8 stakes placegetters, inc. MIKI TWO TOES (09g, Marooned, Sackford). 13 wins from 1200m to 1650m, A$552,076, WATC Farnley S., L, Tabtouch H., Paddy & Flo Rock Diamond H., James Boag's Premium H., Lions Club of WA H., Del Basso Smallgoods H., PR Ultimate Sports Day H., Ringo's Birthday H., Tabtouch.mobi H.-twice, Bunbury TC Hannagan Bassett Services H., 2d WATC Crown Towers H., Hall of Fame Damien Oliver H., Carbine Club of Hong Kong H., Thanks Bush for 15 Years H., Crown Perth H., 3d WATC Hyperion S., Gr.3, Birthday S., L, Northam Cup, L, WATC Red Shoe Society H., Amelia Park H., Alec Ternel 65th Birthday H., Phil McPhail Birthday H., Tabtouch Supporting WA Racing H., Marylin Raina Memorial H., Perthracing.com.au H., Workforce Clothing H., Geraldton TC Batavia Sprint H., 4th WATC Idyllic Prince S., L. CHIX PIC (15g, Due Sasso, Belele). 4 wins-2 at 2-at 1000m, 1100m, A$358,755, WATC Perth S., L, Tabtouch 2YO H., Bunbury TC Tabtouch 3YO Classic, WATC Seacorp H., 2d WATC Belgravia S., L, Pinjarra RC Ducimus Silver Bowl H., WATC Crown Perth H., 3d Pinjarra RC Magic Millions WA 3YO Trophy, RL, WATC Western Racepix H., R Moore & Sons 100 Year H. ENCHANTED DREAM (13f, Blackfriars, Zemindar). 3 wins to 1400m, A$139,484, Pinjarra RC Magic Millions WA 3YO Trophy, RL, 2d WATC Tabtouch H., Amelia Park 2YO P., Gold Membership H. Pat's Got Sass (18f, Due Sasso, Belele). 3 wins-1 at 2-to 1400m, A$409,850, WATC Westspeed Platinum Sires S., Amelia Park H., Heineken 3 2YO P., 2d WATC Belmont Oaks, L, Amelia Park H., Tabtouch Got the Touch H., Byron Bay Premium Lager H., 3d WATC Karrakatta P., Gr.2, Gimcrack S., Gr.3, Westspeed Platinum H. Mystic Maid (12f, Blackfriars, Zemindar). 3 wins-1 at 2-at 1000m, A$278,000, WATC Mt Hallowell Stud P., Hall of Fame Northerly H., 2d WATC Karrakatta P., Gr.2, Gimcrack S., Gr.3, 3d WATC Placid Ark S., L, Myer Fashion on the Field S., Raceday Hospitality H., Westspeed 3YO H. Jestpatim (09g, Real Jester, Magic of Money). 11 wins-1 at 2-to 1400m, A$259,085, WATC Westspeed 3YO H., Pink's Bacteria Eliminator 2YO P., Congrats to Premiership Winners H., Twitter.com Perthracing H., Bert Hammond H., 2d WATC Perth S., L, Westspeed 3YO H., Westspeed Forms in Now H., 3d WATC Carlton Draught H., Happy 70th Birthday Harvey Crossman H., Skyy Vodka H., Cheryle Irons H. Superior Smile (14g, Soldier's Tale, At Talaq). 7 wins from 1300m to 2000m, A$346,129, WATC Neometals H., Crown Towers H., PSC Insurance H., Pinjarra RC Sandbar Scarorough Beach H., 2d Bunbury TC Bull & Bush Tavern Cup, L, Pinjarra Cup, L, Albany Cup, WATC Fine Wine Wholesalers H., D'Orsogna H., Tabtouch-Better Your Bet H., Toll H., 3d Bunbury TC Bunbury Cup, L, WATC Mrs Mac's H.-twice, Cavalier H., Tourism WA Trophy H., Narrogin Cup, Esperance Cup, 4th WATC Detonator S., L. Fred Dag (15g, Verglas, Zeditave). 5 wins from 1200m to 1600m, A$331,246, WATC D'Orsogna H., Crown Perth H., 2d WATC Lex Piper S., L, Amelia Park Beef H., Crown Perth H.-twice, Events at Ascot H., Perth Racing at Home H., 3d WATC Furphy H., Happy 40th T Follows H. Playhouse Patron (19g, Racer's Edge, West Point). 2 wins at 1200m, 1700m to 2023-24, A$223,425, WATC Free Entry to Belmont H., 2d WATC Crown Perth 2YO P., Westspeed Platinum Cup, Scenic Shot H., Pinnacles Carnival Nominations Close October H., Drummond Golf H., 3d WATC Lex Piper S., L, Melvista S., L, Happy 90th Birthday Lorna Ward H., 4th Western Australian Derby, Gr.2, WATC JC Roberts S., L. Parading (13g, Polish Blue, Polo Player). 2 wins-1 at 2-at 1200m, 1300m, WATC Yellowglen H., 2d WATC James Boag's Premium H., Perth RC Membership H., Carbine Club of WA 2YO P., 3d Pinjarra RC Magic Millions WA 3YO Trophy, RL, Bunbury TC Rangeview Stud Classic, L, WATC Tabtouch 2YO P. Midnight Drama (13f, Akhenaton, Medical Man). 2 wins at 1600m, 1650m, WATC Western Racepix H., 2d WATC Belmont Oaks, L, Off the Track H., 3d WATC Ascot Carnival-Book Now H. Mia Dolce (16f, Helter Skelter, Catbird). 6 wins at 2, A$300,675, WATC Bruno Ottaviano Memorial 2YO P., Glory Glory 2YO P., Go Racing for Free 2YO P., Crown Sports Bar 2YO P., 2d WATC Mrs Mac's P., Free Entry to Belmont Park 2YO P., Seppelt Wines 2YO P., Mumm Champagne 2YO P., Muscular Dystrophy WA P., Vale Marjorie Charleson H., Glenroy Chaff H., 3d WATC Crown Perth 2YO P., 4th Pinjarra RC Magic Millions WA 2YO Classic, RL, Magic Millions WA 3YO Trophy, RL. Alpha Sky (14g, More Than Ready, Grand Lodge). 6 wins to 1400m, A$309,475, WATC Neometals H., Schweppes H., C Horne 40th Birthday H., Quayclean H., Glenroy Chaff P., Pinjarra RC Ducimus at Rivercrestpark H., 2d WATC Seacorp H., Prive Fashion Platform H., 3d WATC James Boag's Premium H., Iron Jack H., 4th WATC Asian Beau S., Gr.3. The Shoe - Nimble (Sing.) (14g, Grandera, Vain). 6 wins-1 at 2-to 1200m, A$95,800, S$217,765, Pinjarra RC Programmed Property Services 2YO P., 3d WATC Inglis Insurance Brokers 2YO P., Freshman Sires 2YO P. Sunny Honey (19g, Oratorio, Ron Bon). 4 wins-1 at 2-to 1400m to 2022-23, A$337,182, WATC Magic Millions 2YO P., Amelia Park H., Mumm Champagne H., 2d WATC Quayclean H., 3d WATC Crown Perth H.-twice, Congrats William Pike H., Budget Mini Bus H., Schweppes H. Rejuva King (19g, Choisir, Sadler's Wells). 3 wins from 1200m to 1600m in 2022-23, A$293,965, WATC Free Entry to Belmont Park P., Bernard Couch Memorial P., Furphy H., 3d WATC Amelia Park 2YO P., Peninsula Dining Room 2YO P. Queen Brown (17f, Rock of Gibraltar, Frimaire). 3 wins-2 at 2-to 1400m, A$231,160, WATC Happy 30th Beau P., Agent Fresh 2YO P., Tabtouch Better Your Bet 2YO P., 2d WATC Crown Perth 3YO Classic, Mrs Mac's Pi Day 2YO P., 3d WATC Amelia Park 2YO P., 4th WATC Placid Ark S., L. Belle of Liberty (16f, Canny Lad, Western Symphony). 3 wins to 1400m, A$143,050, WATC Free Entry to Belmont Park P., 2d WATC Iron Jack H. Kim Mini (10g, Bletchley Park, Marooned). 3 wins from 1400m to 1600m, WATC Perth Racing on Facebook & Twitter H., 2d WATC Italian Commerce H., Celebrate WA H., 3d WATC Skyy Vodka H., Twitter.com Perthracing H., Yellowglen H. Dainty Pat (14f, Desert Prince, His Majesty). Winner at 1200m, A$94,230, WATC Gabby Mallis 91st Birthday P., 3d WATC Myattsfield Vineyards P., Budget Car & Truck Rental P., Magic Millions H. Cristal Dane (15f, Blackfriars, Poliuto). 9 wins to 1400m, A$258,605, WATC Quayclean H., Belhus Racing Stables H.-twice, 2d WATC Skyracing.TV-Prov Championship H., Tabtouch Better Your Bet H., Morley Growers Market H., Crown Perth H., Tabtouch P., 3d WATC Morley Growers Market H. Little Fish (14g, Blackfriars, Zedrich). 9 wins at 1100m, 1200m, A$256,635, WATC Prive Fashion Platform H., Crown Perth H., Seppelt Wines H., Howard Hull 50th Birthday H., 2d WATC Seacorp H., D'Orsogna H., 3d WATC Kirin Megumi H., Furphy H. Silkinize (16g, Oratorio, Ron Bon). 8 wins-1 at 2-to 1300m to 2022-23, A$264,932, WATC Amelia Park H.-twice, Gtt Ventures Trophy H., D'Orsogna 2YO P., 2d WATC Crown Towers H., Amelia Park H., Heineken 3 H., Crown Perth H., 3d WATC Conquer Cystic Fibrosis P., Something Pink Kalgoorlie H., Free Entry to Belmont Park H., Crown Perth H. Dia de la Raza (13g, Hurricane Sky, Lomond Bay). 8 wins at 1000m, 1200m, A$334,524, WATC Jockey Celebration Day H., Glenroy Chaff H., Heineken 3 H., Crosby Supply & Fix H., Amelia Park H., Peacock Bros H., 2d WATC Michelle Princi 60th H., Tabtouch H., Ascot Opening Day 10/10 H., Seacorp H., 3d WATC Sign On H., Amelia Park Lodge H., Vale Kent Johnston H., Ascot Racing Carnival H. Patristic (14g, Bletchley Park, Kala Dancer). 7 wins from 1200m to 1600m, A$203,840, WATC Glenroy Chaff H., Byron Bay Premium Lager H., Kirin Megumi P., Tabtouch & Better Your Bet H., 2d WATC Adrian Chan Memorial H., 3d WATC Amelia Park H., Quayclean H., Graham Moss Life Member H., Iron Jack H., David Grays Aglink H. Skinnen Tins (14f, Brief Truce, Salieri). 7 wins from 1300m to 1600m, A$266,841, WATC Vale John McNair H., Perth Racing Club Membership H., 2d Pinjarra RC Mandurah Cup, WATC WA Black Diamond H., D'Orsogna H., 3d WATC Vale Donald Kent H., All Flags Signs & Banners H., Schweppes H., Perth Racing Club Membership H. Red Army (13g, Old Spice, Ksar). 7 wins from 1400m to 2200m, A$297,110, WATC Argonaut Advisers & Stockbrokers H., D'Orsogna H., Tabtouch H., Budget Car & Truck Rental H., Amelia Park Lamb H., 2d WATC Marina East Apartments H., 3d WATC Inglis Bloodstock H., Schweppes H., Iron Jack H., Ascend Sales Trophies H., 4th Bunbury TC Bull & Bush Tavern Cup, L, Pinjarra Cup, L. Vogue's Choice (18f, Umatilla, Danehill). 6 wins to 1400m to 2023-24, A$192,220, WATC Tabtouch Westspeed H.-twice, Crown Perth H.-twice, 2d WATC Prive on Sale Now H., 3d WATC Free Entry to Belmont Park 2YO P., Westspeed Platinum H. Power of St George (16g, Love a Dane, Acecay). 6 wins from 1200m to 1600m, A$227,770, WATC Crown Towers H., Westspeed Platinum H., Tabtouch Better Your Bet P., 2d WATC Iron Jack H., BPL Perth Suns H., 3d WATC Tabtouch-Better Your Bet H., Seacorp H. Arnie's Boy (15g, Thunder Gulch, Blushing Groom). 6 wins from 1400m to 1600m, A$365,120, Pinjarra RC Magic Millions WA Ladies Day H., WATC Vale Nino Buratovic H., Tabtouch-Wspeed Platinum H., Tabtouch-Better Your Bet H., 2d WATC Tabtouch 2YO P., Crown Towers H.-twice, Tabtouch-Better Your Bet H., Events at Ascot H., Glenroy Chaff H., Westspeed Platinum H.-twice, Westspeed H., Morley Growers Market H., Mae Routledge's Birthday H., 3d WATC Quayclean 2YO P., Perth Racing Club Membership H., Amelia Park H., Des Russell 50th Birthday H., Mrs Mac's H., Crown Perth H., Westspeed Platinum H.-3 times, Tabtouch Westspeed H., Tabtouch H., Iron Jack H., Kalgoorlie Boulder RC Coastal Midwest Transport H. |
Commenced stud duties in Australia in 2007 Analysis by Crop
Analysis by Age
Analysis by Sex
Analysis by Race Distance
Australia
Worldwide - All countries, calendar year
Totals in All Countries
|
REDOUTE'S CHOICE Joint Champion 3YO in Aust/NZ in 1999-2000. Champion 3YO Miler in Australia in 1999-2000. 5 wins-2 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,567,850, VATC Blue Diamond S., Gr.1, Caulfield Guineas, Gr.1, CF Orr S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, VATC Veuve Clicquot S., L, 2d MVRC Australia S., Gr.1, 3d VATC Futurity S., Gr.1, Vic Health Cup, Gr.1, 4th VRC Ascot Vale S., Gr.2. He entered stud in Aust. in 2000. Champion Sire in Australia in 2005-06, 2009-10, 2013-14, second in 2008-09, 2010-11, third in 2004-05, 2006-07, 2011-12. Champion Aust. Sire (AEI) in 2004-05, 2005-06, 2006-07. Leading Aust. Sire of 2YOs in 2004-05, 2005-06. Champion Broodmare Sire in Australia in 2018-19, 2019-20, 2021-22, 2022-23, second in 2020-21. Champion Broodmare Sire in Singapore in 2020. Champion Broodmare Sire in Poland in 2019. Sire of 1555 progeny to race, 1212 winners (77.0%), earnings of over $191 million, 182 stakes winners, 139 stakes placegetters, inc. MISS FINLAND (03f, Woodman, Sadler's Wells). Champion 2YO & 3YO Filly in Australia in 2006 & 2007.11 wins-3 at 2-from 1000m to 2500m, A$4,632,775, STC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, MRC Memsie S., Gr.2, Angus Armanasco S., Gr.2, HDF McNeil S., Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, VRC Talindert S., L, MRC Pleach 2YO P., 2d AJC Champagne S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Yalumba S., Gr.1, Underwood S., Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, 3d MRC Futurity S., Gr.1, 4th MVRC WS Cox P., Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2. LANKAN RUPEE (09g, Stravinsky, Zabeel). Horse of the Year in Australia in 2013-14. Joint Head of the 2014 WTR (Sprint). Champion Sprinter in Australia in 2013-14.11 wins to 1200m, A$4,129,510, ATC TJ Smith S., Gr.1, VRC Newmarket H., Gr.1, Lightning S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, Rubiton S., Gr.2, Kevin Heffernan S., Gr.3, VRC Dilmah Earl Grey S., L, MRC KS Environmental P., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat H., 2d MVRC AJ Moir S., Gr.1, Ian McEwen S., Gr.2, MRC Bletchingly S., Gr.3, VRC Living Legends H., 3d VRC Darley Classic, Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2, Caulfield Sprint H., Gr.2, Blue Sapphire S., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge H., 4th VRC Darley Classic, Gr.1. THE AUTUMN SUN (15c, Galileo, Lear Fan). Champion 3YO Colt in Australia in 2018-19.8 wins-3 at 2-from 1200m to 2000m, A$3,489,121, ATC Golden Rose S., Gr.1, Randwick Guineas, Gr.1, Rosehill Guineas, Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, BRC JJ Atkins S., Gr.1, ATC Hobartville S., Gr.2, Energy Air 2YO P., Armistice 2YO P., 3d ATC Stan Fox S., Gr.2. SAMANTHA MISS (05f, Zabeel, Bold Venture). Champion 3YO Filly in Australia in 2009.7 wins-2 at 2-from 1150m to 2500m, A$1,763,260, VRC Oaks, Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Flight S., Gr.1, Furious S., Gr.2, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Wattle Grove 2YO H., 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Light Fingers S., Gr.2, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, AJC Sweet Embrace S., Gr.3, 4th STC Magic Night S., Gr.2. LOTTERIA (01f, Sir Tristram, Zamazaan). 8 wins from 1200m to 1600m, A$1,491,560, VRC Myer Classic, Gr.1, AJC Flight S., Gr.1, Surround S., Gr.2, STC Shannon S., Gr.2, Newcastle JC Spring S., Gr.3, AJC Show County H., L, Kogarah H., 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, NSW Tatt's RC Tramway H., Gr.3, 3d AJC Epsom H., Gr.1, 4th STC Canterbury S., Gr.2. MAJMU (11f, Hussonet, Smooth Performance). Champion 2YO Filly in South Africa in 2013-14.6 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m, R2,325,000, Kenilworth Cape Fillies Guineas, Gr.1, Turffontein Empress Club S., Gr.1, South African Fillies Nursery, Gr.2, Starling S., Gr.3, Pretty Polly S., Gr.3, Ruffian S., L, 2d Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, 4th Turffontein Johannesburg Spring Fillies & Mares Challenge, Gr.2. MELITO (06f, Marauding, Prince True). 5 wins-1 at 2-to 1400m, A$1,934,050, AJC TJ Smith S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, ATC Apollo S., Gr.2, AJC Furious S., Gr.2, STC Silver Slipper S., Gr.2, 2d ATC Queen of the Turf S., Gr.1, AJC All Aged S., Gr.1, BRC Stradbroke H., Gr.1, BTC Cup, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Reisling S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Widden S., L, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, STC Birthday Card S., Gr.3, 4th ATC All Aged S., Gr.1, AJC Flight S., Gr.1. WYLIE HALL (09c, Ideal Planet, Sovereign Edition). 6 wins from 1400m to 2450m, R3,694,625, Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, South African Derby, Gr.1, Colorado King S., Gr.2, Derby Trial, L, Cape Summer of Champions Pinnacle S., 2d Greyville Durban July H., Gr.1, Turffontein Egoli Mile, Soccer 10 H., 3d Turffontein London News S., Gr.3, 4th Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, Horse Chestnut S., Gr.1, Greyville Daily News 2000 S., Gr.1. GALLICA (05f, Kingmambo, Dictus). 6 wins from 1600m to 2000m, A$1,010,495, MRC Thousand Guineas, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, AV Kewney S., Gr.2, 2d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d STC Storm Queen S., Gr.1. FASHIONS AFIELD (02f, Wild Again, Bletchingly). Champion 2YO Filly in Australia in 2004-05.6 wins-4 at 2-from 1200m to 1600m, A$1,974,110, AJC Sires' Produce S., Gr.1, Flight S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, Gold Coast Guineas, L, AJC Meriton Serviced Apartments 2YO H., STC Riverina Charm 2YO H., 2d STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, STC Expressway S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, Queensland Guineas, Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, GCTC Magic Millions 3YO Trophy, RL, 3d STC Premiere S., Gr.2, 4th STC Queen of the Turf S., Gr.1, VRC Ascot Vale S., Gr.2, STC Apollo S., Gr.2, Missile S., Gr.3. KING'S LEGACY (17c, Hussonet, Sunday Silence). 3 wins at 2, A$1,013,100, ATC Sires' Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, BRC BJ McLachlan S., Gr.3, 3d ATC Golden Rose S., Gr.1, TAB Long May We Play 2YO P. KING'S ROSE (07f, Nureyev, Manila). 8 wins-1 at 2-from 1000m to 2000m, NZ$391,390, A$772,100, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, ARC Royal S., Gr.2, MVRC WH Stocks S., Gr.2, MRC Memsie S., Gr.2, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Manawatu RC Eulogy S., Gr.3, Ashburton RC Ray Coupland S., L, 2d VRC Emirates S., Gr.1, MRC Toorak H., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, MRC Moonga S., Gr.3, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, Queen of the Turf S., Gr.1, 4th Hawkes Bay Lowland S., Gr.3. MUSIR (06c, Encosta de Lago, Mill Reef). Champion 2YO Colt in South Africa in 2008-09. Champion 3YO Miler in UAE in 2010.8 wins-2 at 2-from 1000m to 1900m, £8,608, €270,000, R377,125, HK$1,200,000, 6,978,575Dhs, Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Meydan Al Rashidiya S., Gr.2, Istanbul Topkapi Trophy, Gr.2, UAE Derby, Gr.2, Meydan Al Maktoum Challenge Round 1 S., Gr.3, UAE Two Thousand Guineas, Gr.3, UAE 2000 Guineas Trial S., 2d Meydan Al Maktoum Challenge Round 3 S., Gr.2, Zabeel Mile S., Gr.2, Firebreak S., L, Clairwood Gatecrasher S., 3d HKJC Champions Mile, Gr.1, Newbury Hungerford S., Gr.2, Meydan Burj Nahaar S., Gr.3, 4th Meydan Al Fahidi Fort S., Gr.2. SNITZEL (02c, Snippets, Storm Bird). 7 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,031,550, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, AJC Breeders' P., L, BTC Tommy Smith Slipper S., L, Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., RL, 4th AJC All-Aged S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1. GALAXY STAR (12f, Jeune, Royal Academy). 13 wins from 1200m to 2100m, A$1,546,000, WATC Railway S., Gr.1, Ted Van Heemst S., Gr.2, Asian Beau S., Gr.3, Belmont Sprint, Gr.3, Strickland S., Gr.3, Trap for Fools H., Ascend Sales Trophies H., Marina East Apartment H., David Grays Aglink H., Penfolds H., Mumm Champagne H., DP&LK Patten H., Yellowglen H., 2d WATC Northerly S., Gr.3, Roma Cup, Gr.3, Hyperion S., Gr.3, Amelia Park Lodge H., WATC Derby Raceday H., 3d WATC Kingston Town Classic, Gr.1. BONARIA (08f, Last Tycoon, Twig Moss). 8 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$951,319, VRC Myer Classic, Gr.1, Schweppervescence Trophy, Gr.3-twice, MRC Mannerism S., Gr.3, VRC Lort Smith Animal Hospital H., MRC Sportingbet H., The Age H., 2d VRC Blazer S., Gr.2, MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Ladies Day Vase, Gr.3, 3d MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Vintage Photobooth H., VRC Peter Rowland Catering H., MRC Responsible Gambling Awareness Week H., Race-Tech 2YO H., 4th VRC Let's Elope S., Gr.2-3 times, MVRC Sunline S., Gr.2, MRC WW Cockram S., Gr.3, Summoned S., Gr.3. ANAMATO (03f, Whiskey Road, Sovereign Edition). 4 wins-1 at 2-from 1500m to 2000m, US$90,000, A$861,850, SAJC Australasian Oaks, Gr.1, VRC AV Kewney S., Gr.2, Moonee Valley Fillies Oaks Classic, Gr.2, SAJC Sires' Produce S., Gr.3, 2d VRC Danehill S., Gr.3, MRC Tranquil Star S., Gr.3, AJC Fernhill H., L, VRC Isca 2YO P., 3d Hollywood Park American Oaks, Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, MRC Yalumba S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, Thoroughbred Breeders S., Gr.3, MRC Kevin Hayes S., L, 4th MVRC JRA Cup, L. DANCETERIA (15g, Cadeaux Genereux, Vettori). Champion Older Male in Germany in 2019 (Int.).7 wins from 1600m to 2000m, £89,284, €174,500, US$11,160, A$27,875, München Grosser Dallmayr Preis, Gr.1, ParisLongchamp La Coupe, Gr.3, Maisons-Laffitte Prix Jacques Laffitte, L, Newmarket BBAG-Sales.de H., Abbey Labels H., Southend Airport to Milan H., Sandown Smarkets H., 3d Sandown Brigadier Gerard S., Gr.3, Ascot Sodexo 2YO S., 4th Sandown Eclipse S., Gr.1, Chantilly Grand Prix du Nord, L. REDIENER (19g, More Than Ready, Snippets). 6 wins from 1400m to 1600m to 2023-24, A$1,405,700, ATC Epsom H., Gr.1, Bill Ritchie H., Gr.3, BRC Gunsynd Classic, Gr.3, ATC Toyota Forklifts H., Battle of Beersheba H., Vinery Stallions H., 2d ATC Bowermans H., Gosford RC Tooheys H., 3d ATC Vinery Stallions H., MRC Ive H., 4th ATC South Pacific Classic, L. PEEPING (11f, Encosta de Lago, Don't Say Halo). 6 wins to 1500m, A$889,535, ATC Coolmore Classic, Gr.1, Golden Pendant, Gr.2, Darby Munro S., L, Fairfield RSL Club H., Anthony Cullen H., 2d ATC PJ Bell S., Gr.3, Triscay S., Gr.3, Fireball S., L, 3d ATC Guy Walter S., Gr.2, Hyland Race Colours H. HOWARD BE THY NAME (12g, Faltaat, Defensive Play). 5 wins from 1600m to 2500m, A$615,540, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Chairman's S., Gr.3, Port Adelaide Guineas, L, 2d Tasmanian Derby, L, MRC Grand Hotel Frankston P., MVRC CRT Whites Rural P., 3d BRC Grand Prix S., Gr.3, 4th BRC Queensland Derby, Gr.1. ROYAL DESCENT (09f, Kaapstad, Palace Music). 5 wins from 1200m to 2400m, A$2,709,780, Australian Oaks, Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Adrian Knox S., Gr.3, Australian Turf Club H., Seasons Greetings P., 2d ATC Doncaster H., Gr.1, Epsom H., Gr.1, George Main S., Gr.1-3 times, VRC Turnbull S., Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Chelmsford S., Gr.2, Toy Show H., Gr.3, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, Gr.3, 3d ATC Queen Elizabeth S., Gr.1, Doncaster H., Gr.1, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2, ATC Tramway S., Gr.3, Tab.com.au H., 4th ATC George Ryder S., Gr.1, Surround S., Gr.2, Millie Fox S., Gr.2. CELEBRITY QUEEN (16f, More Than Ready, Marscay). 7 wins at 1100m, 1200m, A$826,780, MRC Oakleigh P., Gr.1, WATC Colonel Reeves S., Gr.3, Nicopolis H., Schweppes Tonic H., D'Orsogna H., Furphy H., Pinjarra RC Chaff City H., 2d WATC Winterbottom S., Gr.1, AJ Scahill S., Gr.3, Perth 3YO Classic, Amelia Park H. MASTER OF DESIGN (05c, Last Tycoon, Ahonoora). 7 wins to 1300m, A$938,209, ATC TJ Smith S., Gr.1, Theo Marks H., Gr.2, Alpha Flight Services H., MVRC Eliza Park Sunline Suite Tour H., WATC Perth Racing Silver Members H., 3d MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Sebring S., Gr.3, MRC ESP P.H., MVRC Essendon Mazda H. RAFEEF (12c, National Assembly, Mr Eats). 6 wins to 1400m, R1,193,325, Turffontein Computaform Sprint, Gr.1, Hawaii S., Gr.2, Classic Day in April H., Vaal Itsarush.co.za P., 2d Turffontein Wolf Power H., L, Vaal Intercontinental Village Raceday H., 4th Turffontein Horse Chestnut S., Gr.1. ALABAMA EXPRESS (16c, Encosta de Lago, Royal Applause). 4 wins-1 at 2-to 1400m, A$554,750, MRC CF Orr S., Gr.1, Gothic S., L, VRC Donate to Salvation Army H. CHEEKY CHOICE (03f, Caerleon, Persian Bold). 4 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$625,425, AJC Flight S., Gr.1, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC William H Ogilvie 2YO H., NSW Tatt's RC Napoleon Perdis H., 2d STC Queen of the Turf S., Gr.1, Canterbury S., Gr.2, AJC Australian Income Protection 2YO H., STC Escape to the Races 2YO H., Hyland Race Colours 2YO H., 3d MRC Thousand Guineas, Gr.1, 4th AJC Emancipation S., Gr.2. REDOUTE'S DANCER (03c, El Gran Senor, Condorcet). Top of the 2006-07 NZ 3YO Free H. (1650m+).4 wins from 1800m to 2400m, NZ$480,000, A$87,450, New Zealand Derby, Gr.1, ARC Championship S., Gr.2, AJC Mosman H., 2d AJC Pepsi Max H., AH Beard Toparoa H. HAMPTON COURT (11c, Broken Vow, Vice Regent). 3 wins-1 at 2-from 1400m to 2000m, A$398,230, ATC Spring Champion S., Gr.1, 2000m-in track record time, Dulcify H., L, 2d ATC Australian Turf Club 2YO H., 3d ATC TAB Early Quaddie H., 4th Newcastle JC Spring S., Gr.3. DARIANA (06f, Last Tycoon, Busted). 3 wins from 1550m to 2400m, A$518,165, Queensland Derby, Gr.1, AJC Frank Packer P., Gr.3, STC Inglis H., 2d MRC Underwood S., Gr.1, 3d BRC Doomben Roses, Gr.3. ALLEZ WONDER (05f, Military Plume, Jungle Boy). 3 wins at 1600m, 2050m, A$509,263, MRC Toorak H., Gr.1, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, L, MVRC Pacific Communications H., 3d VRC Oaks, Gr.1. EMPIRES CHOICE (03c, Star Way, Sir Tristram). 3 wins from 1500m to 2400m, A$895,075, Queensland Derby, Gr.1, BTC Rough Habit P., Gr.3, 2d STC Pago Pago S., Gr.2, AJC Skyline S., Gr.3, Frank Packer P., Gr.3, STC Golden Rose S., Gr.3, AJC Carbine Club S., L, 3d AJC George Main S., Gr.1, STC Rotary Awareness P. NADEEM (03c, Sound Reason, Oncidium). Joint top colt on The 2005-06 Australasian 2YO Classification.2 wins at 2, A$747,500, MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, 4th VRC Maribyrnong Trial S., L. UNDOUBTEDLY (02c, Don't Say Halo, Manihi). 2 wins at 2, A$765,200, MRC Blue Diamond S., Gr.1, SAJC Queen Adelaide S., L, 3d VRC Ascot Vale S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L. STRATUM (02c, Luskin Star, Vain). Champion 2YO Colt in Australia in 2004-05.2 wins at 2, A$2,244,500, STC Golden Slipper S., Gr.1, Pago Pago S., Gr.2, 2d VRC Age Classic S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, NSW Tatt's RC Roman Consul S., Gr.2, AJC Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, Rory's Jester P., Gr.3, 4th AJC San Domenico S., Gr.3. ABBEY MARIE (12f, Catrail, Pleasant Colony). 3 wins from 1300m to 2000m, A$542,870, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC JRA H., Cove Hotel P., 2d MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th BRC Doomben Cup, Gr.1, MRC Mannerism S., Gr.3. GOD'S OWN (02c, Sky Chase, Showdown). Joint Head of The 2005-06 Australasian 3YO Classification.3 wins-1 at 2-at 1200m, 1600m, A$999,500, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, AJC Ladies Auxilary 2YO H., STC Mounties H., 2d VRC Lightning S., Gr.1, MRC Guineas Prelude, Gr.3, Schweppervescence Cup, Gr.3, 4th STC Golden Rose S., L. LOIRE (16f, Traditionally, Success Express). 2 wins-1 at 2-at 1300m, 1600m, NZ$246,749, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, 2d Hawkes Bay Lowland S., Gr.2, WRC Desert Gold S., Gr.3, 3d Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Hawkes Bay Gold Trail S., Gr.3, El Roca Trophy, L. MUSTAAQEEM (14c, National Assembly, Mr Eats). Champion 2YO Colt in South Africa in 2016-17.2 wins at 2, US$12,479, R689,975, Turffontein South African Nursery, Gr.1. ABSOLUTELY (07f, Catrail, Pleasant Colony). Winner at 2400m, A$469,500, Australian Oaks, Gr.1, 2d SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MVRC Alexandra S., L, 3d Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, SAJC Auraria S., Gr.3. PERFECT JEWEL (14f, Jeune, Royal Academy). 8 wins-1 at 2-from 1200m to 1800m, A$1,081,730, Western Australian Guineas, Gr.2, MRC WW Cockram S., Gr.3, WATC Belmont Sprint, Gr.3, Hyperion S., Gr.3, La Trice Classic, Gr.3, Belgravia S., L, Vili's 2YO P., 2d MVRC WH Stocks S., Gr.2, MRC Mannerism S., Gr.3, WATC Strickland S., Gr.3, 3d WATC Ted Van Heemst S., Gr.2, Asian Beau S., Gr.3, 4th WATC Kingston Town Classic, Gr.1, Railway S., Gr.1, Burgess Queen S., L, Jungle Dawn Classic, L. ENBIHAAR (15f, Trempolino, Spectacular Bid). Champion Older Female Stayer in Europe in 2019. Champion Older Female Stayer in GB in 2019.7 wins from 11f to 16¼f, £475,948, €34,290, Goodwood Lillie Langtry S., Gr.2-twice, Doncaster Park Hill S., Gr.2, York Lonsdale Cup, Gr.2, Haydock Lancashire Oaks, Gr.2, Goodwood Daisy Warwick S., L, 2d York Bronte Cup, Gr.3, 3d ParisLongchamp Prix de Royallieu, Gr.1, 4th Newmarket Princess of Wales's S., Gr.2, Ascot Noel Murless S., L. DOUBTING (02f, Sovereign Red, Baguette). 6 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$782,750, VRC AV Kewney S., Gr.2, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, AJC Wiggle H., L, STC Triscay S., L, 2d STC Coolmore Classic, Gr.1, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d MRC WW Cockram S., Gr.3, Quezette S., L, Boronia S., L, 4th Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1. ABIDEWITHME (09f, Zabeel, Mellay). 9 wins from 1200m to 2000m, NZ$416,200, A$63,750, Cambridge JC Travis S., Gr.2, BOP RC Tauranga S., Gr.2, WRC Anniversary H., L, Ashburton RC Ray Coupland S., L, MRC Cape Grim Beef P., ARC Augusta Capital H., New Zealand Herald H., Hallmark Yearlings 3YO Mile, 2d Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, Cambridge JC Travis S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3, Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3, 3d WRC Thorndon Mile, Gr.1, Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, ARC Blue Bubble Taxis H., 4th Waikato RC Herbie Dyke S., Gr.1, Hawkes Bay Makfi Challenge S., Gr.1, Waikato RC Cal Isuzu S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3. TICKETS (06c, Success Express, Best Western). 4 wins-2 at 2-to 1500m, A$579,100, STC Pago Pago S., Gr.2, Phar Lap S., Gr.2, VRC Poseidon S., L, AJC Canonbury S., L, 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, AJC Skyline S., Gr.3. BISHOPS ROCK (01c, Sir Tristram, Kings Lake). 7 wins-1 at 2-from 1000m to 2200m, R719,910, Greyville Astrapak H., Gr.2, Turffontein Colorado King S., Gr.2, Scottsville Michael Roberts H., L, Turffontein Sun City H., 2d Turffontein South African Nursery P., Gr.1, Protea S., Gr.2, 3d Newmarket Sea Cottage S., L. VAVASOUR (11f, Red Ransom, Last Tycoon). 5 wins from 1600m to 2400m, NZ$260,450, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Counties Cup, Gr.3, Waikato Cup, Gr.3, ARC Dunstan Feeds Qualifier, 2d ARC Royal S., Gr.2, Avondale 2YO Classic, Te Aroha JC Piako Rural Services 2YO H., 3d ARC Soliloquy S., L, 4th ARC Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3. GALAH (08c, Distorted Humor, Southern Appeal). 5 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$587,700, BRC QTC Cup, Gr.2, VRC Carbine Club S., Gr.3, MRC Gothic S., L, ATC Wyndham Estate 2YO H., Follow Royal Randwick on Facebook H., 2d VRC Tab.com.au S., Gr.3, Momentum Energy Trophy H., ATC Maroubra 2YO H., 3d MRC Sandown Guineas, Gr.2, ATC Carbine Club S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, Sandown S., Gr.3, ATC Festival S., L, 4th VRC Gilgai S., Gr.2. SISTER MADLY (06f, Bureaucracy, Grosvenor). 4 wins at 1200m, A$680,180, VRC Seppelt Salinger S., Gr.2, ATC Southern Cross S., Gr.3, MRC How Now S., Gr.3, STC Myer H., 2d AJC Flight S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, SAJC Yallambee Classic, Gr.2, MRC Tristarc S., Gr.2, AJC Reginald Allen H., L, 3d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, STC Sheraco H., L, AJC Victory Vein P., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1. DRUMBEATS (05c, Last Tycoon, Imperial Prince). 3 wins at 1400m, 1500m, A$497,225, STC Shannon S., Gr.2, AJC Bill Ritchie H., Gr.3, VRC Hilton S., L, 2d AJC Roman Consul S., Gr.2, MRC Winning Edge Presentations Cup, L, AJC After Party at Fringe Bar H., 3d MVRC Crystal Mile H., Gr.2, STC Theo Marks H., Gr.2, VRC Flying Spur 2YO H., 4th AJC Doncaster H., Gr.1. TANGO'S DAUGHTER (10f, Anabaa, Gone West). 5 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$299,135, SAJC Queen of the South S., Gr.2, HC Nitschke S., L, MRC Hilton Manufacturing H., Equine Haven Racehorse Spelling 2YO P., 3d VRC MSS Security S., L, MRC Weekend Hussler S., L, 4th VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Tesio S., Gr.3, MRC Lord S., L. MUTAWAAJID (03c, Vain, High Line). 5 wins-2 at 2-to 1400m, £19,454, A$305,250, AJC Royal Sovereign S., Gr.2, STC Hobartville S., Gr.2, NSW Tatt's RC Vili's H., STC Tooheys New 2YO H., 4th AJC Randwick Guineas, Gr.1, Haydock Sprint Cup, Gr.1, Newbury World Trophy, Gr.3. REKINDLED INTEREST (07g, Rainbow Quest, The Minstrel). 3 wins-1 at 2-from 1000m to 2050m, A$921,300, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, AAMI Vase, Gr.2, 2d ATC George Ryder S., Gr.1, VRC Aurie's Star H., Gr.3, MVRC Chandler Macleod S., L, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th MRC Memsie S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L. EL DAANA (04f, Sunday Silence, Avenue of Flags). 2 wins-1 at 2-at 1100m, 1600m, A$365,400, VRC Edward Manifold S, Gr.2, SAJC Queen Adelaide S., L, 2d SAJC Schweppervescence S., L, 3d VRC Matriarch S., Gr.2, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 4th VRC Myer Classic, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, South Australian Derby, Gr.1, MRC Quezette S., L. INTO THE MIST (11f, Encosta de Lago, Southern Appeal). 5 wins from 1200m to 1600m, A$229,580, SAJC Queen of the South S., Gr.2, Eddie the Eagle H., Schweppes H., William Hill H., 2d MRC Ladies Day Vase, Gr.3, SAJC Laelia S., L, 3d MVRC Adapt Australia H., 4th SAJC Adelaide Guineas, L. HONORINE (09f, Honour and Glory, Labus). 5 wins-2 at 2-to 1200m, R484,775, Turffontein Camellia S., Gr.2, Clairwood Pinnacle S., Vaal July Day H., Clairwood Soccer 10 H., 2d Turffontein Bauhinia H., L, 3d Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Pinnacle S., Vaal Computaform Express H., Turffontein Save the Date Sansui Summer Cup P. VARENNA MISS (06f, Bite the Bullet, Afleet). 5 wins to 1300m, A$365,100, BRC QTC Cup, Gr.2, MRC Carlton Draught P., City of Glen Eira H., BRC Act for Kids H., 2d MRC Hyderabad Race Club S., Gr.3, 3d SCTC Glasshouse H., L, MRC Cendrillon H., 4th MRC Oakleigh P., Gr.1, BTC Cup, Gr.1. KEBEDE (12f, Hussonet, Mocito Feliz). 4 wins from 1200m to 2000m, A$198,460, BRC The Roses S., Gr.2, Secutor Securities H., 2d BRC Rosie Eccles P., 3d Gold Coast Bracelet, L, 4th SCTC Princess S., L. GIRL GONE ROCKIN' (08f, Just a Dancer, Beaufort Sea). 4 wins from 1400m to 2050m, A$291,080, VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Melbourne Neonatal Network H., 2d ATC Cornucopia Committee Inc H., MVRC Adapt Australia H., Corporate Interiors Australia H., 3d MRC Sportingbet H. MUSKET (03c, Riverman, Roberto). 4 wins from 1200m to 1600m, A$308,250, STC Shannon S., Gr.2, AJC Wales Truck Repairs Welter H., National Jockeys Celebration Day H., STC Spring Carnival H., 2d AJC Japan Racing Association P., L, STC Royal Parma S., L, Sky High S., L, 3d STC Fairfield RSL H., Furniture One Group H., 4th Newcastle JC Newmarket H., Gr.3. His sire sons include Snitzel (142), Not a Single Doubt (82), Stratum (47), Nadeem (21), Rafeef (18), Burgundy (11), Fast 'n' Famous (11), Bradbury's Luck (11), Beneteau (10), God's Own (8), Elzaam (7), Time Thief (6), Lucky Unicorn (5), The Autumn Sun, Wylie Hall, etc. |
LOMOND 3 wins-1 at 2-from 6f to 1m, £99,182, The Two Thousand Guineas, Gr.1, Curragh Gladness S., L, 2d Irish Two Thousand Guineas, Gr.1, 3d Curragh National S., Gr.2. Sire of winners of over $17 million - 30 stakes winners, inc. ASHAYER, VALANOUR, FLUTTER AWAY, DARK LOMOND, MARLING, OCZY CZARNIE, RIVER NORTH, INCHMURRIN, VARADAVOUR, KNELLER, etc. Maternal sire of winners of over $64 million - 50 stakes winners, inc. BEAU FETE, BALISADA, FAYR JAG, AQAARID, EXCEED AND EXCEL, FERRAGAMO, TANGARÁ, CESARE, MARIENSKY, MOURAMARA.
1st Dam PATRONA, by Lomond. Winner at 6f in U.S.A. Half-sister to STYLISH SENOR, DRAMATIS, SWAMP KING, Dazzel'n Deception (dam of SHINKO RUBY). Dam of five foals, all winners- EXCEED AND EXCEL (c by Danehill) Champion Sprinter in Australia in 2003-04. 7 wins-2 at 2-to 1400m, A$1,282,375, VRC Newmarket H., Gr.1, MRC Invitation S., Gr.1, 1400m-in track record time, AJC Royal Sovereign S., Gr.2, Up & Coming S., Gr.2, STC Todman Slipper Trial S., Gr.2, NSW Tatt's RC Roman Consul S., Gr.3, STC West Tigers 2YO H., 2d Canberra RC Black Opal S., Gr.3. Champion sire. ENEMY OF AVERAGE (c by Fusaichi Pegasus) Winner at 2, SAJC Walter Brown S.H., L, 2d MRC Biscay H. Sire. Open Magnet (g by Honour and Glory) 10 wins to 7f in Puerto Rico, 2d El Comandante Clasico Rotativo, L, Clasico Carlos Romero Barcelo, L. To be Surprised (f by Redoute's Choice) 3 wins at 1100m, 1200m, A$75,150, AJC Garden Gates H., STC Clubsnsw H., Vodka Cruiser H. Dam of- Will be Amazed (Husson) 4 wins to 1350m in Aust. and Macau, 2d Macau Sand Classic Cup, 3d Macau Summer Trophy, L, BRC Sky Racing Brisbane Bloodstock Bonus 2YO P. Aultbea. Winner at 900m, GCTC Ubet Download the App H., 2d BRC Blokes Day Out H., SCTC Sky 1 H., 3d Ipswich TC Become a Member H. Patronize (c by Redoute's Choice) Subject horse.
2nd Dam GLADIOLUS, by Watch Your Step. 17 wins from 6f to 8½f, US$425,248, Aqueduct Interborough H., Gr.3, Petrify H., L, First Flight H., L, Interborough H., L, Meadowlands Miss Prosperity S., L, Ak-Sar-Ben Queen's H., L, Keystone Liberation H., L, 2d Bowie Barbara Fritchie H., Gr.3, Aqueduct Berlo H., L, Petrify H., L, Gulfstream Park Promise H., L, Meadowlands Egret H., L, 3d Aqueduct Beaugay H., L, Berlo H., L, Meadowlands Miss Prosperity S., L, 4th Aqueduct Affectionately H., Gr.3, Pimlico Nellie Morse H., L. Sister to HOLE IN THE PANTS. Dam of 12 foals, 10 to race, 7 winners, inc:- STYLISH SENOR (El Gran Senor) 6 wins from 8½f to 1½m, US$149,764 in GB and U.S.A, Goodwood Gordon S., Gr.3. Sire. DRAMATIS (Spectacular Bid) 3 wins from 1300m to 1600m, US$145,086, Evry Prix Servanne, L, 2d Chantilly Prix de la Jonchere, Gr.3, 3d Woodlands Park Lawrin H. SWAMP KING (Vice Regent) 12 wins-1 at 2-to 6f, US$255,540, Finger Lakes Monroe County S., L, Saratoga Allowance, Woodbine Allowance-twice, 2d Finger Lakes Breeders' Cup H., Gr.3, Woodbine Highlander H., L, 3d Woodbine Shepperton S., L, Toronto Breeders' Cup H., L, Finger Lakes Juvenile S., L. Sire. Dazzel'n Deception. Winner at 2 in U.S.A. Dam of- SHINKO RUBY (Sakura Laurel) 2 wins-1 at 2-at 1400m, 2000m, 98,248,000¥, Tokyo Sankei Sports Sho Flora S., L, 3d Tokyo Yushun Himba, L. Producer.
3rd Dam BACK BRITCHES, by Carry Back. 5 wins in U.S.A. Half-sister to GREY SLACKS, Lucky Pants, Ms. Bloomers (dam of POOR BUT HONEST). Dam of 4 foals, 3 to race, all winners, inc:- GLADIOLUS (Watch Your Step) 17 wins. See above. HOLE IN THE PANTS (Watch Your Step) 11 wins at 6f, 7f, US$120,013, Ellis Park Inaugural H., L, 3d Aqueduct Paumonok H., Gr.3, 4th Aqueduct H., L, Ellis Park Evansville Courier H., L.
4th Dam FOXBRITCHES, by Beau Gar. Placed at 2 in U.S.A. Sister to BEAUFUL. Dam of 13 foals, 12 to race, 9 winners, inc:- GREY SLACKS (Native Dancer) 6 wins, US$79,214, Belmont Vagrancy H., Gr.3, 2d Aqueduct Gravesend H., L, 3d Belmont Hempstead H., Gr.2, Aqueduct Interborough H., Gr.3. Dam of- Knickers. Winner in U.S.A. Dam of- BLACK PEBBLES (Rexson) Winner at 2 in Puerto Rico, El Comandante Clasico Eduardo Cautino Insua, L. Ms. Bloomers. 3 wins in U.S.A. Dam of- POOR BUT HONEST (Nasty and Bold) 14 wins, US$628,770, Aqueduct Stuyvesant H., Gr.3, Laurel Baltimore Breeders' Cup H., Gr.3, Pimlico Polynesian H., Gr.3, Garden State Trenton H., L, 2d Monmouth Philip H Iselin H., Gr.1, Meadowlands Cup, Gr.1, Suffolk Downs Massachssetts H., L. |