ENCOSTA DE LAGO (AUS)
B. 1993
GW 3 wins
f:1907 r:1630 w:1161 SW:115
Fairy King
B. 1982
NP
f:800 r:596 w:401 SW:73
Northern Dancer
B. 1961

GW 14 wins
f:636 r:488 w:382 SW:147
NearcticNearco4
Lady Angela14
NatalmaNative Dancer5
Almahmoud2
Fairy Bridge
B. 1975
Wnr 2 wins
f:9 r:7 w:6 SW:4
Bold ReasonHail to Reason4
Lalun19
SpecialForli3
Thong5
Shoal Creek
Ch. 1988
Wnr 2 wins
f:5 r:4 w:2 SW:1
Star Way
Ch. 1977
SW 1 win
f:1024 r:830 w:545 SW:61
Star AppealAppiani4
Sterna5
New WayKlairon1
New Move6
Rolls
Ch. 1984
NR
f:3 r:2 w:2 SW:1
Mr. ProspectorRaise a Native8
Gold Digger13
Grand LuxeSir Ivor8
Fanfreluche4
SOHO SECRET (AUS)
B. 2005
Wnr 1 win
f:7 r:6 w:4 SW:1
Lucky Owners
B. 1999
GW 8 wins
f:368 r:300 w:150 SW:6
Danehill
B. 1986
GW 4 wins
f:2414 r:2083 w:1631 SW:347
DanzigNorthern Dancer2
Pas de Nom7
RazyanaHis Majesty4
Spring Adieu2
Miss Priority
B. 1991
Wnr 1 win
f:9 r:8 w:7 SW:2
KaapstadSir Tristram6
Eight Carat9
BenedictionDay is Done4
Cathedra6
Professionelle
B. 1992
Wnr 1 win
f:15 r:12 w:11 SW:4
Centaine
Br. 1980
GW 6 wins
f:1028 r:882 w:607 SW:61
CenturyBetter Boy2
Royal Suite20
RainbeamVainA10
Rain ShadowC7
Star of the Knight
B. 1979
GW 7 wins
f:7 r:3 w:3 SW:1
Sir TristramSir Ivor8
Isolt6
Celebrity IIMeadow Court11
Celestial Gold11

ENCOSTA DE LAGO 3 wins from 1200m to 1600m, A$469,850, VATC Vic Health Cup, Gr.1, VRC Ascot Vale S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, 3d VATC Caulfield Guineas, Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.2, VATC Debutant S., L. He entered stud in Aust. in 1997. Champion Sire in Australia in 2007-08, 2008-09, second in 2003-04, 2005-06, 2006-07, 2009-10. Leading Aust. Sire (worldwide earnings) in 2010-11. Leading NZ Sire of 3YOs in 2013-14. Champion HK Sire in 2011-12. Champion Broodmare Sire in Australia in 2015-16, 2016-17, 2017-18, second in 2018-19, 2019-20. Champion Broodmare Sire in Hong Kong in 2019-20. Champion Broodmare Sire in Macau in 2018-19. Sire of 1630 progeny to race, 1156 winners (70.0%), earnings of over $183 million, 115 stakes winners, 118 stakes placegetters, inc.




CHAUTAUQUA (10g, Lion Hunter, Vice Regal). Joint Head of the 2016 WTR (Sprint). Equal Leading Older Male on 2017 WTR (Sprint). Champion Sprinter in Australia in 2015-16 & 2016-17.13 wins to 1400m, A$7,795,750, HK$5,700,000, ATC TJ Smith S., Gr.1-3 times, VRC Lightning S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, HKJC Chairman's Sprint Prize, Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2-twice, MRC Rubiton S., Gr.2, MVRC Ian McEwen S., Gr.2, VRC Bobbie Lewis H., Gr.3, Hawkesbury Guineas, Gr.3, 2d VRC Newmarket H., Gr.1, Darley Classic, Gr.1-twice, ATC Canterbury S., Gr.1, Gosford Guineas, L, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, ATC George Ryder S., Gr.1, All Aged S., Gr.1, MRC Rubiton S., Gr.2, 4th VRC Darley Classic, Gr.1, MVRC AJ Moir S., Gr.1.

RACING TO WIN (02g, Kenny's Best Pal, Kenmare). Champion 3YO in Australia in 2006.13 wins-3 at 2-from 1100m to 1600m, A$3,762,285, AJC Doncaster H., Gr.1, Epsom H., Gr.1, George Main S., Gr.1, All Aged S., Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1, AJC Warwick S., Gr.2, STC Apollo S., Gr.2, Theo Marks S., Gr.2-twice, Hobartville S., Gr.2, AJC Emirates Airlines 2YO H., STC PJ Gallagher's Parramatta H., Nivea Visage 2YO H., 2d BTC Doomben Cup, Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1, AJC Warwick S., Gr.2, Royal Sovereign S., Gr.2, STC Phar Lap S., Gr.2, Canterbury S., Gr.2, Golden Rose S., L, 4th VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, AJC Warwick S., Gr.2.

ALINGHI (01f, Monde Bleu, Shirley Heights). Champion 3YO filly in Australia in 2004-05.11 wins-4 at 2-from 900m to 1700m, US$69,780, A$3,470,325, VRC Newmarket H., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Thousand Guineas, Gr.1, SAJC Swettenham Stud S., Gr.1, VRC Ascot Vale S., Gr.2, Edward Manifold S., Gr.2, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, Saratoga Ballston Spa H., Gr.3, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, Quezette S., L, Debutante S., L, 2d VRC Lightning S., Gr.1, Empire Rose S., Gr.1, AJC Heroic 2YO Championship S., 3d STC Golden Slipper S., Gr.1, MRC Invitation S., Gr.1, 4th AJC TJ Smith S., Gr.1.

PRINCESS COUP (03f, Sovereign Red, Arch Sculptor). Champion 3YO Filly in NZ in 2006-07. Champion Older Female & Stayer in NZ in 2007-08. 2007 NZ Bloodstock Filly of the Year.12 wins-1 at 2-from 1100m to 2400m, NZ$2,948,150, A$1,134,000, Hawkes Bay Kelt Capital S., Gr.1-twice, Stoney Bridge S., Gr.1, New Zealand Oaks, Gr.1, MRC St George S., Gr.2, WRC Desert Gold S., Gr.3, Masterton RC Lowland S., Gr.3, Banks Peninsula RC Canterbury S., L, Ashburton RC Ray Coupland S., L, Manawatu RC New Zealand Bloodstock 2YO H., CJC First Sovereign Trust 3YO S., 2d STC BMW S., Gr.1, VRC Australian Cup, Gr.1, LKS Mackinnon S., Gr.1, STC Ranvet S., Gr.1, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, ARC Eight Carat Classic, Gr.2, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, 3d MRC Caulfield Cup, Gr.1, Hawkes Bay Stoney Bridge S., Gr.1, New Zealand Two Thousand Guineas, Gr.1, 4th MRC CF Orr S., Gr.1.

LASHED (99f, Salieri, Boucher). Champion WFA performer & Female Stayer in NZ in 2003-04. Champion Older Female in NZ in 2004-05 (Int.).7 wins-3 at 2-from 1300m to 2000m, NZ$298,750, A$711,240, ARC Zabeel Classic, Gr.1, New Zealand S., Gr.1, Waikato RC International S., Gr.1, VRC AV Kewney S., Gr.2, SAJC Sires' Produce S., Gr.3, Alcohol Go-Easy S., L, MRC March 2YO Fillies H., 2d VRC Oaks, Gr.1, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, Moonee Valley Oaks, Gr.2, VRC Vanity S., Gr.3, MRC Out of Danger 2YO H., 3d ARC Zabeel Classic, Gr.1, New Zealand S., Gr.1, WRC Thorndon Mile, Gr.1, Waikato RC International S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, Edward Manifold S., Gr.2, MRC Tranquil Star S., Gr.3, 4th MRC Thousand Guineas, Gr.1, WRC Thorndon Mile, Gr.1, Hawkes Bay Stoney Bridge S., Gr.2.

SACRED KINGDOM (03g, Zeditave, Sir Tristram). Horse of the Year in Hong Kong in 2010. Champion Sprinter in Hong Kong in 2008, 2009, 2010 & 2011.17 wins at 1000m, 1200m, £13,194, S$522,000, HK$42,607,900, Cathay Pacific Hong Kong Sprint, Gr.1-twice, HKJC Chairman's Sprint Prize, L-twice, Kent & Curwen Centenary Sprint Cup, L-twice, GOME Sprint, L-twice, Cathay Pacific International Sprint Trial, L, 1200m-in track record time, Sha Tin Sprint Trophy, L-twice, Singapore TC Krisflyer International Sprint, L, HKJC Arsenal H., Arculli Trophy H., Lantau Peak H., HKU Alumni Association Challenge Cup, Granville H., 2d HKJC Centenary Sprint Cup, L, Queen's Silver Jubilee Cup, L, Chairman's Sprint Prize, L, Sprint Cup, L, Cathay Pacific International Sprint Trial, L, Sha Tin Sprint Trophy, L, Chow Tai Fook Bauhinia Sprint H., L, 3d Cathay Pacific Hong Kong Sprint, Gr.1, HKJC Chairman's Sprint Prize, L, 4th HKJC Centenary Sprint Cup, L, Sha Tin Vase, L.

PUCCINI (10c, Paris Opera, Sir Godfrey). Champion 3YO in NZ in 2013-14. Top on The 2013-14 NZ 3YO Free H (1600m+).8 wins from 1600m to 2400m, NZ$920,175, A$242,000, New Zealand Derby, Gr.1, WRC Thorndon Mile, Gr.1, ARC Great Northern Guineas, Gr.2, Avondale Guineas, Gr.2, Waikato Guineas, Gr.2, WRC Thompson H., Gr.3, Marton JC Metric Mile, Gr.3, 2d WRC Captain Cook S., Gr.1, MRC Eclipse S., Gr.3, BRC Premier's Cup, Gr.3, SAJC Lord Reims S., Gr.3, Pakenham Cup, L, 3d ARC Rich Hill Mile, Gr.2, VRC TAB Rewards S., Gr.3, ARC Champagne S., L, 4th WRC Levin Classic, Gr.1, New Zealand Two Thousand Guineas, Gr.1, MRC Easter Cup, Gr.3, Bendigo JC Yalumba Golden Mile, L, Mornington Cup, L, Ballarat Cup, L, Ipswich Cup, L.

ENGLISH (12f, Anabaa, Zeditave). Champion 2YO Filly & 3YO Filly in Australia in 2014-15 & 2015-16. Champion Female Sprinter in Australia in 2016-17.6 wins-2 at 2-to 1400m, A$3,480,071, ATC All Aged S., Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, ATC Challenge S., Gr.2-twice, Reisling S., Gr.2, 2d ATC Golden Slipper S., Gr.1, TJ Smith S., Gr.1, Galaxy H., Gr.1, Premiere S., Gr.2, 3d ATC TJ Smith S., Gr.1, 4th BRC Kingsford-Smith Cup, Gr.1, ATC Premiere S., Gr.2, Shorts H., Gr.2.

MNEMOSYNE (02f, Canny Lad, Whiskey Road). Joint top filly on The 2005-06 Australasian 3YO Classification.6 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,371,975, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Queen of the Turf S., Gr.1, Tea Rose S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, STC Bradley Photographers 2YO H., 2d AJC Sires' Produce S., Gr.1, Surround S., Gr.2, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, AJC Kindergarten S., Gr.3, 3d AJC Flight S., Gr.1, STC Coolmore Classic, Gr.1, 4th STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC George Main S., Gr.1, Light Fingers S., Gr.2.

DELAGO DELUXE (08c, Flying Spur, Success Express). Champion 2YO Colt in South Africa in 2010-11.7 wins-4 at 2-to 1200m, R1,498,525, Scottsville Golden Horse Casino Sprint, Gr.1, Gold Medallion S., Gr.1, Turffontein South African Nursery P., Gr.2, Protea S., Gr.3, Kenilworth Need for Speed Sprint, Clairwood UK Soccer 4 S., 2d Clairwood Mercury Sprint, Gr.1, 3d Kenilworth Merchants S., Gr.2, Cape Classic, Gr.3, Clairwood Powertrans H.

ROAD TO ROCK (04c, Midyan, Welsh Saint). 6 wins from 1500m to 2000m, A$1,236,650, AJC Queen Elizabeth S., Gr.1, George Main S., Gr.1, Carbine Club H., L, MRC Victoria Gold Cup, L, VRC Chris Isaak H., MVRC Independent Cranes H., 2d AJC Doncaster H., Gr.1, GCTC AD Hollindale S., Gr.2, MRC TS Carlyon Cup, Gr.3, VRC Antler Luggage H., AJC Randwick H., Rajah Sahib H., MVRC Honan Insurance Brokers H., STC Nisea Visage P., Jacob's Creek Sparkling H., 3d AJC Epsom H., Gr.1, 4th BRC Doomben Cup, Gr.1, MRC Sandown Classic, Gr.2, STC Canterbury S., Gr.2.

SIRMIONE (03g, Defensive Play, Danzatore). 4 wins-1 at 2-from 1400m to 2100m, A$1,894,375, VRC Australian Cup, Gr.1, LKS Mackinnon S., Gr.1, QTC Grand Prix S., Gr.3, Qld Tatt's RC Australia Post Tattersalls S., L, 2d VRC Australian Cup, Gr.1, MRC St George S., Gr.2, Fat Quaddies H., 3d STC BMW S., Gr.1, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, Queensland Derby, Gr.1, BTC Doomben Classic, Gr.3, VRC Bulban 2YO H.

SMOKIN' JOEY (07g, Blazing Sword, Taj Rossi). 9 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$1,495,433, SAJC Goodwood H., Gr.1, VRC Tab.com.au S., Gr.3, MRC TS Carlyon Cup, Gr.3, Bletchingly S., Gr.3, Victoria H., Gr.3, VRC March S., L, MRC Blue Sapphire S., L, Ipswich TC Eye Liner S., L, MRC Sportingbet H., 2d VRC Emirates S., Gr.1, MRC Futurity S., Gr.1, ATC Sebring S., Gr.3, BRC Ambassador Travel H., MRC Carsales.com.au H., MVRC Sportingbet Premium H., MRC Sportingbet H., 3d VRC Macaulay H., 4th WATC Railway S., Gr.1, Kingston Town Classic, Gr.1, VRC Danehill S., Gr.2, Blamey S., Gr.2, BRC Sires' Produce S., Gr.2, Queensland Guineas, Gr.2, MVRC Australia S., Gr.2, MRC Thoroughbred Club Cup, L.

TITANIC JACK (99g, Stage Door Johnny, T. V. Commercial). 8 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m, A$1,288,950, VRC Emirates S., Gr.1, MVRC Alister Clark S., Gr.2, VRC Bobbie Lewis H., Gr.3, MRC Autumn S., Gr.3, Sandown S., Gr.3, VRC Murray Cox 2YO H., MVRC Sport 927 2YO H., Carlton Draught 2YO H., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, MRC Guineas Prelude, Gr.3, Zeditave S., L, 3d MRC Invitation S., Gr.1, VRC Ascot Vale S., Gr.2, MVRC Ian McEwen Trophy, Gr.3, 4th MRC Toorak H., Gr.1, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

NEWPORT (02g, Nishapour, Rheffic). 9 wins from 1200m to 2400m, A$1,248,100, AJC Metropolitan H., Gr.1, QTC Brisbane Cup, Gr.2, AJC Randwick City S., Gr.3, Navy Seal Welter H., STC BP Woodward & Associates Stayers Cup, VRC TCL Electronics P., AJC CVD Ladies Bowling Club H., 2d STC WJ McKell Cup, L, Rosehill Gardens Event Centre H., Konica Minolta H., 3d BRC Eagle Farm Cup, Gr.2, STC Frank Underwood Cup, L, Inghams Love'em H., MRC Ladies' Day P.H., 4th BRC Brisbane Cup, Gr.2, AJC Japan Racing Association P., L, Carbine Club S., L.

ALOHA (06f, Danehill, Bletchingly). 8 wins from 1200m to 1750m, A$804,974, ATC Coolmore Classic, Gr.1, VRC PFD Food Services S., Gr.3, MRC Lord S., L, VRC Aktrapid Nursing Agency H., MVRC Nye at MVRC H., VRC Better Draw H., MRC Yalumba H., Thomas Moule H., 2d VRC Henry Bucks S., L, MRC Kevin Hayes S., L, MVRC TEAC Flashback P., 3d Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, SAJC Adelaide Guineas, L, 4th ATC George Ryder S., Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1.

VANBRUGH (12c, Lucky Owners, Centaine). 5 wins-1 at 2-from 1200m to 2000m, A$742,375, ATC Spring Champion S., Gr.1, Gloaming S., Gr.3, MRC Coongy H., Gr.3, ATC All Too Hard at Vinery H., Employee Long Service Celebration 2YO P., 2d ATC McGrath Estate Agents 2YO H., TAB Rewards H., 4th ATC Rosehill Guineas, Gr.1, George Main S., Gr.1, Hawkesbury Gold Cup, Gr.3.

DELAGO BROM (99c, El Qahira, Sir Godfrey). 4 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, A$888,500, VRC Australian Guineas, Gr.1, Carbine Club S., Gr.3, MRC Vain S., L, Rancher 2YO P., 2d VRC Sires' Produce S., Gr.1, Debonair S., Gr.3, 4th MRC Blue Diamond S., Gr.1.

QUAY LAGO - ULTRA FANTASY (H.K.) (02g, Sir Ivor, Protanto). 9 wins at 1000m, 1200m, A$43,650, HK$8,712,750, 98,402,000¥, Nakayama Sprinters S., Gr.1, HKJC Sprint Cup, L, Daffodil H., Cheung Shan H., Lantau Peak H., Tai O H., Lantau Island H., Cedar H., 2d HKJC Kent & Curwen Centenary Sprint Cup, L, MVRC Godings Kubota H., HKJC Big Wave Bay H., Kai Yip H., Cheung Sha H., Atlanta H., East Point H., Po Leung Kuk Centenary Cup H., 3d VRC John West the Best S., L, MRC Beechcraft H., Hong Kong Jockey Club Community Trophy H., HKJC Fujian H., Amah Rock H., 4th HKJC Chairman's Sprint Prize, L.

DOURO VALLEY (01g, Lord Seymour, Noalcoholic). 8 wins from 1400m to 2100m, A$1,230,090, MRC Yalumba S., Gr.1, Naturalism S., L, Diatribe H., So Called H., Tatura Cup, 2d MRC Caulfield Cup, Gr.1, South Australian Derby, Gr.1, MRC Sandown Classic, Gr.2, Eclipse S., Gr.3, Easter Cup, Gr.3, VRC Chubb S., L, Warrnambool Cup, 3d MRC St George S., Gr.2, VRC Decjuba P., Dalray H., MRC Mick Bolch H., Wimmera RC China Bowl, Ballarat TC Gold Nugget H., 4th VRC Australian Cup, Gr.1, Turnbull S., Gr.1, BTC Premier's Cup, Gr.3, MRC Coongy H., Gr.3, VRC Auckland Racing Club Metric Mile H., L.

SHADOWAYS (02g, Pride of Place, Bletchingly). 6 wins-2 at 2-to 1200m, A$692,275, SAJC Goodwood H., Gr.1, MRC Heath S., L, MVRC Inglis H., MRC Kilshery H., Drawn 2YO H., 2d VRC Salinger S., Gr.1, Gilgai S., Gr.2, Gilgai S., Gr.3, 3d MRC Geoffrey Bellmaine 2YO H., 4th MVRC Manikato S., Gr.1-twice, MRC Oakleigh P., Gr.1, Caulfield Sprint H., Gr.2, VRC Standish H., Gr.3.

COSTA VIVA (10f, Bel Esprit, Snippets). New Zealand Bloodstock Filly of the Year in 2013-14.3 wins from 1200m to 1600m, NZ$266,685, A$5,000, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, Ashburton RC Ray Coupland S., L, 2d ARC Eight Carat Classic, Gr.2, Hawkes Bay Gold Trail S., Gr.3, Te Aroha JC Team Wealleans H., 3d WRC Desert Gold S., Gr.3, 4th Gold Coast Guineas, Gr.3, Hawkes Bay City of Napier Sprint H., L.

NORTHERN METEOR (05c, Fappiano, Forli). 3 wins at 1200m, 1250m, A$532,480, VRC Coolmore Stud S., Gr.1, City Tatt's RC Brian Crowley S., L, 1200m-in track record time, STC Grand Pavilion H., 1250m-in track record time, 2d AJC TJ Smith S., Gr.1, 3d STC SLE H., 4th VRC Newmarket H., Gr.1.

MANHATTAN RAIN (06c, Canny Lad, Nijinsky). 2 wins at 2, A$1,311,200, AJC Sires Produce S., Gr.1, Skyline S., Gr.3, 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, AJC Canonbury S., L, STC Theslipper.com.au 2YO H., 3d STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, Caulfield Guineas Prelude, Gr.3.

APERCU (04f, Zabeel, Scottish Rifle). 2 wins at 2, A$414,225, QTC TJ Smith Classic, Gr.1, BTC Golden S., L, 2d City Tatt's RC Omega 2YO P., 3d AJC La Caissiere 2YO H., 4th VRC Ottawa S., L, Ipswich TC Gai Waterhouse Classic, L.

MAC DE LAGO (11c, Vettori, Polish Patriot). 4 wins from 1150m to 1800m, R1,851,200, Greyville Gold Challenge, Gr.1, Kenilworth Silver Mountain H., Turffontein Thank You for Joining Us Today H., 2d Greyville KRA Guineas, Gr.2, Kenilworth Tab Telebet H., 3d Greyville Durban July H., Gr.1, Kenilworth Jet Master S., L, 4th Turffontein Champions Challenge, Gr.1, Charity Mile, Gr.2, Colorado King S., Gr.2, London News S., Gr.3.

MISS ROSE DE LAGO (10f, Fasliyev, Desert Prince). 9 wins from 1200m to 1800m, A$941,140, MVRC Sunline S., Gr.2, MRC PB Lawrence S., Gr.2, WATC Champion Fillies S., Gr.3, MRC Ladies Day Vase, Gr.3, WATC Burgess Queen S., L, MRC PFD Fresh to Go H., Champagne Pommery Masters H., WATC Tabtouch With Cash H., Westspeed H., 2d Western Australian Guineas, Gr.2, WATC Northerly S., Gr.3, MRC Mannerism S., Gr.3, VRC Leilani Series Heat H., WATC Irish Day at Belmont Park H., 3d MVRC WH Stocks S., Gr.2, VRC Schweppervescence Trophy, Gr.3, MRC Mannerism S., Gr.3, MVRC Typhoon Tracy S., Gr.3, WATC Jungle Dawn Classic, L, 4th VRC Let's Elope S., Gr.2, Schweppervescence Trophy, Gr.3, WATC Starstruck Classic, L, Carbine Club of WA S., L.

MISS MARIELLE (04f, Don't Say Halo, Zabaleta). 6 wins-1 at 2-from 1000m to 2000m, A$545,200, STC Hill S., Gr.2, AJC Craven P., Gr.3, VRC Express S., L, MVRC Alexandra S., L, MRC Pure Blonde P., MVRC Dual Choice 2YO P., 2d AJC Chelmsford S., Gr.2, Moonee Valley Fillies Oaks Classic, Gr.2, AJC Toy Show H., L, 3d AJC North Sydney Orthopaedic H.

DELZAO (00c, Alzao, Storm Ruler). 6 wins from 1000m to 1600m, A$1,140,070, MVRC John F Feehan S., Gr.2, VRC Poseidon S., L, MRC Tupperware Cup, L, Hymettus H., Beau Sovereign H., 2d AJC Queen Elizabeth S., Gr.1, VRC Australian Cup, Gr.1, MRC Autumn Classic, Gr.2, 3d Australian Derby, Gr.1, MRC Underwood S., Gr.1, Memsie S., Gr.2, Sandown Guineas, Gr.2, STC Tulloch S., Gr.2, 4th VRC Australian Guineas, Gr.1, MRC Autumn S., Gr.3.

MERLENE DE LAGO (05f, Danehill, Luskin Star). 4 wins-3 at 2-to 1200m, R612,125, Turffontein South African Fillies Nursery, Gr.2, Pretty Polly S., Gr.3, Ruffian S., L, Vaal Racing Association Progress P., 2d Scottsville South African Fillies Sprint S., Gr.1, 3d Clairwood Winter Solstice H., Turffontein Reichmans Capital Finance S.

LAURA'S CHARM (01f, Prego, Habitat). 10 wins-3 at 2-from 1200m to 1600m, A$645,750, MVRC Sunline S., Gr.2, VRC Schweppervescence Trophy, Gr.3, MVRC Paula's Choice H., MRC Thomas North H., Bint Marscay 2YO H., Geoffrey Bellmaine 2YO H., Journal H., Hussonet H., Countess Marizza H., Archie Yuille 2YO H., 2d MVRC Sunline S., Gr.2, MRC Anniversary Vase, L, VRC Dover P., Riverside H., MRC Forest Hill Chase Fashions on the Field H., Bill Collins H., 3d VRC Gwymm H., MRC Westpac Bank H., Siren Song H.

OUR SMOKING JOE (00g, Blazing Sword, Taj Rossi). 10 wins from 1200m to 2500m, A$1,640,600, MRC St George S., Gr.2, VRC Queen Elizabeth S., Gr.3, Today Tonight Welter H., Keith Greig H., MVRC Omega Smeg H., Mornington RC Peninsula Cup, MRC September H., Future H., Clive Leonard H., 2d VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, Turnbull S., Gr.1, STC Ranvet Rawson S., Gr.1, MRC Underwood S., Gr.1, JJ Liston S., Gr.2, VRC Chubb S., L, MRC Schweppervescence Cup, L, Warrnambool Cup, L, VRC Shamrock Travel H., MVRC Avalon Mcintyre Park Cattery H., 3d STC BMW S., Gr.1, VRC Australian Cup, Gr.1, Craiglee S., Gr.2, MRC JJ Liston S., Gr.2, VRC RSL P., 4th VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, AJC Chipping Norton S., Gr.1, STC Ranvet S., Gr.1, VRC Craiglee S., Gr.2.

RIVA DE LAGO (07g, Ashkalani, Blazing Saddles). 9 wins to 1400m, A$730,130, ATC Theo Marks S., Gr.2, SCTC Glasshouse H., L, BRC Cardno H., Scone RC Yarraman Park Horsepower H., ATC Rosehill Gardens H., Kari Aboriginal Resources H., Better Bet With a Bookie H., Vincents Forensic Accounting H., 2d ATC Ajax S., Gr.2, Liverpool City Cup, Gr.3, Scone RC Luskin Star S., L, BRC Hamilton Hotel H., ATC Blackwoods Loctite H., 3d ATC Razor Sharp H., L, City Tattersalls Club H., BRC Salmat H., ATC Jacob's Creek Moscato H., Brickmakers Creek H., 4th ATC Maurice McCarten S., L, Ipswich TC Eye Liner S., L.

HANKS (06g, Seattle Slew, Secretariat). 6 wins-1 at 2-from 1300m to 3000m, A$377,546, MVRC AAMI Vase, Gr.2, Moonee Valley Night Cup, L, MRC Winslow Constructors H., Golden Doubles H., MVRC Hafele Australia H., 2d Werribee Cup, L, 4th MRC D'Urban S., Gr.2, VRC Super Impose S., L.

SOVEREIGN NATION (12g, Last Tycoon, Sovereign Red). 5 wins from 1000m to 1600m, A$681,625, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, VRC March S., L, Lloyd Williams Hall of Fame H., Graeme McMenamin H., 2d MRC Toorak H., Gr.1, Sunshine Coast Cup, L, VRC Australian Trainers' Association H., BRC Qld Chinese Jockey Club H., VRC Lavazza Prontissimo H., MRC Ladbrokes Up for the Challenge H., 3d VRC Winter Championship Final H., L, BRC Ascot Plaza H., MRC Movenpick Ice Cream H., 4th MRC Caulfield Guineas, Gr.1, Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Tulloch S., Gr.2.

PALACIO DE CRISTAL (05f, Palace Music, Zephyr Bay). 5 wins from 1300m to 1700m, A$469,200, VRC Rose of Kingston S., Gr.2, AJC Villiers S., Gr.2, VRC Moet & Chandon S., AJC La Neige P., Hall Chadwick Accountants H., 3d STC Coolmore Classic, Gr.1, Apollo S., Gr.2, 4th ATC Queen of the Turf S., Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1, SAJC Auraria S., Gr.3, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, L.

VOCABULARY (99f, Marauding, Recitation). 5 wins to 1400m, A$486,700, MVRC Norman Carlyon S., Gr.2, VRC Rose of Kingston S., Gr.3, MVRC Schweppes H., Jenny Hoo Fashion Luncheon H., 2d MRC Futurity S., Gr.1, CF Orr S., Gr.1, MVRC John F Feehan S., Gr.2, MRC JJ Liston S., Gr.2, 3d MVRC Valuebet H., 4th MRC Bletchingly S., Gr.3.

MISS FANTABULOUS (03f, Splendent, Steel Pulse). 4 wins at 1100m, 1400m, A$315,650, MRC Tristarc S., Gr.2, SAJC Redelva S., L, VRC Devil Wears Prada H., MRC Redoute's Choice P., 2d VRC Zouki Enterprise 2YO P., 3d AJC PJ Bell H., L, MRC Winning Edge Presentations Cup, 4th VRC Carbine Club S., Gr.3, AJC James HB Carr S., L, MRC JRA S., L.

RUBICK (11c, Rock of Gibraltar, Canny Lad). 3 wins-2 at 2-at 1000m, 1100m, A$379,500, MRC Schillaci S., Gr.2, Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3, ATC TAB Iphone App 2YO P., 3d ATC Challenge S., Gr.2, 4th MRC Blue Diamond S., Gr.1.

PRE EMINENCE (05g, Silver Hawk, Star de Naskra). 3 wins at 1600m, 2000m, A$400,775, MVRC Alister Clark S., Gr.2, MRC Norman Robinson S., Gr.3, 2d MRC New Litho P., 3d Victoria Derby, Gr.1, MVRC Programmed Property Services H., 4th MRC Autumn Classic, Gr.2.

BROM FELINITY (01f, El Qahira, Sir Godfrey). 3 wins at 1000m, 2000m, A$547,100, VRC Matriarch S., Gr.2, Werribee Cup, L, 2d MVRC WH Stocks S., Gr.2, MRC Shirley Evans H., So Called H., Florence H., Geelong RC Briseis Gold Cup, MRC Coal Pak H., 3d VRC Schweppervescence Trophy, Gr.3, MRC Mannerism S., Gr.3, VRC Chester Manifold S., L, MRC Summoned S., L, Victorian Wakeful Club P., MVRC Night Racing Christmas Parties H., 4th VRC Myer Classic, Gr.1, Matriarch S., Gr.2, MVRC JRA Cup, L.

PRESS THE BUTTON (04f, Thunder Gulch, Red Anchor). 2 wins at 2, A$348,700, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, MRC Merson Cooper S., L, 4th VRC Desirable S., L.

DE LAGO MIST (03f, Southern Appeal, Plush). 2 wins at 2, A$371,875, VRC Sires' Produce S., Gr.2, SAJC Breeders' S., Gr.3, 3d Moonee Valley Fillies Oaks Classic, Gr.2, SAJC Showie's Boutique H., 4th AJC Sires' Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, VRC AV Kewney S., Gr.2, Newcastle JC Spring S., Gr.3, MRC Quezette S., L.

COUNT ENCOSTA (06g, Sovereign Red, Cerreto). 6 wins from 1400m to 2050m, A$449,145, STC Tulloch S., Gr.2, AJC Rosedale Park H., Bronte H., MVRC SAJ Fruit Supply H., 2d MVRC Craig Opie Cup, BRC Rice Naughton Buckley H., VRC Betty Moran & Gregory Nugent H., AJC Soho Square H., MVRC Advanced Mailing Solution H., 3d ATC Summer Cup, Gr.3, BRC Chairman's H., Gr.3, ATC Christmas Cup, L, BRC Little Fish Swim School Quality H., Goa Get Noticed H., Qld Tatt's RC Celebration Season H., BRC Hidden Dragon at Lyndhurst H., SAJC William Hill H., Happy 95th Peggy McKinnon H., 4th AJC Metropolitan H., Gr.1, ATC Chairman's H., Gr.2, BRC Queen's Cup, Gr.3, ATC Frank Underwood Cup, L, Cranbourne Cup, L.

LARGO LAD (04g, Danehill, Marscay). 6 wins from 1200m to 1600m, A$618,963, VRC Blamey S., Gr.2, The Sofitel H., Antler Luggage H., MVRC Mystery 6 Goes Off H., MRC Leopardstown H., 2d WATC CB Cox S., Gr.2, VRC Scalzo Food Industries H., 3d WATC Perth Cup, Gr.2, 4th AJC Doncaster H., Gr.1, STC Rosehill Guineas, Gr.1, MRC Perri Cutten Cup, Gr.2, VRC Saab H., Gr.3.

DAN DE LAGO (05c, Danehill, Yeats). 5 wins from 1400m to 2400m, R689,325, Clairwood Gold Circle Derby, Gr.2, Turffontein Racing Association H., 2d Greyville Daily News 2000 S., Gr.1, 3d Turffontein London News S., Gr.3.

DREAM THE DREAM (02f, Islero, Lord of the Dance). 5 wins from 1300m to 2650m, A$153,350, South Australian Oaks, Gr.2, VRC Patrobas H., 2d MRC Greater Dandenong Chamber of Commerce H.

SAFWAN (06c, Lord Ballina, Balmerino). 4 wins from 1600m to 2000m, R420,150, Greyville Betting World 1900, Gr.2, Clairwood New All to Come Bet H., 2d Clairwood Pandu Paper Products Umthombothi S., Mercury Wine Week S., 3d Turffontein Colorado King S., Gr.2, 4th Greyville King's Cup, Gr.3, Scottsville Sledgehammer H., L.

NIAGARA (08c, Fusaichi Pegasus, Danehill). 2 wins at 1500m, 1550m, A$238,580, ATC Ajax S., Gr.2, Teachers Eyecare H., 2d MRC Sandown Guineas, Gr.2, ATC Eskimo Prince H., L, Tyreel Stud 2YO H., 3d MRC Norman Robinson S., Gr.3.

POLISH KNIGHT (08g, Polish Precedent, Warning). 2 wins at 1400m, 2000m, A$439,125, ATC Tulloch S., Gr.2, 2d Australian Derby, Gr.1, 4th ATC Colin Stephen H., Gr.3.

VON COSTA DE HERO (05c, Scenic, Brave Salute). Winner at 2, A$1,124,450, VRC Sires' Produce S., Gr.2, 2d STC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, 3d MRC Caulfield Guineas, Gr.1, MVRC Norman Carlyon S., Gr.2, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, MRC Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3.

ROCHA (05f, Danehill, Grosvenor). Winner at 2000m, A$238,150, VRC Wakeful S., Gr.2, 2d AJC Alm H., MVRC Essendon Mazda H., 3d AJC Surround S., Gr.2.

BROCKMAN'S LASS (02f, Final Card, Buoy). 7 wins-1 at 2-from 1000m to 1800m, A$540,725, SAJC RA Lee S., Gr.3, VRC John West the Best S., L, MVRC Alexandra S., L, SAJC Port Adelaide Guineas, L, MVRC ATM Solutions H., MRC Bint Marscay 2YO H., 2d MVRC WH Stocks S., Gr.2, Silver Jubilee S., L, 3d MVRC Sunline S., Gr.2, VRC Schweppervescence Trophy, Gr.3, Matron S., Gr.3, Henry Buck's Best Dressed H., MRC Martha Cove Cup H.

CHONG TONG (98g, Zoffany, Wilkes). 6 wins-2 at 2-to 1400m, A$508,830, VRC L'Oreal Paris P., Gr.3, Bobbie Lewis H., Gr.3, MRC Sandown S., Gr.3, VRC Sutcliffe S., L, Flying Spur 2YO H., BTC Merry Christmas 2YO H., 2d VATC Robert Hunter H., SAJC Distinctive Lifestyle Flying H., VRC Mitsubishi Motors H., 3d VRC Lightning S., Gr.1, Red Tempo H., 4th VRC Newmarket H., Gr.1, Emirates Classic S., Gr.2.

TAGUS (04g, Last Tycoon, Kenmare). 10 wins from 1300m to 1800m, A$551,080, NSW Tatt's RC Tramway H., Gr.3, VRC Bundaberg Distilling Company S., L, SAJC City of Adelaide H., L, STC Protect the Hunter Valley H., AJC Jim Beam H., STC Golden Slipper Festival on Sale H., Spring Valley Smart Water H., Freeway Republic Beer H., 2d STC Caravan & Camping Supershow H., 3d SAJC RA Lee S., Gr.3, BRC Lord Mayor's Cup, Gr.3, ATC Hall Mark S., L, BRC Bernborough H., L, Scone Cup, L, MRC Harrolds Fashion P., STC Inghams Love'em H., Sale Cup, 4th BTC Doomben Classic, Gr.3.

BESAME MUCHO (00f, Bellotto, Explodent). 6 wins at 1200m, 1400m, A$311,350, STC Research S., Gr.3, AJC Nivison H., L, PJ Bell H., L, QTC QRSE Greenslopes Hospital Pharmacy P.H., AJC Silver Saddle Brasserie H., STC Cleo Ladies Day P., 2d AJC James HB Carr S., L.

GOLD LOTTEY (98f, Bellotto, Explodent). 6 wins-1 at 2-from 1000m to 2000m, A$565,425, VRC Vanity S., Gr.3, MVRC WH Stocks S., Gr.3, AJC Wiggle H., L, VATC Foster's Light Ice H., 2d VRC Wakeful S., Gr.2, Gosford RC Belle of the Turf S., L, 3d South Australian Oaks, Gr.1, VRC AV Kewney S., Gr.2, Moonee Valley Oaks, Gr.2, STC Research S., Gr.3, VRC Lady Mayoress' P., L, Inglis Premier H., Super Impose H., Nouvelle Star 2YO H., 4th MRC Naturalism S., L.

PRECIOUS LORRAINE (07f, Danehill, Canny Lad). 3 wins-2 at 2-at 1600m, 2400m, A$247,750, South Australia Fillies Classic, Gr.3, VRC Gibson Carmichael S., L, SAJC Oaklands P., L, 3d SAJC Panasonic Viera 2YO H., 4th MVRC AAMI Vase, Gr.2, SAJC Auraria S., Gr.3.

TAN TAT DE LAGO (04f, Umatilla, Command Module). 6 wins-4 at 2-from 1100m to 1600m, A$447,900, VRC Danehill S., Gr.3, QTC Brisbane P., L, MVRC Betstar 2YO H., VRC Better Draw 2YO H., MRC Ken Hilton 2YO H., 2d VRC Matriarch S., Gr.2, MRC Tristarc S., Gr.2, 3d VRC Moomba P., L, 4th Queensland Guineas, Gr.2, MRC Thousand Guineas Prelude, Gr.3, Gold Coast Guineas, Gr.3.

CAHUITA (00g, King Tobias, Royal Echo). 6 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$427,900, MRC HDF McNeil S., Gr.3, SAJC Adelaide Guineas, Gr.3, VRC Mitsubishi Diamond Welter H., MRC May Sprint, VRC Brian Dixon 2YO H., MVRC John d'Arcy 2YO H., 3d AJC South Pacific Classic, Gr.3, VRC Straight Six H., L, Winter Championship Heat 4, Murray Cox 2YO H., MVRC Family Carnival Night H., 4th VRC Debonair S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3.

His sire sons include Northern Meteor (24), Manhattan Rain (16), Needs Further (5), Delago Brom (5), Road to Rock, Maschino, Rubick, Niagara, Von Costa de Hero, Echoes of Heaven, My Admiration, Lago Delight, Bramshaw, Tuscanos, Delzao, etc.

 

1st Dam

SOHO SECRET, by Lucky Owners. Winner at 2, A$101,625, AJC Bacardi Breezer 2YO H., 2d AJC Omnicorp 2YO H., STC PJ Gallagher's Irish Pub 2YO H., 3d STC Masterton Homes 2YO H., 4th AJC Silver Shadow S., Gr.3. Half-sister to PRISONER OF LOVE, SPORTSMAN, HOYSTAR, KING OF PRUSSIA, Lucky Angel. Dam of seven named foals, six to race, four winners, inc:-

VANBRUGH (c. by Encosta de Lago). Subject horse.

 

2nd Dam

PROFESSIONELLE, by Centaine. Winner at 1400m in Aust. Sister to STARCENT, Night Star (dam of PLAUDITS). Dam of 15 foals, 12 to race, 11 winners, inc:-

SPORTSMAN (Supremo). 10 wins-2 at 2-to 1500m, A$782,100, AJC Expressway S., Gr.2, STC Shannon H., Gr.2, Peter Pan S., Gr.2, NSW Tatt's RC Tramway H., Gr.3, AJC Show County H., L, Cointreau Welter H., 2d STC Phar Lap S., Gr.2, Queensland Guineas, Gr.2, AJC South Pacific Classic, Gr.3, Qld Tatt's RC WJ Healy S., Gr.3, SCTC Glasshouse H., L, 3d AJC Warwick S., Gr.2, STC Gloaming S., Gr.2.

PRISONER OF LOVE (Canny Lad). 3 wins-1 at 2-to 1500m, A$221,470, STC Tea Rose S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.3, AJC Ad Alta 2YO H., 2d AJC Wiggle H., L, STC Triscay S., L, 3d STC De Bortoli Wines 2YO H. Producer.

HOYSTAR (Danzero). 6 wins at 1100m, 1200m, A$376,875, AJC Frederick Clissold S., Gr.3, STC Star Kingdom S., Gr.3, 1200m-in track record time, Maurice McCarten S., L, AJC Arrowfield Stud H., STC Escape to the Races H., 2d AJC Challenge S., Gr.2, VRC Century S., L, AJC Show County H., L, 3d City Tatt's RC Lightning H., L.

KING OF PRUSSIA (Anabaa). Winner at 2, A$91,250, VRC Peters Drumstick S., L, 2d VATC Guineas Prelude, Gr.3, 3d VATC HDF McNeil S., Gr.3. Sire.

Lucky Angel (Redoute's Choice). 4 wins from 1200m to 2500m, A$237,327, VRC Jezabeel H., MVRC Sportingbet H., 2d TTC Launceston Cup, Gr.3, MVRC Aquanas Foods Premium H., 4th TRC Hobart Cup, Gr.3, Werribee Cup, L. Producer.

Smytzer's Rose. Winner at 1200m in Aust. Dam of-

Carocapo (Husson). 9 wins at 1100m, 1200m, A$458,321, to 2020-21, WATC Get the Tabtouch P., Magic Millions H., Quayclean H.-twice, Western Racepix H., 2d WATC Miss Andretti S., L, 3d WATC Summer Scorcher H., L.

 

3rd Dam

STAR OF THE KNIGHT, by Sir Tristram. 7 wins-3 at 2-from 1200m to 1600m, A$80,350, QTC Sires' Produce S., Gr.2, Queensland Guineas, Gr.3, BATC Queensland Newspapers H., FM 104 Flying H., Albion Press Flying H., QTC Mr Cromwell Nursery H., Qld Tatt's RC 2YO H., 2d QTC CE McDougall S., L, STC Queen of the Turf S., L, 3d BATC Great Western H., Gr.3, Rosemount Wines S.H., L. Dam of 7 named foals, 3 to race, all winners, inc:-

STARCENT (Centaine). Joint third top filly on The 1994-95 NZ 3YO Free H. 5 wins-2 at 2-from 950m to 1600m, NZ$113,950, Hawkes Bay Gold Trail S., Gr.3, Masterton RC Lowland S., Gr.3, Avondale JC Classic S., L, Wanganui JC Taranaki-Wanganui Breeders' H., 2d New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, Levin RC Bayer Classic, Gr.1. Dam of-

Ambitious (Last Tycoon). 2 wins-1 at 2-at 1200m, Matamata RC IRT-BAS H., 2d New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, BOP RC Tauranga Classic, L, 4th ARC Royal S., Gr.2. Dam of-

STRIKE THE STARS (Savabeel). 3 wins from 1400m to 3200m, A$612,300, ATC Gloaming S., Gr.3, City Tattersalls Club H., 2d VRC Australian Guineas, Gr.1, 3d NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2, VRC Tab.com.au S., Gr.3, ATC Lord Mayor's Cup, L.

Ampin. Unraced. Dam of-

ADELAIDE ACE (Savabeel). 4 wins at 1400m, 1800m, A$268,375, in 2019-20, MRC Autumn Classic, Gr.2, VRC Victoria Derby Trial, 2d MVRC Alister Clark S., Gr.2, 3d MRC Autumn S., Gr.2.

SAVY YONG BLONK (Savabeel). 7 wins from 1400m to 2400m, NZ$330,800, to 2020-21, ARC City of Auckland Cup, Gr.3, Manawatu Breeders S., Gr.3, 2d ARC City of Auckland Cup, Gr.3, Waikato Cup, Gr.3, Counties Cup, Gr.3, 3d ARC Sunline Vase, Gr.3.

Make a Wish. 2 wins at 1200m, 1300m, 2d BOP RC Tisco H., 3d ARC New Zealand Herald H. Dam of-

ANOTHER DOLLAR (Ocean Park). 5 wins from 1300m to 2200m, A$699,125, to 2019-20, BRC Premier's Cup, Gr.3, Gosford Gold Cup, L, 2d BRC Queensland Oaks, Gr.1, The Roses, Gr.2, 3d BRC Chairman's H., Gr.3, Hawkesbury Gold Cup, Gr.3.

Etoile Centieme. 2 wins-1 at 2-at 1200m, 3d BTC Covers 2YO H. Dam of-

DELTA GIRL (General Nediym). Winner at 2, NZ$3,200, A$78,000, AJC Widden S., L, 2d STC Myer Ladies 2YO H., 3d STC Magic Night S., Gr.2, ARC Bach Espresso H. Producer.

Opportune. Winner at 1400m, 2d ARC Timbertown H., 4th Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2. Dam of-

Eclectus. Winner at 1200m in Aust. Dam of-

MARSEILLE ROULETTE (Zizou). 4 wins-1 at 2-at 1000m, 1200m, A$232,030, S$72,798, ATC Inglis 2YO Classic, RL, Singapore TC Always Fast S., Class 4 H., 3d ATC Run to the Rose H., Gr.3.

Night Star. Unraced. Dam of-

PLAUDITS (Danasinga). 4 wins from 1000m to 3000m, A$76,450, QTC Eagle Farm S., L, MVRC Jayco Bay Classic H., 3d MRC Monomeith H.

Irish Nova (O'Reilly). Placed at 2, 3d WRC Wakefield Challenge S., Gr.2. Dam of-

SACRED STAR (Flying Spur). Champion Sprinter in NZ in 2014-15. 9 wins-1 at 2-from 1200m to 1900m, NZ$468,000, A$272,300, WRC Telegraph H., Gr.1, Waikato Sprint, Gr.1, BRC QTC Cup, Gr.2, ARC Darley P., Gr.3, ATC Startrack H., Waikato RC Pathways Immig Specialist H., Counties RC Vernon & Vazey Truck Parts Ltd H., BOP RC Stewart Browne Group H., 2d Waikato Sprint, Gr.1, 3d WRC Thorndon Mile, Gr.1, 4th ARC Railway S., Gr.1, Hawkes Bay Windsor Park P., Gr.1, Waikato Sprint, Gr.1.

Bling. Unraced. Dam of-

DIADEME (Savabeel). 7 wins at 1400m, 1600m, NZ$390,235, A$32,000, Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, Waikato RC Cal Isuzu S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3-twice, BOP RC Pace Project Management H., 2d Waikato RC Cal Isuzu S., Gr.2, Manawatu Challenge S., Gr.3, 3d Waikato Sprint, Gr.1, Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, ARC Rich Hill Mile, Gr.2, BRC Glenlogan Park S., Gr.3, 4th Waikato Sprint, Gr.1, ARC Rich Hill Mile, Gr.2-twice, BRC Strawberry Road H., L, Waikato RC Sprint H., L. Dam of-

UNITION - SHADOW MISSION (H.K.) (Fastnet Rock). Winner at 2 in 2019-20, Counties Challenge S., L, 3d WRC Wakefield Challenge S., Gr.2, CJC War Decree S., Gr.3, Matamata RC Fairview Motors Matamata S.

EMBELLISH (Savabeel). Equal Head of the 2017-18 NZ 3YO Free H. 3 wins from 1200m to 1600m, NZ$476,185, A$23,000, New Zealand Two Thousand Guineas, Gr.1, WRC Hiremaster H., 2d ARC Karaka Million 3YO Classic, RL, BOP RC Chesters Plumbing H.

No leading progeny data available.