LONHRO (AUS)
Br. 1998
GW 26 wins
f:1555 r:1317 w:956 SW:93
Octagonal
Br. 1992
GW 14 wins
f:1149 r:891 w:539 SW:25
Zabeel
B. 1986
GW 7 wins
f:1808 r:1525 w:1113 SW:166
Sir TristramSir Ivor8
Isolt6
Lady GiselleNureyev5
Valderna16
Eight Carat
Blk. 1975
NP
f:10 r:7 w:6 SW:5
Pieces of EightRelic8
Baby Doll3
KlairessaKlairon1
Courtessa9
Shadea
Br. 1988
GW 2 wins
f:11 r:8 w:7 SW:3
Straight Strike
B. 1977
SP 4 wins
f:883 r:775 w:474 SW:41
Mr. ProspectorRaise a Native8
Gold Digger13
Bend NotNever Bend19
Jennie Sue11
Concia
Br. 1978
Wnr 2 wins
f:5 r:4 w:4 SW:2
First ConsulForli3
Bold Consort5
My TriciaHermes11
Gay Poss8
ALTITUDE (AUS)
B. 2005
Wnr 4 wins
f:4 r:3 w:3 SW:1
Danzero
B. 1991
GW 4 wins
f:1246 r:1042 w:670 SW:40
Danehill
B. 1986
GW 4 wins
f:2414 r:2083 w:1631 SW:347
DanzigNorthern Dancer2
Pas de Nom7
RazyanaHis Majesty4
Spring Adieu2
Confidentially
B. or Br. 1978
SP 6 wins
f:9 r:7 w:4 SW:1
Kaoru StarStar Kingdom1
Kaoru31
IdesaIdomeneo2
Faresa13
Highest
B. 1999
SP 2 wins
f:10 r:9 w:5 SW:1
Marscay
Ch. 1979
GW 8 wins
f:856 r:729 w:517 SW:68
BiscayStar Kingdom1
Magic Symbol2
Heart of MarketTo Market10
Accroche Coeur4
Consular Belle
B. 1981
SW 11 wins
f:10 r:8 w:6 SW:2
Pro ConsulVice Regent10
Bingo Queen7
Tinte DanceDance to Market10
Tintilla13

LONHRO Horse of the Year in Australia in 2003-04. Champion 3YO in Australia in 2001-02 & Joint top of the 2004 World Rankings (mile). Top of the 2001-02 Australasian 3YO Classification (middle). 26 wins-2 at 2-from 1100m to 2000m, A$5,790,510, AJC Queen Elizabeth S., Gr.1, VRC Australian Cup, Gr.1, LKS Mackinnon S., Gr.1, AJC George Main S., Gr.1, Chipping Norton S., Gr.1, VATC Caulfield Guineas, Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1-twice, MRC Yalumba S., Gr.1-twice, CF Orr S., Gr.1, AJC Stan Fox S., Gr.2, Warwick S., Gr.2-twice, Royal Sovereign S., Gr.2, Hobartville S., Gr.2, Expressway S., Gr.2, Apollo S., Gr.2, MRC St George S., Gr.2, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2-twice, VATC Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3, STC Missile S., Gr.3, NSW Tatt's RC Ming Dynasty H., Gr.3, STC Heritage S., L, Parramatta Leagues Club 2YO H., 2d AJC Queen Elizabeth S., Gr.1, Warwick S., Gr.2, STC Wests Illawarra 2YO H., 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, STC Missile S., Gr.3, 4th AJC Doncaster H., Gr.1, George Main S., Gr.1, VATC Blue Diamond S., Gr.1. He entered stud in Aust. in 2004. Champion Aust. Sire in 2010-11, second in 2011-12, third in 2009-10. Leading Aust. Sire of 2YOs in 2011-12. Leading Aust. Sire of 3YOs in 2010-11. Leading Aust. Sire by Winners in 2013-14, 2014-15. Sire of 1317 progeny to race, 954 winners (72.0%), earnings of over $139 million, 93 stakes winners, 73 stakes placegetters, inc.




PIERRO (09c, Daylami, Sadler's Wells). Leading 3YO Male on the 2013 WTR (Sprint). Champion 2YO in Australia in 2011-12.11 wins-6 at 2-from 1000m to 1600m, A$4,536,650, ATC Golden Slipper S., Gr.1, Sires' Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, George Ryder S., Gr.1, Canterbury S., Gr.1, Todman S., Gr.2, Hobartville S., Gr.2, Silver Slipper S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, ATC Run to the Rose H., Gr.3, Breeders' P., L, 2d ATC Doncaster H., Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1.

IMPENDING (13c, Encosta de Lago, Canny Lad). 5 wins-1 at 2-to 1500m, A$2,403,989, BRC Stradbroke H., Gr.1, Kingsford-Smith Cup, Gr.1, ATC Stan Fox S., Gr.2, BRC Victory S., Gr.2, ATC Pluck at Vinery 2YO H., 2d BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, ATC Sydney S., L, 3d ATC Golden Rose S., Gr.1, VRC Darley Classic, Gr.1, ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, Run to the Rose H., Gr.2, Star Kingdom H., Gr.3, GCTC Ken Russell Memorial Classic, Gr.3, 4th ATC Canterbury S., Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, BRC Kingsford-Smith Cup, Gr.1.

DENMAN (06c, Vain, Marscay). 9 wins-3 at 2-to 1400m, A$1,227,875, STC Golden Rose S., Gr.1, AJC Stan Fox S., Gr.2, MRC D'Urban S., Gr.2, STC Run to the Rose H., Gr.3, MRC Zeditave S., L, Wellington Racing Club S., L, MVRC Inglis 2YO Bonus H., VRC SMS Scaffolding 2YO H., 3d VRC Western Health P., 4th VRC Australian Guineas, Gr.1.

BOUNDING (10f, Exceed and Excel, Gone West). Champion Sprinter in NZ in 2013-14. Top Filly on The 2013-14 NZ 3YO Free H (1200m-1600m).8 wins-2 at 2-to 1400m, NZ$408,675, A$289,250, ARC Railway S., Gr.1, Mr Tiz Trophy, Gr.3, MRC Heath S., Gr.3, Hawkes Bay Gold Trail S., Gr.3, Waikato RC James & Annie Sarten Memorial S., Gr.3, Counties RC Murdoch Newell S., L, ARC Barfoot & Thompson 2YO S., 2d ARC Diamond S., Gr.1, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, ATC Royal Sovereign S., Gr.2, VRC Gilgai S., Gr.2, Matamata Breeders' S., Gr.2, VRC GH Mumm S., Gr.3, 3d ATC Sheraco S., Gr.3.

BEADED (05f, Night Shift, Bletchingly). 10 wins to 1350m, A$1,618,780, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, MRC Hyderabad Race Club S., Gr.3, BRC Sprint H., Gr.3, AJC Wenona Girl H., L, Hawkesbury RC Yalumba Cup, L, STC Big 6 Cox Plate Jackpot H., Wicked Energy H., Theraces.com.au H., Rosehill Gardens Event Centre H., 2d BRC Stradbroke H., Gr.1, Qld Tatt's RC Tattersall's Tiara, Gr.1, SAJC Robert Sangster S., Gr.1, VRC Seppelt Salinger S., Gr.2, ATC Breeders Classic, Gr.2, AJC Sapphire S., Gr.2, STC Birthday Card S., Gr.3, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, AJC All Aged S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, BTC Cup, Gr.1, AJC Jim Beam H., STC Tooheys New & Brown Brothers H., 4th BRC Stradbroke H., Gr.1.

KEMENTARI (14g, Redoute's Choice, Loup Sauvage). 7 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m to 2021-22, A$2,550,800, ATC Randwick Guineas, Gr.1, Hobartville S., Gr.2, VRC Gilgai S., Gr.2, ATC Eskimo Prince S., Gr.3, WATC AJ Scahill S., Gr.3, ATC Seven News 2YO P., BRC The Buffering, 2d MRC Caulfield Guineas, Gr.1, Memsie S., Gr.1, CF Orr S., Gr.1, ATC Missile S., Gr.2, BRC Wayne Wilson P., L, ATC Rubick at Coolmore 2YO P., 3d ATC George Ryder S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, WATC Lee Steere S., Gr.2, ATC Star Kingdom H., Gr.3, Hall Mark S., Gr.3, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, 4th VRC Makybe Diva S., Gr.1, ATC Winx S., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, ATC Run to the Rose H., Gr.2, Sydney S., Gr.3.

MENTAL (08g, Night Shift, Biscay). Leading Older Male on the 2013 WTR (Sprint).8 wins from 1200m to 1600m, A$1,092,560, 440,400Dhs, VRC Patinack Classic, Gr.1, BRC BTC Classic, Gr.3, Meydan Al Shindagha Sprint S., Gr.3, BRC Daybreak Lover S., L, ATC Sportingbet H., Royal Randwick TV on Youtube H., 2d MVRC Manikato S., Gr.1, 3d ATC Tyreel Stud 2YO H., 4th VRC Hilton Hotels S., L.

EXOSPHERE (12c, Danzero, Marscay). 5 wins-2 at 2-to 1400m, A$1,091,600, ATC Golden Rose S., Gr.1, Roman Consul S., Gr.2, Run to the Rose H., Gr.2, Skyline S., Gr.2, 4th VRC Lightning S., Gr.1, Coolmore Stud S., Gr.1.

THE CONGLOMERATE (11c, Canny Lad, Cox's Ridge). 6 wins-1 at 2-from 1300m to 2200m, R3,825,325, Greyville Durban July H., Gr.1, KRA Guineas, Gr.2, Kenilworth Politician S., Gr.3, Durbanville Thank You for Your Patronage H., Kenilworth Noordhoek Flyer H., 2d Turffontein Summer Cup, Gr.1, 3d Greyville Daily News 2000 S., Gr.1, 4th Greyville Betting World 1900, Gr.2, Cup Trial, Gr.3.

LYRE (16f, Street Cry, Encosta de Lago). 3 wins at 2, A$1,783,015, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Blue Diamond Prelude (f), Gr.2, 2d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, ATC Light Fingers S., Gr.2, VRC Hong Kong Jockey Club S., Gr.3, MRC Heath S., Gr.3, Bel Esprit H., L, SAJC Manihi Classic, L, MRC Green Distillation Tech. H., 3d ATC Golden Slipper S., Gr.1, SAJC Goodwood H., Gr.1, 4th ATC Surround S., Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, Northwood Plume S., Gr.3, Quezette S., Gr.3, BRC Helen Coughlan S., L, MRC Bel Esprit S., L.

BENFICA (08c, Danehill, Star Way). 3 wins at 2, A$467,150, BRC TJ Smith S., Gr.1, Hampden S., L, STC Blackwoods 2YO H., 2d AJC Corporate Membership 2YO H.

ARISTIA (15f, Tiger Hill, Marwina). 2 wins at 2000m, 2500m, A$1,241,950, VRC Oaks, Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, 2d VRC Empire Rose S., Gr.1, SAJC National S., Gr.3, MRC Ethereal S., Gr.3, 3d ATC Vinery Stud S., Gr.1, Phar Lap S., Gr.2, VRC Frances Tressady S., Gr.3, Winning Edge Presentations H., MVRC 1print H., CRT & Whites Rural 2YO P.

PINWHEEL (05g, Danehill, Bletchingly). 12 wins to 1400m, A$1,230,875, ATC Warwick S., Gr.2-twice, Missile S., Gr.3, Qld Tatt's RC WJ Healy S., Gr.3, STC Canterbury Classic, L, Clarence River JC Ramornie H., L, MRC Jellis Craig Pink Ribbon Cup, Hawkesbury RC NCP Printing Sweepstakes H., AJC Orange Grove H., STC TAB Number 1 Club H., Rosehill Event Centre H., Hyland Race Colours H., 2d MVRC Australia S., Gr.2, ATC Southern Cross S., Gr.3, Qld Tatt's RC WJ Healy S., Gr.3, AJC Show County H., L, ATC Hall Mark S., L, STC Canterbury Classic, L, AJC Randwick's 150th Anniversary H., Blackwoods H., Catalan Opening H., STC Grand Pavilion H., 3d MRC Futurity S., Gr.1, SAJC Goodwood H., Gr.1, ATC Missile S., Gr.3, MRC Betfair S., Gr.3, SAJC DC McKay S., Gr.3, 4th BRC Stradbroke H., Gr.1, WATC Winterbottom S., Gr.1, ATC Premiere S., Gr.2, Expressway S., Gr.2, Theo Marks H., Gr.2, Liverpool City Cup, Gr.3-twice, Sebring S., Gr.3.

MESSENE (08g, Redoute's Choice, Kenmare). 10 wins from 1250m to 2000m, A$970,773, ATC Ajax S., Gr.2, Murrumbidgee TC Wagga Wagga Gold Cup, L, Canberra RC National Sprint H., L, ATC December H., Thoroughbred Breeders NSW H., Become an ATC Sponsor H., Anzac Day H., Canterbury Park H., Tab.com.au H., MRC TMB Printing P., 2d WATC Railway S., Gr.1, ATC Missile S., Gr.2, Sky High S., Gr.3, Neville Sellwood S., Gr.3, MRC Settlement at Cranbourne H., 3d ATC Warwick S., Gr.2, Shannon S., Gr.2, 4th ATC Epsom H., Gr.1, Show County H., Gr.3.

HEATHERLY (12f, Danzero, Centaine). 6 wins-1 at 2-at 1000m, 1100m, A$655,050, MRC Rubiton S., Gr.2, VRC Bob Hoysted H., L, MVRC Carlyon S., L, VRC Andrew Guy P., MVRC Slickpix H., Fujitsu 2YO P., 2d MVRC AJ Moir S., Gr.1, Ian McEwen S., Gr.2, VRC Festival of Racing S., L, MVRC Carlyon S., L, MRC Total Logistic Solutions H., 3d MRC Oakleigh P., Gr.1, MVRC Ian McEwen S., Gr.2, Jeep 55 Second Challenge Heat 9 H.

WAWAIL (11f, Redoute's Choice, Sunday Silence). 6 wins-1 at 2-to 1400m, A$488,550, VRC AV Kewney S., Gr.2, Frances Tressady S., Gr.3, MRC Twilight Glow S., L, VRC Pack a Picnic P., MRC Beveridge Williams 2YO P., MVRC Quest H., 2d VRC Hong Kong Jockey Club S., Gr.3, MRC Cape Grim Beef Steaks Series Final, Gr.3, 3d VRC Vanity S., Gr.3, MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, MVRC Alexandra S., L.

ACADEMUS (09g, Dehere, Old Vic). 4 wins at 1200m, 1600m, A$593,800, Western Australian Guineas, Gr.2, Gold Coast Guineas, Gr.3, BRC Daybreak Lover S., L, 2d BRC Sires' Produce S., Gr.2, Champagne Classic, Gr.2, MRC Heading Out Hair & Beauty S., L, Hawkesbury RC Inglis Bonus 2YO H., 3d BRC TJ Smith S., Gr.1, BTC Classic, Gr.3, 4th BRC Queensland Guineas, Gr.2, VRC Hilton Hotels S., L.

CARDSHARP (15g, Danehill, Southern Halo). 7 wins-4 at 2-to 7f, £279,204, Newmarket July S., Gr.2, Salisbury Cathedral S., L, Epsom Woodcote S., York William Hill Extra Place Races Everyday H., Lingfield Sun Racing H., Beverley Brian Yeardley Continental 2YO Trophy, 3d Newmarket Middle Park S., Gr.1, York Gimcrack S., Gr.2, Goodwood Richmond S., Gr.2, Royal Ascot Norfolk S., Gr.2, Goodwood Supreme S., Gr.3, Leicester King Richard III S., L, Wolverhampton Lady Wulfruna S., L, Ascot Moet & Chandon International S., Goodwood Brian Chattaway H., Kempton 32red S., 4th Wolverhampton Lady Wulfruna S., L.

HOLDING GOLD (13g, Golden Missile, Groovy). 5 wins-1 at 2-at 5f, 5½f, US$489,552, Keeneland Shakertown S., Gr.2, Saratoga Quick Call S., L, Fair Grounds Colonel Power S., L, 2d Woodbine Kennedy Road S., Gr.2, Saratoga Troy H., L, Presque Isle Downs Tom Ridge S., L, 3d Woodbine Highlander S., Gr.1, Belmont Jaipur S., Gr.3, 4th Belmont Jaipur S., Gr.2, Woodbine Play the King S., Gr.2.

WAR HEROINE (15f, War Chant, Tejano). 4 wins-1 at 2-at 6½f, 1m, US$240,945, Del Mar San Clemente S., Gr.2, Santa Anita Sweet Life S., L.

GHISONI (12f, Red Ransom, Polish Precedent). 4 wins to 1400m, A$401,325, ATC Surround S., Gr.2, BRC Glenlogan Park S., Gr.3, ATC Watagan Grange H., TAB Rewards P., 2d Hawkesbury RC Godolphin Crown, Gr.3, Geelong RC Rosemont Stud S., L, 3d Scone RC Dark Jewel Classic, Gr.3.

LONHSPRESSO (09f, Grand Lodge, Best Western). 4 wins at 1200m, A$324,775, SAJC Centrebet Classic, Gr.2, VRC Straight Six H., L, MRC Land Engineering H., 2d Swan Hill JC Golden Topaz, 3d MRC Alinghi S., L.

PAREANUI BAY (18g, Flying Spur, Rodrigo de Triano). 3 wins to 1500m in 2021-22, NZ$155,900, Waikato RC James & Annie Sarten Memorial S., Gr.2, Te Aroha JC Trevor & Corallie Eagle Memorial S., L, Waikato RC NZB Ready to Run Sale 11/12 October S., 2d Wellington Guineas, Gr.2, Auckland TR Uncle Remus S., L.

SOUCHEZ (13g, Redoute's Choice, General Nediym). 3 wins-2 at 2-to 1400m, A$385,970, ATC Pago Pago S., Gr.2, VRC Hilton S, L, ATC Schweppes 2YO P., 3d ATC Skyline S., Gr.2, BRC Champagne Classic, Gr.2, 4th BRC JJ Atkins S., Gr.1.

ISOTHERM (13c, More Than Ready, Sea Hero). 3 wins-2 at 2-at 8½f, 1¼m, US$527,394, Santa Anita San Marcos S., Gr.2, Belmont Pilgrim S., Gr.3, 2d Laurel Commonwealth Derby, Gr.2, Gulfstream Park Dania Beach S., Gr.3, Del Mar Harry F Brubaker S., L, 3d Santa Anita Awesome Again S., Gr.1, Saratoga Saranac S., Gr.3, Santa Anita San Simeon S., Gr.3, Del Mar Native Diver S., Gr.3, 4th Santa Anita Mathis Brothers Mile S., Gr.2, Del Mar Harry F Brubaker S., L.

OBSEQUIOUS (07f, Commands, Quest for Fame). 3 wins-1 at 2-to 1200m, A$394,700, ATC Light Fingers S., Gr.2, AJC San Domenico S., Gr.3, Lansdowne 2YO H., 2d AJC Roman Consul S., Gr.2, STC Reisling S., Gr.2, MVRC Typhoon Tracy S., L.

PARABLES (07f, Night Shift, Imperial Prince). 3 wins-1 at 2-at 1200m, 1400m, A$425,400, ATC Surround S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Cabramatta 2YO H., 2d STC Tea Rose S., Gr.2, MRC WW Cockram S., Gr.3, 3d AJC Flight S., Gr.1, ATC Light Fingers S., Gr.2, VRC Let's Elope S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2, VRC MSS Security Sprint H., L, AJC Keith Mackay H., L, 4th ATC Sapphire S., Gr.2.

ENCRYPTION (15c, Exceed and Excel, Elusive Quality). 2 wins-1 at 2-at 1200m, A$743,500, VRC Danehill S., Gr.2, Canberra RC Black Opal S., Gr.3, 2d MRC Oakleigh P., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, MRC Blue Sapphire S., Gr.3, Chairman's S., Gr.3, 3d MRC WJ Adams S., L, Debutant S., L, 4th ATC Galaxy H., Gr.1, Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2.

RENAISSANCE (05f, Canny Lad, Danehill). 6 wins to 1400m, A$234,630, AJC Sapphire S., Gr.2, St Johns Park H., STC Canterbury Event Centre H., Freeway Hotel Artarmon H., 7 Steel Buildings Solutions H., 2d Hawkesbury RC Darley Crown, L.

SESSIONS (09c, Canny Lad, Danehill). 5 wins-1 at 2-to 1200m, A$551,950, ATC Shorts H., Gr.2, Onemorenomore First Crop H., N&A Fruit Distributors H., CFMEU Mining & Energy H., RAAF H., 2d ATC Concorde S., Gr.3, Tab.com.au H., 3d MVRC Manikato S., Gr.1, ATC Hollywood Fashion Secrets H., 4th ATC Galaxy H., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, ATC Shorts H., Gr.2.

BANISH (14f, Bernardini, Canny Lad). 4 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$211,700, Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, 2d ATC Newgate Sizzling 2YO H., 3d MRC Aquis Farm Supports Pinchapoo P., Wellington RC 2YO H.

OLD NORTH (12g, Elusive Quality, Danehill). 4 wins from 1350m to 2000m, A$316,990, ATC Tulloch S., Gr.2, BRC Makers Mark H., ATC All Too Hard at Vinery P., Cafe Culture & Insitu H., 2d ATC Frank Packer P., Gr.3, 3d ATC Octagonal H., NSW Tatt's RC National Jockeys Trust H., 4th ATC Shannon S., Gr.2, Phar Lap S., Gr.2, GCTC AD Hollindale S., Gr.2.

O'LONHRO (05c, Zoffany, Cardinal). 3 wins from 1250m to 1600m, A$222,650, AJC Chelmsford S., Gr.2, STC Rabbitohs to 8000 Members H., Madura Pure Assam Tea H., 2d AJC Warwick S., Gr.2, STC Rosehill Gardens Event Centre H.

RANIER (15g, Commands, Grand Lodge). 7 wins from 1300m to 1600m to 2020-21, A$758,820, VRC Carbine Club S., Gr.3, ATC Festival S., Gr.3, BRC Wayne Wilson P., L, MRC Gothic S., L, Scone RC Luskin Star S., L, ATC Sydney's West H., Jcdecaux H., 2d ATC Hall Mark S., Gr.3, VRC Maribyrnong Trial S., L, Poseidon S., L, Cup Week Radio Trophy H., ATC ANZ Bloodstock News H., Tab.com.au H., 3d ATC Theo Marks S., Gr.2, TAB H., NSW Tatt's RC Heritage Society H., 4th VRC CS Hayes S., Gr.3, Hawkesbury Guineas, Gr.3.

GENERALIFE (09g, Redoute's Choice, Keltrice). 9 wins-1 at 2-to 1400m, A$873,595, ATC Star Kingdom S., Gr.3, Civic S., L, Winter S., L, Gaypak United Fruit H., Patinack Farm Supporting 4tracks4kids H., MRC Sportingbet H., Hawkesbury RC Westaflex H., 2d MRC Kevin Heffernan S., Gr.3-twice, ATC Big Sports Breakfast H., 3d BRC Stradbroke H., Gr.1, Doomben Ten Thousand S., Gr.1, VRC Yellowglen S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, ATC Harvey Norman H., Hyland Race Colours H., MVRC City Jeep H., 4th VRC Gilgai S., Gr.2, ATC Premiere S., Gr.2, Liverpool City Cup, Gr.3, Southern Cross S., Gr.3, Festival S., L.

SKYTRAIN (05g, Luskin Star, Todman). 9 wins-1 at 2-to 1300m, A$707,300, ATC Southern Cross H., Gr.3, Canterbury Classic, L, Show County H., L, AJC Stargazer 2YO H., ATC Ingham Chicken & Turkey H., STC Ranvet H., Denman Hotel Thredbo H., Marshall Motors H., Whites Wires H., 2d ATC Expressway S., Gr.2, Hall Mark S., L, At Sea H., Westend Mazda H., STC PJ Gallagher's Irish Pub H., Hutchinsons Builders H., Top Cut Steaks H., 3d ATC June S., L, Carrington S., L, STC Jacob's Creek Moscato H., ATC Canterbury BMW Financial Services H., AJC Professor Chris O'Brien AO H., 4th ATC Starlight H., L, Gosford RC Takeover Target S., L, Scone Quality H., L.

ROHERYN (15g, Danehill, Marscay). 8 wins at 1100m, 1200m to 2021-22, A$784,400, ATC Show County H., Gr.3, BRC Falvelon H., L-twice, ATC Hyland Race Colours H., Jockey Celebration Day H., Dynaton Sales & Hire H., De Bortoli Wines H., TAB Rewards H., 2d ATC July Sprint H., Schweppes H., Membership H., 3d ATC Star Kingdom H., Gr.3, GCTC Snippets P.

RASPBERRIES (07f, Grand Lodge, Sovereign Red). 7 wins from 1400m to 1600m, A$537,050, VRC PFD Food Services S., Gr.3, Newcastle JC Cameron H., Gr.3, Scone Cup, L, ATC Rydges Cronulla H., Comfort Inn Hunts Liverpool H., Bowermans Supports the ATC H., 2d ATC Adrian Knox S., Gr.3, Tamarama H., STC Canterbury Park H., 3d MVRC Sunline S., Gr.2, ATC Doncaster Mile Prelude, Gr.3, MRC Sandown S., Gr.3, 4th VRC Blazer S., Gr.2, MVRC Tesio S., Gr.3, Newcastle JC Newmarket H., Gr.3.

WONDER KID - JOLLY BANNER (H.K.) (11g, Jade Robbery, Riverman). 8 wins to 1400m, A$22,000, HK$20,481,450, HKJC Bauhinia Sprint Trophy H., Gr.3, Premier Cup, Gr.3, Kwangtung Cup, MRC (Mornington) Toronado at Swettenham P., HKJC La Colline H., Chevalier Senior Housing H., Tin Shui Wai H., Hopeful Future for Youth H., 2d HKJC Longines Hong Kong Sprint, Gr.1, National Day Cup, Gr.3-twice, Chief Executive's Cup H., Chinese New Year Cup, Lion City H., Beas River H., HKU JC Student Villages H., 3d HKJC Oriental Watch Sha Tin Trophy, Gr.2, HKSAR Chief Executive's Cup, Flamingo Flower H., Sha Tin Mile Trophy H., Kwangtung Cup, Tolo Harbour H., Precision H., Hoi Yuen H., Sai Van Bridge H., Entrapment H., 4th HKJC Bauhinia Sprint Trophy, Gr.3, Premier Cup, Gr.3.

SHAKHIMAT (13g, Touch Gold, Dynaformer). 6 wins-2 at 2-from 6f to 9f, US$516,699, Keeneland Transylvania S., Gr.3, Gulfstream Park Tropical Turf S., Gr.3, Woodbine Coronation Futurity, L, 2d Woodbine King Edward S., Gr.2, Plate Trial S., L, 3d Woodbine Cup & Saucer S., L, Labeeb S., L.

SWEYNESSE (11c, Singspiel, Nashwan). 4 wins-1 at 2-from 1400m to 1800m, A$612,900, ATC Gloaming S., Gr.3, Newcastle JC Spring S., Gr.3, ATC TAB Early Quaddie H., 2d ATC Randwick Guineas, Gr.1, Hobartville S., Gr.2, 3d ATC Spring Champion S., Gr.1, 4th ATC Rosehill Guineas, Gr.1.

CELTS (07f, Canny Lad, Alert). 4 wins at 1100m, 1200m, A$337,835, ATC Birthday Card S., Gr.3, City Tatt's RC Governor Macquarie Cup, L, MVRC Mitchelton Wines Premium H., AJC Sadleir P., 2d ATC Fireball H., L, Eskimo Prince S., L, MRC Sportingbet Sprint Series Final S., L, STC Schweppes Sparkling Mineral Water 2YO H., 3d STC Magic Night S., Gr.2, Gosford Guineas, L, 4th ATC Sheraco S., L.

TRIM (06f, Night Shift, Water Mill). 3 wins-1 at 2-at 1200m, A$336,450, STC Research S., Gr.3, VRC Red Roses S., L, STC Autumn Racing 2YO H., 2d AJC Light Fingers S., Gr.2, BTC Champagne Classic, Gr.2, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, VRC MSS Security Sprint H., 3d ATC Wenona Girl H., L, 4th VRC AV Kewney S., Gr.2.

BEIRUT (10f, Hennessy, Zeditave). 8 wins at 1200m, A$270,900, SAJC Spring S., Gr.3, MRC Mypunter.com H., Le Pine Funerals H., Cove Hotel H., 2d MRC Sportius Global Events H., 3d MRC Hardings Hardware H.

MIRRA VISION (16f, Redoute's Choice, Dehere). 7 wins from 1200m to 1600m to 2021-22, A$466,965, ATC Angst S., Gr.3, Moet & Chandon H., Precise Air H., ACY Securities H., TAB H., Hyland Race Colours H., 2d Newcastle JC Tibbie S., Gr.3, ATC ANZ Bloodstock News H., 4th Hawkesbury Guineas, Gr.3, ATC Darby Munro S., L.

SCREEN (06f, Zeditave, Kaoru Star). 7 wins to 1400m, A$386,503, ATC Golden Pendant, Gr.3, AJC Sydney Carnival on Sale H., Corporate Membership H., ATC Trippas White Group H., MVRC Pulse Pharmacy H., MRC Sufficient H., 2d Hawkesbury RC Darley Crown, L, STC Rosehilll Gardens Event Centre H.

MECIR (08g, Al Akbar, Grosvenor). 5 wins to 1400m, A$263,190, Newcastle JC Newmarket H., Gr.3, ATC Blackwoods Loctite H., Schweppes H., Styletread.com.au P., Lawler Partners Sprint H., 2d ATC Membership on Sale Now H., 3d ATC Tab.com.au H., 4th MRC Victoria H., Gr.3.

DEER VALLEY (06f, Danehill, Seattle Slew). 5 wins-2 at 2-to 1200m, A$251,525, AJC Silver Shadow S., Gr.3, BRC Coke Zero H., Santos Tour Down Under H., AJC Queen's Park 2YO H., 2d BRC Dr John Power H., L, AJC McGovern Pope H., 3d STC Tea Rose S., Gr.2, 4th BRC Queensland Guineas, Gr.2.

ALFOLK (14g, Exceed and Excel, Straight Strike). 4 wins-2 at 2-at 1000m, 1150m, R445,500, 46,290Dhs, Turffontein Lebelo Sprint, Gr.3, Play Soccer 6 10 & 13 Graduation P., Flamingo Park Raceday in August Juvenile P., 2d Turffontein Storm Bird S., L, Golden Loom H., L, Racing Association Juvenile P., 3d Vaal IFM 102.2 Heritage 1200.

NOOTKA SOUND (15f, Empire Maker, Clever Trick). 3 wins-1 at 2-to 7½f, US$148,400, Belmont Soaring Softly S., Gr.3, 2d Aqueduct Bridgetown S., L.

PIN SEC (16f, Commands, Strategic). 2 wins at 2, A$262,550, Canberra RC Black Opal S., Gr.3, ATC Theraces 2YO H., 3d MRC Quezette S., Gr.3.

DEMERIT (06c, Scenic, Spectacular Bid). 2 wins at 1200m, 1400m, A$260,400, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, 2d VRC AAMI Business Insurance S., Gr.3, MRC Sandown S., Gr.3, Blue Sapphire S., L, 3d STC Canterbury S., Gr.2-twice, 4th AJC Shorts H., Gr.2, MRC Moonga S., Gr.3.

AMERCEMENT (16f, Commands, Royal Academy). Winner at 2, A$118,125, ATC Widden S., Gr.3, 4th ATC Magic Night S., Gr.3, Gimcrack S., Gr.3.

EIGHT TILL LATE (08f, Redoute's Choice, Grosvenor). Winner at 1600m, A$132,280, WATC Champion Fillies S., Gr.3.

His sire sons include Pierro (27), Denman (17), Demerit (6), Exosphere, Sweynesse, O'Lonhro, Sessions, Benfica, etc.

 

1st Dam

ALTITUDE, by Danzero. 4 wins-1 at 2-at 1000m, 1100m, A$190,253, MVRC Kyabram Club H., MRC Love a Show H., John Ritchie 2YO H., STC Group One Membership H., 2d VRC Decjuba Fashion P., MRC Bill Collins H., Congratulations Peter Moody H., MVRC Wonthaggi Workmen's Club H., Legends After the Last H., Windows by Design H., MRC Cap d'Antibes H., 3d MRC Rokk Ebony H. Half-sister to MASSIMO. Dam of four named foals, three to race, all winners, inc:-

EXOSPHERE (c. by Lonhro). Subject horse.

Altimeter (g. by Lonhro). 2 wins at 1500m, 1550m, A$77,479, to 2020-21, 2d ATC TAB H., MRC Ladbrokes Same Race Multi H.

Elevates (g. by New Approach). 2 wins at 1200m, 1400m in Aust.

 

2nd Dam

Highest, by Marscay. 2 wins-1 at 2-at 1100m, 1400m, A$84,650, STC Merrylands RSL Club H., Young Members Raceday 2YO H., 2d STC Pony Express 2YO H., Argyle Street Hotel Night Club H., Medina Serviced Apartments 2YO H., 3d AJC Widden S., L, STC Safilo Eyewear H., Evan Evans H., St Christopher's Primary Panania H. Half-sister to TELL ME STRAIGHT, VIBRANT VIRGO, Serious Matter (dam of GENUINE GIRL, IMPRESSING MATTERS). Dam of 10 named foals, 9 to race, 5 winners, inc:-

MASSIMO (Sessions). 9 wins from 1000m to 1650m, A$964,380, to 2021-22, WATC Lee Steere S., Gr.2, Farnley S., L, Placid Ark S., L, Conquer Cystic Fibrosis P., Tabtouch-Better Your Bet P., Ngawyni S. H., Amelia Park-Blue Spec H., Myatts Field Vineyards H., Schweppes H., 2d WATC Northerly S., Gr.3, Black Heart Bart S., L, Sir Ernest Lee-Steere Classic, L, Tabtouch-Better Your Bet P., Schweppes H., Crown Perth H., Amelia Park H.-twice, Glenroy Chaff H., 3d WATC AJ Scahill S., Gr.3, Northerly S., Gr.3, 4th WATC Hyperion S., Gr.3.

He's a Moral. 8 wins to 1250m, A$206,375, SAJC Seppeltsfield H., 2d MRC Jack Dunn H., William Hill H., SAJC Matt Tarrant Magic H., 3d GCTC Magic Millions Country Cup, MRC Ladbrokes Odds Boost H., MVRC CRT Davey Dash H.

Altitude. 4 wins. See above.

Onya Head. 2 wins at 1200m, 1600m, WATC Tabtouch Better Your Bet P., 3d WATC Amelia Park H., Support Retired Racehorses H., Tabtouch Better Your Bet H.

Perpendicular. Raced once. Dam of-

Shengmu. 4 wins-1 at 2-at 1000m, A$278,000, WATC Westspeed 3YO H.-twice, Vale Bob Howat H., Westspeed Nursery H., 2d WATC Seacorp H., 3d WATC Westspeed Nursery H. Producer.

 

3rd Dam

CONSULAR BELLE, by Pro Consul. 11 wins-3 at 2, US$118,129, Detroit Reward H., L. Dam of 10 named foals, 8 to race, 6 winners, inc:-

VIBRANT VIRGO (Zabaleta). 7 wins from 1200m to 2400m, 638,761Rgt. in Malaysia, Perak Derby, L, Selangor TC Otard Cup, 2d Perak TC Coronation Cup, L, Selangor TC Piala Emas Sultan Selangor, L, Singapore TC Queen Elizabeth II Cup, L, Singapore Gold Cup, L, 3d Perak TC Coronation Cup, L, Singapore TC Raffles Cup, L, Class 1 H., Perak TC Class 1 H.

TELL ME STRAIGHT (Is it True). 6 wins-4 at 2-to 1200m, A$143,300, WATC Ngawyni S., L, Belgravia S., L, Homefront Quality Sprint H., WA Breeders' Champion 2YO Sprint S., Doug Gilmour 2YO H., Cygnet 2YO H., 2d WATC Karrakatta P., Gr.1, Supremacy S., L.

Serious Matter (Carry a Smile). 2 wins-1 at 2-at 1000m, 1400m, WATC San Toy 2YO H., 2d WATC Gimcrack S., L, Queen's P., L, Cockburn H., Azalia H., 3d WATC Karrakatta P., Gr.1, Toyota Lexcen H., Qantas Frequent Flyer H. Dam of-

IMPRESSING MATTERS (Viscount). Winner at 1400m, A$78,800, WATC Burgess Queen S., L, 2d WATC Westspeed 3YO H., Hydair Drives H., Danzig Beau H., Neville & Carolyn Parnham H., 3d WATC Sue Bailey 20 Years H. Dam of-

WAR ROOM (War Chant). 3 wins to 1400m, A$133,300, HK$1,207,400, WATC Sir Ernest Lee-Steere Classic, L, 2d HKJC Sai Ying Pun H., Fairy King Prawn H., Tern H., 3d HKJC Lantau Peak H.

GENUINE GIRL (Is it True). Winner at 2, WATC Crystal Slipper S., L, 2d WATC Paklani 2YO P., Qantas Holidays Quality H., Prancer 2YO H., 3d WATC Hahn Ice 2YO H., 4th WATC Queen's P., L. Dam of-

DESTINO (Bletchley Park). 4 wins to 1400m, A$166,902, WATC Sir Ernest Lee-Steere Classic S., Gr.3, Selangor Turf Club Trophy H., Westspeed 3YO H., Panduit UPI H., 2d WATC Placid Ark S., L.

Highest (Marscay). 2 wins. See above.

 

4th Dam

TINTE DANCE, by Dance to Market. 2 wins at 2 in U.S.A. Sister to STACY MCKAY, half-sister to Lucky J W. Dam of 10 foals, all raced, 7 winners, inc:-

CONSULAR BELLE (Pro Consul). 11 wins. See above.

EXOSPHERE 5 wins-2 at 2-to 1400m, A$1,091,600, ATC Golden Rose S., Gr.1, Roman Consul S., Gr.2, Run to the Rose H., Gr.2, Skyline S., Gr.2, 4th VRC Lightning S., Gr.1, Coolmore Stud S., Gr.1. He entered stud in Aust. in 2016. Sire of 114 progeny to race, 53 winners (46.0%), earnings of over $3.6 million, 4 stakes winners, 4 stakes placegetters, inc.




THERMOSPHERE (17f, Canny Lad, Quest for Fame). 3 wins-2 at 2-from 1200m to 1600m to 2020-21, A$405,865, VRC Edward Manifold S., Gr.2, ATC Magic Night S., Gr.3, 2d ATC Silver Shadow S., Gr.2, Canterbury League Club 2YO P., 3d ATC 50 Years AFC Members H.

EXOBOOM (17g, Dylan Thomas, Celtic Swing). 4 wins to 1500m to 2021-22, A$341,230, Hawkesbury Guineas, Gr.3, ATC Filante H., 2d ATC Claire Lever Racing H., Bentley P., Ranvet H., 3d ATC Inglis 3YO Guineas, L.

OCEAN (18g, Compton Place, Zieten). 3 wins from 1200m to 1600m in 2021, €82,260, Deauville Prix de Ris-Orangis, Gr.3, Chantilly Prix du Bois Renard, ParisLongchamp Prix du Pont Alexandre III.

EXO LADY (19f, Falvelon, Encosta de Lago). 3 wins at 2 in 2021-22, A$210,775, BRC Calaway Gal S., L, Lexus 2YO P.-twice.

Total Knockout (18g, Invincible Spirit, Sadler's Wells). 4 wins-2 at 2-to 1400m to 2021, Chantilly Prix des Trois Clairieres, 2d Chantilly Prix Yacowlef, L, Prix du Chateau de la Tour.

Easter (18c, Exceed and Excel, Be My Guest). 2 wins at 2, 2d Saint-Cloud Prix Omnium II, L, 3d ParisLongchamp Prix de Fontenoy, 4th ParisLongchamp Prix de Fontainebleau, Gr.3.

Phere the Ex (18g, High Chaparral, Timber Country). Placed at 3 to 2200m in 2021-22, 3d Geelong Classic, L.

Jemss (17f, More Than Ready, Danehill). Placed at 2, 3d ATC Magic Night S., Gr.3, Press Statement at Vinery 2YO H.

Aimant (18g, Dansili, Royal Academy). Winner at 3600m in 2021, Auteuil Prix Finot Hurdle (c&g).

Rising Sphere (17g, Purrealist, General Nediym). 4 wins to 1200m to 2021-22, A$94,530, MRC Ladbrokes Cash in P.

No Laughing Matter (17f, Distorted Humor, Deputy Minister). 4 wins-1 at 2-to 1300m to 2020-21, A$103,230, ATC TAB H., 2d ATC Sky Racing H.

Delexo (17g, Mossman, Jade Robbery). 4 wins at 1000m to 2021-22, A$98,890, ATC Harry Angel at Darley H., 2d ATC Midway H.

Johnny Chutzpah (17g, King Charlemagne, Rubiton). 3 wins to 1400m to 2021-22, A$77,530, TRC Hygain H., Stagg H., 2d TTC Dulux & Inspirations Paint H.

Moon and Back (18f, Show a Heart, Distinctly North). 2 wins at 950m, 1000m in 2021-22, MVRC Ladbrokes 55 Second Challenge H.

Stratospherique (18g, Singspiel, Fantastic Light). Winner at 1900m in 2021, Chantilly Prix du Salon de Conde.

Exciting (18c, Acclamation, Sternkönig). Winner at 1600m in 2021, Saint-Cloud Prix Pas de Deux, 3d Saint-Cloud Prix Birum.

Our Red Planet (18g, Red Element, Belong to Me). Winner at 2 in 2020-21, BRC TAB Venue 2YO H., 2d BRC Lexus H., 3d BRC QTIS Yearlings at Magic Millions H.

Celestial Illusion (17g, Commands, Canny Lad). Winner at 1250m in 2020-21, SAJC Barossa Fine Foods P., 2d SAJC Bradley Trade Services H., Grand Syndicates H., 3d SAJC Terry Howe Printing H.

Kozluca (17g, Carnegie, Polish Patriot). Winner at 1400m in 2020-21, BRC XXXX Dry H.

Nearly Fine (17g, Mastercraftsman, In the Wings). Winner at 1400m in 2020-21, ATC Vinery Stud H., 2d HKJC Saturn H., 3d ATC Hylands Race Colours H.

Main Engine (17f, More Than Ready, Danehill). Winner at 1500m in 2020-21, WATC Tabtouch Better Your Bet P., 3d WATC Byron Bay Premium Lager H.

The Lioness (17f, General Nediym, Rory's Jester). 4 wins at 1100m, 1200m to 2021-22, A$79,200, 2d Ipswich TC Barn Family Restaurant H.

Optimo (17g, Redoute's Choice, Zabeel). 2 wins at 900m, 1100m in 2021-22, 2d ATC Torie Finnane Foundation H., 3d ATC TAB Highway H.

Smoking Bianco (18c, Tale of the Cat, Miswaki). Winner at 1600m in 2021, 2d Chantilly Prix du Salon Violet.

Jeehaan (17f, Redoute's Choice, Zabeel). Winner at 1150m in 2020-21, 3d BRC TAB Venue Mode H.

Sangria (18f, Unbridled's Song, Storm Cat). 3 wins at 2400m, 2500m in 2021.

Passistas (17f, Captain Rio, Made of Gold). 3 wins at 1000m, 1100m to 2021-22.

Spectrometer (17g, Street Cry, Canny Lad). 3 wins at 1100m, 1200m in 2020-21.

Ranuncula (17g, Hussonet, Red Ransom). 3 wins at 1000m, 1100m to 2021-22.

Urus (17g, Bel Danoro, Vain). 2 wins at 1400m, 1600m in 2020-21.