Sweynesse (AUS) | Bay or Brown | 16.2 hh | 2011

Lonhro - Swansea, by Singspiel

Novara Park, NZ

35 Gorton Road,

2023 Stud Fee: NZD10,000

Contact: Tony Mudgway , Farm Manager

Ph: 0800-233 729

Email: [email protected]

Website: www.novarapark.co.nz

Hypothetical Mating
Sweynesse
Race Record

(in Australia)

AgeRuns1st2nd3rdEarnings
211--A$17,250
39321A$590,650
43---A$5,000
Totals:13421A$612,900
At 2 : Illawarra TC Blue Gum Forest 2YO Maiden P. (1400m)
At 3 : ATC (Rosehill) Gloaming S., Gr.3 (1800m beating Diamond Valores and Pounamu), Newcastle JC Spring S., Gr.3 (1600m beating Pounamu and Monteux), ATC (Rosehill) TAB Early Quaddie H. (1400m), 2d ATC (Randwick) Randwick Guineas, Gr.1 (1600m to Hallowed Crown and beating Shooting to Win), ATC (Rosehill) Hobartville S., Gr.2 (1400m to Hallowed Crown and beating Kermadec), 3d ATC (Randwick) Spring Champion S., Gr.1 (2000m in track record time to Hampton Court and First Seal), 4th ATC (Rosehill) Rosehill Guineas, Gr.1 (2000m)

World Thoroughbred Ranking: 115 (in 2015).

Winner Date Race Earnings
Famous Rainbow (NZ) 2019 24/02/24 Macau Admiralty H. MOP235,000
Happy United (NZ) 2019 17/01/24 HKJC Hong Kong Club Challenge Cup HKD1,041,600
Awol (NZ) 2019 16/01/24 Rockhampton JC TAB P. AUD11,600
Surrey Hills (NZ) 2018 14/01/24 Singapore TC Class 4 H. SGD26,775
Famous Rainbow (NZ) 2019 14/01/24 Macau Christchurch H. MOP199,500
Saltnesse (NZ) 2020 02/01/24 BOP RC Eastrock Kingfish Steaks H. NZD10,360
Trust in You (NZ) 2018 01/01/24 Auckland TR Queen Elizabeth II Cup NZD126,500
Famous Rainbow (NZ) 2019 30/12/23 Macau Praia de Cheoc Van H. MOP168,150
Pontardawe (NZ) 2018 28/12/23 South Canterbury RC CSI Owners & Trainers & Michael Daly Memorial H. NZD10,360
Trust in You (NZ) 2018 26/12/23 Auckland TR Dunstan Horsefeeds Stayers Final H. NZD71,875
LONHRO (AUS)
Br. 1998
GW 26 wins
f:1717 r:1459 w:1040 SW:97
Octagonal
Br. 1992
GW 14 wins
f:1149 r:891 w:539 SW:25
Zabeel
B. 1986
GW 7 wins
f:1808 r:1525 w:1113 SW:166
Sir TristramSir Ivor8
Isolt6
Lady GiselleNureyev5
Valderna16
Eight Carat
Blk. 1975
NP
f:10 r:7 w:6 SW:5
Pieces of EightRelic8
Baby Doll3
KlairessaKlairon1
Courtessa9
Shadea
Br. 1988
GW 2 wins
f:11 r:8 w:7 SW:3
Straight Strike
B. 1977
SP 4 wins
f:883 r:775 w:474 SW:41
Mr. ProspectorRaise a Native8
Gold Digger13
Bend NotNever Bend19
Jennie Sue11
Concia
Br. 1978
Wnr 2 wins
f:5 r:4 w:4 SW:2
First ConsulForli3
Bold Consort5
My TriciaHermes11
Gay Poss8
SWANSEA (IRE)
Br. 2002
Wnr 3 wins
f:10 r:7 w:5 SW:2
Singspiel
B. 1992
GW 9 wins
f:1120 r:947 w:684 SW:99
In the Wings
B. 1986
GW 7 wins
f:699 r:577 w:412 SW:64
Sadler's WellsNorthern Dancer2
Fairy Bridge5
High HawkShirley Heights1
Sunbittern9
Glorious Song
B. 1976
GW 17 wins
f:13 r:11 w:9 SW:3
HaloHail to Reason4
Cosmah2
BalladeHerbager16
Miss Swapsco12
River Swan
Ch. 1997
NR
f:3 r:3 w:2
Nashwan
Ch. 1986
GW 6 wins
f:568 r:446 w:270 SW:38
Blushing GroomRed God8
Runaway Bride22
Height of FashionBustino1
Highclere2
Fantastic Ways
B. 1988
SW 4 wins
f:12 r:8 w:6 SW:3
SecretariatBold Ruler8
Somethingroyal2
Fantastic GirlRiva Ridge1
Lady of Elegance8

SWEYNESSE 4 wins-1 at 2-from 1400m to 1800m, A$612,900, ATC Gloaming S., Gr.3, Newcastle JC Spring S., Gr.3, ATC TAB Early Quaddie H., 2d ATC Randwick Guineas, Gr.1, Hobartville S., Gr.2, 3d ATC Spring Champion S., Gr.1, 4th ATC Rosehill Guineas, Gr.1. He entered stud in 2016. Leading NZ First Season Sire in 2019-20. Sire of 148 progeny to race, 72 winners (48.0%), earnings of over $20 million, 7 stakes winners, 3 stakes placegetters, inc.




LUCKY SWEYNESSE (18g, Red Clubs, Danehill). Head of the 2023 WBR Rankings (Sprint).15 wins at 1200m, 1400m to 2023-24, HK$70,828,900, Longines Hong Kong Sprint, Gr.1, HKJC Chairman's Sprint Prize, Gr.1, Centenary Sprint Cup, Gr.1, Queen's Silver Jubilee Cup, Gr.1, Sprint Cup, Gr.2, BOCHK Private Banking Jockey Club Sprint, Gr.2-twice, Chinese Club Challenge Cup, Gr.3, Sha Tin Vase, Gr.3, Chief Executive's Cup, Joy and Fun H., Beas River H., Baker H., Sheung Hei H., Penfold Park H., 2d HKJC Premier Bowl H., Gr.2-twice, SAR Chief Executive's Cup, Staunton H., 3d HKJC Kam Tin River H.

ONLY WORDS (17f, Darci Brahma, Chanteclair). 5 wins from 1100m to 2050m, NZ$38,150, A$302,225, BRC The Roses, Gr.2, Wanganui Guineas, L, MVRC Sweeney Estate Agents P., ATC Hyland Race Colours H., 3d Gold Coast Bracelet, L, 4th MVRC WH Stocks S., Gr.2, MRC Ladies Day Vase, Gr.3, WRC Wellesley S., L.

DRAGON QUEEN (17f, Tavistock, Kingdom Bay). 3 wins at 1400m to 2022-23, NZ$275,245, A$2,750, Auckland TR Westbury Classic, Gr.2, Matamata RC Lisa Chittick P., 2d Waikato RC Majestic Horse Floats H., ARC Stella Artois 2YO S., Waikato RC Print House H., 3d Auckland TR Westbury Classic, Gr.2, Rich Hill Mile, Gr.2-twice, ARC Sunline Vase, Gr.3, NZB Insurance Pearl Series 2YO S., Matamata RC Richards Racing H., Auckland TR Royal Descent S., Matamata RC Lisa Chittick P., 4th Waikato RC New Zealand Thoroughbred Breeders S., Gr.1, ARC Auckland Guineas, Gr.2.

TRUST IN YOU (18g, Shinko King, Cocky Golfer). 4 wins at 1600m, 2400m to 2023-24, NZ$282,030, Auckland TR Queen Elizabeth II Cup, Gr.3, Dunstan Horsefeeds Stayers Final H., Waikato TR Risk Management Group H., 2d Auckland TR Dunstan Stayers Qualifier, Ellerslie Event Centre H., Dunstan Horsefeeds Stayers Qualifier.

SPECIAL SWEY (19g, Per Incanto, O'Reilly). 2 wins at 2000m in 2022-23, NZ$12,880, A$184,875, BRC Rough Habit P., Gr.3.

BONITA AURELIA (17f, Red Clubs, Keeper). 2 wins-1 at 2-at 1200m, 1400m, NZ$77,840, A$9,500, Taranaki 2YO Classic, Gr.3, Manawatu RC Lawnmaster S., 2d BOP RC Stewart Browne Memorial S., 3d Matamata Breeders' S., Gr.2, BOP RC Matamata Veterinary Services S.

BRIX (18f, Postponed, Volksraad). Winner at 2, Counties Challenge S., L.

Signora Nera (17f, Red Clubs, Danehill). 3 wins at 1200m, 1500m, NZ$26,825, A$166,375, ATC Peltzer Special Achievement H., Wanganui JC TCL Communications S., 2d Gold Coast Bracelet, L, 3d BRC Queensland Oaks, Gr.1, Manawatu RC Eulogy S., Gr.3.

Explosively - Solid Impact (H.K.) (17g, Darci Brahma, Exploding Prospect). 2 wins at 1200m to 2022-23, NZ$22,175, HK$3,711,095, HKJC Tsing Yi H., 2d ARC Almanzor Trophy, Gr.3, HKJC Faculty of Education Alumni H., Severn H., Sapphire H., Fairy King Prawn H., 3d ARC Bonecrusher S., Gr.3, Blue Bubble Taxis S., HKJC Siu Ma Shan H., Russell H., Elite Athletes Cup.

Beau Rouge (18g, Not a Single Doubt, Best Western). Winner at 1600m in 2022-23, 2d Southland Guineas, L.

Petty's Legacy (17f, Danroad, Brief Truce). 5 wins-1 at 2-at 800m, 1400m to 2023-24, NZ$78,215, Otago RC Bond Clinical and Sports Massage H., CJC Happy Retirement Kevin and Pam Huges H., 3d Otago RC Positive Signs Plus Print H.

Orlov (17g, Guillotine, J. O. Dahlia). 5 wins from 1600m to 2200m to 2022-23, NZ$80,870, Hawkes Bay Per Incanto Champion Sire H., Levin RC Ribbons Plus H., Otaki Maori RC Vets on Riverbank H., 2d WRC Stephanie Murray Mortgages H., Wanganui Greyhound Club Racing Tonight H.

Satness (18g, Mossman, Woodman). 4 wins at 1600m to 2023-24, A$285,657, ATC Midway H., 2d ATC Midway H.-twice, 3d ATC Midway H.

So Call Me (17g, Shinko King, Marauding). 4 wins from 1400m to 1650m to 2023-24, WRC Natural Living Homes H., 3d Wanganui JC St Johns Club H.

Happy United (19g, Mozart, Nureyev). 3 wins at 1000m, 1200m to 2023-24, HK$2,883,600, Hong Kong Club Challenge Cup, HKJC Shek Lei Pui H., Renfrew H., 2d HKJC Swifty H., 3d HKJC Choi Wan H.

La Bella Nera (19f, Falkirk, Grand Lodge). 3 wins at 1000m, 1200m in 2022-23, CJC Janet Francis H., 3d CJC Bush Inn Tavern Sprint H.

Sweysive (19g, Darci Brahma, Exploding Prospect). 3 wins at 1300m, 1550m to 2023-24, A$125,425, ATC Star Turn at Vinery Stud H., Ole Kirk at Vinery Stud H., 2d ATC Kia Ora Stallions H., Agency Real Estate H., 3d ATC TAB H.

Con Artist (18g, Darci Brahma, In the Wings). 3 wins at 1600m, 1800m to 2023-24, Matamata RC Kaimai Sheetmetal H., 3d BOP RC Proudly Ray White H.

Fly My Wey (18g, Hawk Wing, Danehill). 3 wins at 1600m to 2023-24, NZ$90,615, Whangarei RC Greg Thorp Blasting H., 2d Waikato TR Waikato Cup Day 16 December H., Waikato RC Dunstan Betabeet H., Whangarei RC Cambridge Stud H., Kerikeri Race Day H., Tanalised H., Fireco H., 3d BOP RC Gartshore Construction H.

Walkthisswey (17f, Swiss Ace, Noverre). 3 wins-1 at 2-to 1200m, Southland RC Shoe Clinic H.

Treybon (17g, Night Shift, Nassipour). 3 wins from 1200m to 1800m to 2022-23, NZ$97,467, CJC PGG Wrightson Seeds H., Otago RC Busy Bees Dunedin H., 2d CJC Bidfood Processing H., Vernon & Vazey Truck Parts H., Landscape Supplies H., Otago RC Continental Event Hire H., 3d CJC SVS Veterinary Supplies H.

Ciambella (17f, Guillotine, Fiesta Star). 3 wins from 1800m to 2200m to 2022-23, NZ$88,260, Whangarei RC Clotworthy Racing H., 2d Whangarei RC NZB Insurance Pearl Series H., WRC Total Build H., Rangitikei RC Smartphone Repairs H., 3d WRC Devan Plastics H.

Astrakhan (18f, O'Reilly, Mark of Esteem). 2 wins at 1200m, 1600m in 2022-23, CJC Pryde's Easifeed H., 2d CJC Haase Marshall Drainage H., 3d CJC Elmwood Trading Company H.

Hearty Wish (17g, Flying Spur, Sir Tristram). 2 wins at 1000m, 1200m in 2022-23, HK$2,228,350, HKJC Village H., Japan H., 2d HKJC Ireland Trophy H., IWC Schaffhausen Excellent H., Island H., 3d HKJC Stanley Gap H., Star Shine H., Fukushima H.

Dennismac (17g, San Luis, Hadaad). 2 wins at 1400m, 1600m in 2022-23, Manawatu RC NZB Karaka 2023 Trainers H.

Speedstar (18g, Shinko King, Maroof). Winner at 1400m in 2022-23, HKJC Hau Wong H., 2d HKJC Hung Shui Kiu H., 3d HKJC Chamber of Commerce Cup H., Rumsey H.

Island Surprise (17g, Mr. Nancho, Almutawakel). Winner at 1200m in 2022-23, HKJC Po Hing H., 2d HKJC Pak Tam Chung H., Rotary Centenary Challenge H., Shau Kei Wan H., 3d HKJC Glenealy H., Island H.

More Than Words (18f, Pins, Red Glow). 5 wins at 1000m, 1200m to 2023-24, 2d CJC Racecourse Hotel & Motor Lodge H.

Carribean King (18g, Darci Brahma, Sadler's Wells). 3 wins-2 at 2-at 1000m to 2022-23, A$129,260, 2d BRC TAB Venue Mode H., Rockhampton JC Alan Jones H., 3d BRC XXXX Dry P., Racecourse Village H., Mount Franklin H., GCTC QEM Limited H.

Love Nesst (18f, High Chaparral, Catrail). 3 wins at 1800m, 2100m to 2023-24, 3d Wanganui JC Bulls Country Cup.

Commenced stud duties in New Zealand in 2016

Leading NZ First Season Sire in 2019-20.


Analysis by Crop

CropFoalsRnrsWnrsWinsSW (GW)SWs(GWs)NZ$
17/18685025623 (3)4 (3)3,665,693
18/19725735853 (2)11 (10)16,846,025
19/20532910261 (1)1 (1)1,513,421
20/2142102300116,720
21/2260200002,875
Totals295148721767 (6)16 (14)22,144,734

Analysis by Age

AgeRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings NZ$
2295262 (1)2 (1)7,462
31193520542 (2)3 (2)26,922
411256171163 (3)11 (11)167,184

Analysis by Sex

SexRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings NZ$
Colts774391153 (3)11 (11)262,283
Fillies712912614 (3)5 (3)27,450

Analysis by Race Distance

BandRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings NZ$
< 1001m40115140022,247
1001 - 1200m1093117554 (2)10 (8)134,388
1201 - 1400m1203021472 (2)3 (3)32,789
1401 - 1600m872012310013,498
1601 - 1800m369412009,943
1801 - 2000m315372 (2)2 (2)16,217
2001 - 2200m306580013,028
2201 - 2400m91021 (1)1 (1)26,194
> 2400m3000003,404

New Zealand

Season (Rank)RnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)NZ$
19/20 (87)1032331(1)1(1)124,980
20/21 (-)3491531122258,979
21/22 (42)6118280251(1)1(1)505,994
22/23 (25)71274263600803,760
23/24 (30)5613267191(1)1(1)709,175
Totals113471149945(3)5(3)2,402,888

Australia

Season (Rank)RnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)NZ$
19/20 (972)2030001,657
20/21 (297)1146961(1)1(1)471,565
21/22 (328)14896800430,972
22/23 (305)168124131(1)1(1)605,652
23/24 (304)11464500384,456
Totals2214356322(2)2(2)1,894,302

Worldwide - All countries, calendar year

YearRnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)NZ$
2019601000017,745
2020281190133(1)3(1)287,216
20216216326261(1)1(1)1,102,074
202210335579462(2)2(2)4,550,884
202310246760852(2)9(9)15,449,135
202456612361(1)1(1)737,680
Totals1487218881767(6)16(14)22,144,734

Totals in All Countries

CountryRnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)NZ$
Hong Kong106189231(1)9(9)17,178,066
New Zealand113471149945(3)5(3)2,402,888
Australia2214356322(2)2(2)1,894,302
Macau2232800294,046
Singapore5349500272,927
Malaysia541131400102,505
Totals1487218881767(6)16(14)22,144,734

LONHRO Horse of the Year in Australia in 2003-04. Champion 3YO in Australia in 2001-02 & Joint top of the 2004 World Rankings (mile). Top of the 2001-02 Australasian 3YO Classification (middle). 26 wins-2 at 2-from 1100m to 2000m, A$5,790,510, AJC Queen Elizabeth S., Gr.1, VRC Australian Cup, Gr.1, LKS Mackinnon S., Gr.1, AJC George Main S., Gr.1, Chipping Norton S., Gr.1, VATC Caulfield Guineas, Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1-twice, MRC Yalumba S., Gr.1-twice, CF Orr S., Gr.1, AJC Stan Fox S., Gr.2, Warwick S., Gr.2-twice, Royal Sovereign S., Gr.2, Hobartville S., Gr.2, Expressway S., Gr.2, Apollo S., Gr.2, MRC St George S., Gr.2, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2-twice, VATC Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3, STC Missile S., Gr.3, NSW Tatt's RC Ming Dynasty H., Gr.3, STC Heritage S., L, Parramatta Leagues Club 2YO H., 2d AJC Queen Elizabeth S., Gr.1, Warwick S., Gr.2, STC Wests Illawarra 2YO H., 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, STC Missile S., Gr.3, 4th AJC Doncaster H., Gr.1, George Main S., Gr.1, VATC Blue Diamond S., Gr.1. He entered stud in Aust. in 2004. Champion Aust. Sire in 2010-11, second in 2011-12, third in 2009-10. Leading Aust. Sire of 2YOs in 2011-12. Leading Aust. Sire of 3YOs in 2010-11. Leading Aust. Sire by Winners in 2013-14, 2014-15. Sire of 1459 progeny to race, 1037 winners (71.0%), earnings of over $153 million, 97 stakes winners, 78 stakes placegetters, inc.




PIERRO (09c, Daylami, Sadler's Wells). Champion 2YO in Australia in 2011-12. Leading 3YO Male on the 2013 WTR (Sprint).11 wins-6 at 2-from 1000m to 1600m, A$4,536,650, ATC Golden Slipper S., Gr.1, Sires' Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, George Ryder S., Gr.1, Canterbury S., Gr.1, Todman S., Gr.2, Hobartville S., Gr.2, Silver Slipper S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, ATC Run to the Rose H., Gr.3, Breeders' P., L, 2d ATC Doncaster H., Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1.

IMPENDING (13c, Encosta de Lago, Canny Lad). 5 wins-1 at 2-to 1500m, A$2,403,989, BRC Stradbroke H., Gr.1, Kingsford-Smith Cup, Gr.1, ATC Stan Fox S., Gr.2, BRC Victory S., Gr.2, ATC Pluck at Vinery 2YO H., 2d BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, ATC Sydney S., L, 3d ATC Golden Rose S., Gr.1, VRC Darley Classic, Gr.1, ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, Run to the Rose H., Gr.2, Star Kingdom H., Gr.3, GCTC Ken Russell Memorial Classic, Gr.3, 4th ATC Canterbury S., Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, BRC Kingsford-Smith Cup, Gr.1.

DENMAN (06c, Vain, Marscay). 9 wins-3 at 2-to 1400m, A$1,227,875, STC Golden Rose S., Gr.1, AJC Stan Fox S., Gr.2, MRC D'Urban S., Gr.2, STC Run to the Rose H., Gr.3, MRC Zeditave S., L, Wellington Racing Club S., L, MVRC Inglis 2YO Bonus H., VRC SMS Scaffolding 2YO H., 3d VRC Western Health P., 4th VRC Australian Guineas, Gr.1.

KEMENTARI (14g, Redoute's Choice, Loup Sauvage). 8 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$4,777,625, ATC Randwick Guineas, Gr.1, Hobartville S., Gr.2, VRC Gilgai S., Gr.2, ATC Hall Mark S., Gr.3, Eskimo Prince S., Gr.3, WATC AJ Scahill S., Gr.3, ATC Seven News 2YO P., BRC The Buffering, 2d MRC Caulfield Guineas, Gr.1, Memsie S., Gr.1, CF Orr S., Gr.1, ATC Missile S., Gr.2, BRC Wayne Wilson P., L, ATC Rubick at Coolmore 2YO P., 3d ATC George Ryder S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, BRC Moreton Cup, Gr.2, WATC Lee Steere S., Gr.2, ATC Star Kingdom H., Gr.3, Hall Mark S., Gr.3, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, ATC Nature Strip S., 4th VRC Makybe Diva S., Gr.1, ATC Winx S., Gr.1, Premiere S., Gr.2, Run to the Rose H., Gr.2, VRC Gilgai S., Gr.2, ATC Sydney S., Gr.3.

BOUNDING (10f, Exceed and Excel, Gone West). Champion Sprinter in NZ in 2013-14. Top Filly on The 2013-14 NZ 3YO Free H (1200m-1600m).8 wins-2 at 2-to 1400m, NZ$408,675, A$289,250, ARC Railway S., Gr.1, Mr Tiz Trophy, Gr.3, MRC Heath S., Gr.3, Hawkes Bay Gold Trail S., Gr.3, Waikato RC James & Annie Sarten Memorial S., Gr.3, Counties RC Murdoch Newell S., L, ARC Barfoot & Thompson 2YO S., 2d ARC Diamond S., Gr.1, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, ATC Royal Sovereign S., Gr.2, VRC Gilgai S., Gr.2, Matamata Breeders' S., Gr.2, VRC GH Mumm S., Gr.3, 3d ATC Sheraco S., Gr.3.

BEADED (05f, Night Shift, Bletchingly). 10 wins to 1350m, A$1,618,780, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, MRC Hyderabad Race Club S., Gr.3, BRC Sprint H., Gr.3, AJC Wenona Girl H., L, Hawkesbury RC Yalumba Cup, L, STC Big 6 Cox Plate Jackpot H., Wicked Energy H., Theraces.com.au H., Rosehill Gardens Event Centre H., 2d BRC Stradbroke H., Gr.1, Qld Tatt's RC Tattersall's Tiara, Gr.1, SAJC Robert Sangster S., Gr.1, VRC Seppelt Salinger S., Gr.2, ATC Breeders Classic, Gr.2, AJC Sapphire S., Gr.2, STC Birthday Card S., Gr.3, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, AJC All Aged S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, BTC Cup, Gr.1, AJC Jim Beam H., STC Tooheys New & Brown Brothers H., 4th BRC Stradbroke H., Gr.1.

MENTAL (08g, Night Shift, Biscay). Leading Older Male on the 2013 WTR (Sprint).8 wins from 1200m to 1600m, A$1,092,560, 440,400Dhs, VRC Patinack Classic, Gr.1, BRC BTC Classic, Gr.3, Meydan Al Shindagha Sprint S., Gr.3, BRC Daybreak Lover S., L, ATC Sportingbet H., Royal Randwick TV on Youtube H., 2d MVRC Manikato S., Gr.1, 3d ATC Tyreel Stud 2YO H., 4th VRC Hilton Hotels S., L.

EXOSPHERE (12c, Danzero, Marscay). 5 wins-2 at 2-to 1400m, A$1,091,600, ATC Golden Rose S., Gr.1, Roman Consul S., Gr.2, Run to the Rose H., Gr.2, Skyline S., Gr.2, 4th VRC Lightning S., Gr.1, Coolmore Stud S., Gr.1.

THE CONGLOMERATE (11c, Canny Lad, Cox's Ridge). 6 wins-1 at 2-from 1300m to 2200m, R3,825,325, Greyville Durban July H., Gr.1, KRA Guineas, Gr.2, Kenilworth Politician S., Gr.3, Durbanville Thank You for Your Patronage H., Kenilworth Noordhoek Flyer H., 2d Turffontein Summer Cup, Gr.1, 3d Greyville Daily News 2000 S., Gr.1, 4th Greyville Betting World 1900, Gr.2, Cup Trial, Gr.3.

LYRE (16f, Street Cry, Encosta de Lago). 3 wins at 2, A$1,783,015, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Blue Diamond Prelude (f), Gr.2, 2d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, ATC Light Fingers S., Gr.2, VRC Hong Kong Jockey Club S., Gr.3, MRC Heath S., Gr.3, Bel Esprit H., L, SAJC Manihi Classic, L, MRC Green Distillation Tech H., 3d ATC Golden Slipper S., Gr.1, SAJC Goodwood H., Gr.1, 4th ATC Surround S., Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, Northwood Plume S., Gr.3, Quezette S., Gr.3, BRC Helen Coughlan S., L, MRC Bel Esprit S., L.

BENFICA (08c, Danehill, Star Way). 3 wins at 2, A$467,150, BRC TJ Smith S., Gr.1, Hampden S., L, STC Blackwoods 2YO H., 2d AJC Corporate Membership 2YO H.

ARISTIA (15f, Tiger Hill, Marwina). 2 wins at 2000m, 2500m, A$1,241,950, VRC Oaks, Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, 2d VRC Empire Rose S., Gr.1, SAJC National S., Gr.3, MRC Ethereal S., Gr.3, 3d ATC Vinery Stud S., Gr.1, Phar Lap S., Gr.2, VRC Frances Tressady S., Gr.3, Winning Edge Presentations H., MVRC 1print H., CRT & Whites Rural 2YO P.

LINDERMANN (19g, Stratum, Zeditave). 3 wins-1 at 2-from 1200m to 2000m to 2022-23, A$772,050, ATC Rosehill Guineas, Gr.1, Quayclean H., 2d ATC Randwick Guineas, Gr.1, VRC TAB Trophy, L, ATC Vinery Stallions H., Download the TAB App H., 4th ATC Chelmsford S., Gr.2.

PINWHEEL (05g, Danehill, Bletchingly). 12 wins to 1400m, A$1,230,875, ATC Warwick S., Gr.2-twice, Missile S., Gr.3, Qld Tatt's RC WJ Healy S., Gr.3, STC Canterbury Classic, L, Clarence River JC Ramornie H., L, MRC Jellis Craig Pink Ribbon Cup, Hawkesbury RC NCP Printing Sweepstakes H., AJC Orange Grove H., STC TAB Number 1 Club H., Rosehill Event Centre H., Hyland Race Colours H., 2d MVRC Australia S., Gr.2, ATC Southern Cross S., Gr.3, Qld Tatt's RC WJ Healy S., Gr.3, AJC Show County H., L, ATC Hall Mark S., L, STC Canterbury Classic, L, AJC Randwick's 150th Anniversary H., Blackwoods H., Catalan Opening H., STC Grand Pavilion H., 3d MRC Futurity S., Gr.1, SAJC Goodwood H., Gr.1, ATC Missile S., Gr.3, MRC Betfair S., Gr.3, SAJC DC McKay S., Gr.3, 4th BRC Stradbroke H., Gr.1, WATC Winterbottom S., Gr.1, ATC Premiere S., Gr.2, Expressway S., Gr.2, Theo Marks H., Gr.2, Liverpool City Cup, Gr.3-twice, Sebring S., Gr.3.

MESSENE (08g, Redoute's Choice, Kenmare). 10 wins from 1250m to 2000m, A$970,773, ATC Ajax S., Gr.2, Murrumbidgee TC Wagga Wagga Gold Cup, L, Canberra RC National Sprint H., L, ATC December H., Thoroughbred Breeders NSW H., Become an ATC Sponsor H., Anzac Day H., Canterbury Park H., Tab.com.au H., MRC TMB Printing P., 2d WATC Railway S., Gr.1, ATC Missile S., Gr.2, Sky High S., Gr.3, Neville Sellwood S., Gr.3, MRC Settlement at Cranbourne H., 3d ATC Warwick S., Gr.2, Shannon S., Gr.2, 4th ATC Epsom H., Gr.1, Show County H., Gr.3.

HEATHERLY (12f, Danzero, Centaine). 6 wins-1 at 2-at 1000m, 1100m, A$655,050, MRC Rubiton S., Gr.2, VRC Bob Hoysted H., L, MVRC Carlyon S., L, VRC Andrew Guy P., MVRC Slickpix H., Fujitsu 2YO P., 2d MVRC AJ Moir S., Gr.1, Ian McEwen S., Gr.2, VRC Festival of Racing S., L, MVRC Carlyon S., L, MRC Total Logistic Solutions H., 3d MRC Oakleigh P., Gr.1, MVRC Ian McEwen S., Gr.2, Jeep 55 Second Challenge Heat 9 H.

WAWAIL (11f, Redoute's Choice, Sunday Silence). 6 wins-1 at 2-to 1400m, A$488,550, VRC AV Kewney S., Gr.2, Frances Tressady S., Gr.3, MRC Twilight Glow S., L, VRC Pack a Picnic P., MRC Beveridge Williams 2YO P., MVRC Quest H., 2d VRC Hong Kong Jockey Club S., Gr.3, MRC Cape Grim Beef Steaks Series Final, Gr.3, 3d VRC Vanity S., Gr.3, MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, MVRC Alexandra S., L.

ACADEMUS (09g, Dehere, Old Vic). 4 wins at 1200m, 1600m, A$593,800, Western Australian Guineas, Gr.2, Gold Coast Guineas, Gr.3, BRC Daybreak Lover S., L, 2d BRC Sires' Produce S., Gr.2, Champagne Classic, Gr.2, MRC Heading Out Hair & Beauty S., L, Hawkesbury RC Inglis Bonus 2YO H., 3d BRC TJ Smith S., Gr.1, BTC Classic, Gr.3, 4th BRC Queensland Guineas, Gr.2, VRC Hilton Hotels S., L.

CARDSHARP (15g, Danehill, Southern Halo). 7 wins-4 at 2-to 7f, £279,204, Newmarket July S., Gr.2, Salisbury Cathedral S., L, Epsom Woodcote S., York William Hill Extra Place Races Everyday H., Lingfield Sun Racing H., Beverley Brian Yeardley Continental 2YO Trophy, 3d Newmarket Middle Park S., Gr.1, York Gimcrack S., Gr.2, Goodwood Richmond S., Gr.2, Royal Ascot Norfolk S., Gr.2, Goodwood Supreme S., Gr.3, Leicester King Richard III S., L, Wolverhampton Lady Wulfruna S., L, Ascot Moet & Chandon International S., Goodwood Brian Chattaway H., Kempton 32red S., 4th Wolverhampton Lady Wulfruna S., L.

HOLDING GOLD (13g, Golden Missile, Groovy). 5 wins-1 at 2-at 5f, 5½f, US$489,552, Keeneland Shakertown S., Gr.2, Saratoga Quick Call S., L, Fair Grounds Colonel Power S., L, 2d Woodbine Kennedy Road S., Gr.2, Saratoga Troy H., L, Presque Isle Downs Tom Ridge S., L, 3d Woodbine Highlander S., Gr.1, Belmont Jaipur S., Gr.3, 4th Belmont Jaipur S., Gr.2, Woodbine Play the King S., Gr.2.

WAR HEROINE (15f, War Chant, Tejano). 4 wins-1 at 2-at 6½f, 1m, US$240,945, Del Mar San Clemente S., Gr.2, Santa Anita Sweet Life S., L.

GHISONI (12f, Red Ransom, Polish Precedent). 4 wins to 1400m, A$401,325, ATC Surround S., Gr.2, BRC Glenlogan Park S., Gr.3, ATC Watagan Grange H., TAB Rewards P., 2d Hawkesbury RC Godolphin Crown, Gr.3, Geelong RC Rosemont Stud S., L, 3d Scone RC Dark Jewel Classic, Gr.3.

LONHSPRESSO (09f, Grand Lodge, Best Western). 4 wins at 1200m, A$324,775, SAJC Centrebet Classic, Gr.2, VRC Straight Six H., L, MRC Land Engineering H., 2d Swan Hill JC Golden Topaz, 3d MRC Alinghi S., L.

PAREANUI BAY (18g, Flying Spur, Rodrigo de Triano). 3 wins to 1500m, NZ$155,900, Waikato RC James & Annie Sarten Memorial S., Gr.2, Te Aroha JC Trevor & Corallie Eagle Memorial S., L, Waikato RC NZB Ready to Run Sale 11/12 October S., 2d Wellington Guineas, Gr.2, Auckland TR Uncle Remus S., L.

SOUCHEZ (13g, Redoute's Choice, General Nediym). 3 wins-2 at 2-to 1400m, A$385,970, ATC Pago Pago S., Gr.2, VRC Hilton S, L, ATC Schweppes 2YO P., 3d ATC Skyline S., Gr.2, BRC Champagne Classic, Gr.2, 4th BRC JJ Atkins S., Gr.1.

ISOTHERM (13c, More Than Ready, Sea Hero). 3 wins-2 at 2-at 8½f, 1¼m, US$527,394, Santa Anita San Marcos S., Gr.2, Belmont Pilgrim S., Gr.3, 2d Laurel Commonwealth Derby, Gr.2, Gulfstream Park Dania Beach S., Gr.3, Del Mar Harry F Brubaker S., L, 3d Santa Anita Awesome Again S., Gr.1, Saratoga Saranac S., Gr.3, Santa Anita San Simeon S., Gr.3, Del Mar Native Diver S., Gr.3, 4th Santa Anita Mathis Brothers Mile S., Gr.2, Del Mar Harry F Brubaker S., L.

PARABLES (07f, Night Shift, Imperial Prince). 3 wins-1 at 2-at 1200m, 1400m, A$425,400, ATC Surround S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Cabramatta 2YO H., 2d STC Tea Rose S., Gr.2, MRC WW Cockram S., Gr.3, 3d AJC Flight S., Gr.1, ATC Light Fingers S., Gr.2, VRC Let's Elope S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2, VRC MSS Security Sprint H., L, AJC Keith Mackay H., L, 4th ATC Sapphire S., Gr.2.

OBSEQUIOUS (07f, Commands, Quest for Fame). 3 wins-1 at 2-to 1200m, A$394,700, ATC Light Fingers S., Gr.2, AJC San Domenico S., Gr.3, Lansdowne 2YO H., 2d AJC Roman Consul S., Gr.2, STC Reisling S., Gr.2, MVRC Typhoon Tracy S., L.

ENCRYPTION (15c, Exceed and Excel, Elusive Quality). 2 wins-1 at 2-at 1200m, A$743,500, VRC Danehill S., Gr.2, Canberra RC Black Opal S., Gr.3, 2d MRC Oakleigh P., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, MRC Blue Sapphire S., Gr.3, Chairman's S., Gr.3, 3d MRC WJ Adams S., L, Debutant S., L, 4th ATC Galaxy H., Gr.1, Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2.

LOCH EAGLE (18g, Shamardal, Sadler's Wells). 6 wins from 1200m to 1600m to 2023-24, A$1,799,315, ATC The Ingham, Gr.2, Quayclean H., Earthlight at Darley H., Agency H., 2d ATC South Pacific Classic, L, Polytrack-Midway Championships Final, Illawarra TC The Gong, ATC Precise Air H., 3d BRC Gunsynd Classic, Gr.3, ATC Big Dance Wild Card H., 4th Hawkesbury Guineas, Gr.3.

RENAISSANCE (05f, Canny Lad, Danehill). 6 wins to 1400m, A$234,630, AJC Sapphire S., Gr.2, St Johns Park H., STC Canterbury Event Centre H., Freeway Hotel Artarmon H., 7 Steel Buildings Solutions H., 2d Hawkesbury RC Darley Crown, L.

SESSIONS (09c, Canny Lad, Danehill). 5 wins-1 at 2-to 1200m, A$551,950, ATC Shorts H., Gr.2, Onemorenomore First Crop H., N&A Fruit Distributors H., CFMEU Mining & Energy H., RAAF H., 2d ATC Concorde S., Gr.3, Tab.com.au H., 3d MVRC Manikato S., Gr.1, ATC Hollywood Fashion Secrets H., 4th ATC Galaxy H., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, ATC Shorts H., Gr.2.

BANISH (14f, Bernardini, Canny Lad). 4 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$211,700, Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, 2d ATC Newgate Sizzling 2YO H., 3d MRC Aquis Farm Supports Pinchapoo P., Wellington RC 2YO H.

OLD NORTH (12g, Elusive Quality, Danehill). 4 wins from 1350m to 2000m, A$316,990, ATC Tulloch S., Gr.2, BRC Makers Mark H., ATC All Too Hard at Vinery P., Cafe Culture & Insitu H., 2d ATC Frank Packer P., Gr.3, 3d ATC Octagonal H., NSW Tatt's RC National Jockeys Trust H., 4th ATC Shannon S., Gr.2, Phar Lap S., Gr.2, GCTC AD Hollindale S., Gr.2.

O'LONHRO (05c, Zoffany, Cardinal). 3 wins from 1250m to 1600m, A$222,650, AJC Chelmsford S., Gr.2, STC Rabbitohs to 8000 Members H., Madura Pure Assam Tea H., 2d AJC Warwick S., Gr.2, STC Rosehill Gardens Event Centre H.

RANIER (15g, Commands, Grand Lodge). 7 wins from 1300m to 1600m, A$758,820, VRC Carbine Club S., Gr.3, ATC Festival S., Gr.3, BRC Wayne Wilson P., L, MRC Gothic S., L, Scone RC Luskin Star S., L, ATC Sydney's West H., Jcdecaux H., 2d ATC Hall Mark S., Gr.3, VRC Maribyrnong Trial S., L, Poseidon S., L, Cup Week Radio Trophy H., ATC ANZ Bloodstock News H., Tab.com.au H., 3d ATC Theo Marks S., Gr.2, TAB H., NSW Tatt's RC Heritage Society H., 4th VRC CS Hayes S., Gr.3, Hawkesbury Guineas, Gr.3.

GENERALIFE (09g, Redoute's Choice, Keltrice). 9 wins-1 at 2-to 1400m, A$873,595, ATC Star Kingdom S., Gr.3, Civic S., L, Winter S., L, Gaypak United Fruit H., Patinack Farm Supporting 4tracks4kids H., MRC Sportingbet H., Hawkesbury RC Westaflex H., 2d MRC Kevin Heffernan S., Gr.3-twice, ATC Big Sports Breakfast H., 3d BRC Stradbroke H., Gr.1, Doomben Ten Thousand S., Gr.1, VRC Yellowglen S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, ATC Harvey Norman H., Hyland Race Colours H., MVRC City Jeep H., 4th ATC Premiere S., Gr.2, VRC Gilgai S., Gr.2, ATC Southern Cross S., Gr.3, Liverpool City Cup, Gr.3, Festival S., L.

SKYTRAIN (05g, Luskin Star, Todman). 9 wins-1 at 2-to 1300m, A$707,300, ATC Southern Cross H., Gr.3, Canterbury Classic, L, Show County H., L, AJC Stargazer 2YO H., ATC Ingham Chicken & Turkey H., STC Ranvet H., Denman Hotel Thredbo H., Marshall Motors H., Whites Wires H., 2d ATC Expressway S., Gr.2, Hall Mark S., L, At Sea H., Westend Mazda H., STC PJ Gallagher's Irish Pub H., Hutchinsons Builders H., Top Cut Steaks H., 3d ATC June S., L, Carrington S., L, STC Jacob's Creek Moscato H., ATC Canterbury BMW Financial Services H., AJC Professor Chris O'Brien AO H., 4th ATC Starlight H., L, Gosford RC Takeover Target S., L, Scone Quality H., L.

ROHERYN (15g, Danehill, Marscay). 8 wins at 1100m, 1200m, A$787,900, ATC Show County H., Gr.3, BRC Falvelon H., L-twice, ATC Dynaton Sales & Hire H., Jockey Celebration Day H., Hyland Race Colours H., De Bortoli Wines H., TAB Rewards H., 2d ATC July Sprint H., Schweppes H., Membership H., 3d ATC Star Kingdom H., Gr.3, GCTC Snippets P.

RASPBERRIES (07f, Grand Lodge, Sovereign Red). 7 wins from 1400m to 1600m, A$537,050, VRC Frances Tressady S., Gr.3, Newcastle JC Cameron H., Gr.3, Scone Cup, L, ATC Rydges Cronulla H., Comfort Inn Hunts Liverpool H., Bowermans Supports the ATC H., 2d ATC Adrian Knox S., Gr.3, Tamarama H., STC Canterbury Park H., 3d MVRC Sunline S., Gr.2, ATC Doncaster Mile Prelude, Gr.3, MRC Sandown S., Gr.3, 4th VRC Blazer S., Gr.2, MVRC Tesio S., Gr.3, Newcastle JC Newmarket H., Gr.3.

WONDER KID - JOLLY BANNER (H.K.) (11g, Jade Robbery, Riverman). 8 wins to 1400m, A$22,000, HK$20,481,450, HKJC Bauhinia Sprint Trophy H., Gr.3, Premier Cup, Gr.3, Kwangtung Cup, MRC (Mornington) Toronado at Swettenham P., HKJC La Colline H., Chevalier Senior Housing H., Tin Shui Wai H., Hopeful Future for Youth H., 2d HKJC Longines Hong Kong Sprint, Gr.1, National Day Cup, Gr.3-twice, Chief Executive's Cup H., Chinese New Year Cup, Lion City H., Beas River H., HKU JC Student Villages H., 3d HKJC Oriental Watch Sha Tin Trophy, Gr.2, HKSAR Chief Executive's Cup, Flamingo Flower H., Sha Tin Mile Trophy H., Kwangtung Cup, Tolo Harbour H., Precision H., Hoi Yuen H., Sai Van Bridge H., Entrapment H., 4th HKJC Bauhinia Sprint Trophy, Gr.3, Premier Cup, Gr.3.

SGHIRRIPA (19g, Encosta de Lago, Secret Savings). 7 wins to 1200m to 2023-24, A$507,115, VRC Standish H., Gr.3, MRC Christmas S., L, SAJC Grand Syndicates H., TAB H., Vale Dean Holland H., Croser H., Furphy P., 2d SAJC Schild Estate 2YO H., Australian Trainer's Assoc P., 3d MRC Village S., L, Murray Bridge RC Magic Millions SA 2YO Classic, SAJC Goodwood Carnival H.

SHAKHIMAT (13g, Touch Gold, Dynaformer). 6 wins-2 at 2-from 6f to 9f, US$516,699, Keeneland Transylvania S., Gr.3, Gulfstream Park Tropical Turf S., Gr.3, Woodbine Coronation Futurity, L, 2d Woodbine King Edward S., Gr.2, Plate Trial S., L, 3d Woodbine Cup & Saucer S., L, Labeeb S., L.

SWEYNESSE (11c, Singspiel, Nashwan). 4 wins-1 at 2-from 1400m to 1800m, A$612,900, ATC Gloaming S., Gr.3, Newcastle JC Spring S., Gr.3, ATC TAB Early Quaddie H., 2d ATC Randwick Guineas, Gr.1, Hobartville S., Gr.2, 3d ATC Spring Champion S., Gr.1, 4th ATC Rosehill Guineas, Gr.1.

CELTS (07f, Canny Lad, Alert). 4 wins at 1100m, 1200m, A$337,835, ATC Birthday Card S., Gr.3, City Tatt's RC Governor Macquarie Cup, L, MVRC Mitchelton Wines Premium H., AJC Sadleir P., 2d ATC Fireball H., L, Eskimo Prince S., L, MRC Sportingbet Sprint Series Final S., L, STC Schweppes Sparkling Mineral Water 2YO H., 3d STC Magic Night S., Gr.2, Gosford Guineas, L, 4th ATC Sheraco S., L.

TRIM (06f, Night Shift, Water Mill). 3 wins-1 at 2-at 1200m, A$336,450, STC Research S., Gr.3, VRC Red Roses S., L, STC Autumn Racing 2YO H., 2d AJC Light Fingers S., Gr.2, BTC Champagne Classic, Gr.2, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, VRC MSS Security Sprint H., 3d ATC Wenona Girl H., L, 4th VRC AV Kewney S., Gr.2.

BEIRUT (10f, Hennessy, Zeditave). 8 wins at 1200m, A$270,900, SAJC Spring S., Gr.3, MRC Mypunter.com H., Le Pine Funerals H., Cove Hotel H., 2d MRC Sportius Global Events H., 3d MRC Hardings Hardware H.

MIRRA VISION (16f, Redoute's Choice, Dehere). 7 wins from 1200m to 1600m, A$857,590, ATC Angst S., Gr.3, Moet & Chandon H., Precise Air H., ACY Securities H., TAB H., Hyland Race Colours H., 2d VRC Empire Rose S., Gr.1, ATC Coolmore Classic, Gr.1, Festival S., Gr.3, Newcastle JC Tibbie S., Gr.3, ATC ANZ Bloodstock News H., 4th ATC Emancipation S., Gr.2, Hawkesbury Guineas, Gr.3, ATC Darby Munro S., L.

SCREEN (06f, Zeditave, Kaoru Star). 7 wins to 1400m, A$386,503, ATC Golden Pendant, Gr.3, AJC Sydney Carnival on Sale H., Corporate Membership H., ATC Trippas White Group H., MVRC Pulse Pharmacy H., MRC Sufficient H., 2d Hawkesbury RC Darley Crown, L, STC Rosehilll Gardens Event Centre H.

EMANATE (16f, Exceed and Excel, Elusive Quality). 6 wins to 1200m, A$325,540, ATC Birthday Card S., Gr.3, Sharp Extensive IT H., Sky Racing Active H.-twice, Bowermans Furniture H., 2d ATC Schweppes H., 3d ATC Wenona Girl H., Gr.3, ANZ Bloodstock News H., TAB H., 4th MRC Alinghi S., L.

MECIR (08g, Al Akbar, Grosvenor). 5 wins to 1400m, A$263,190, Newcastle JC Newmarket H., Gr.3, ATC Blackwoods Loctite H., Schweppes H., Styletread.com.au P., Lawler Partners Sprint H., 2d ATC Membership on Sale Now H., 3d ATC Tab.com.au H., 4th MRC Victoria H., Gr.3.

DEER VALLEY (06f, Danehill, Seattle Slew). 5 wins-2 at 2-to 1200m, A$251,525, AJC Silver Shadow S., Gr.3, BRC Coke Zero H., Santos Tour Down Under H., AJC Queen's Park 2YO H., 2d BRC Dr John Power H., L, AJC McGovern Pope H., 3d STC Tea Rose S., Gr.2, 4th BRC Queensland Guineas, Gr.2.

ALFOLK (14g, Exceed and Excel, Straight Strike). 4 wins-2 at 2-at 1000m, 1150m, R445,500, 61,615Dhs, Turffontein Lebelo Sprint, Gr.3, Play Soccer 6 10 & 13 Graduation P., Flamingo Park Raceday in August Juvenile P., 2d Turffontein Storm Bird S., L, Golden Loom H., L, Racing Association Juvenile P., 3d Vaal IFM 102.2 Heritage 1200.

NOOTKA SOUND (15f, Empire Maker, Clever Trick). 3 wins-1 at 2-to 7½f, US$148,400, Belmont Soaring Softly S., Gr.3, 2d Aqueduct Bridgetown S., L.

PIN SEC (16f, Commands, Strategic). 2 wins at 2, A$262,550, Canberra RC Black Opal S., Gr.3, ATC Theraces 2YO H., 3d MRC Quezette S., Gr.3.

DEMERIT (06c, Scenic, Spectacular Bid). 2 wins at 1200m, 1400m, A$260,400, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, 2d VRC AAMI Business Insurance S., Gr.3, MRC Sandown S., Gr.3, Blue Sapphire S., L, 3d STC Canterbury S., Gr.2-twice, 4th AJC Shorts H., Gr.2, MRC Moonga S., Gr.3.

AMERCEMENT (16f, Commands, Royal Academy). Winner at 2, A$118,125, ATC Widden S., Gr.3, 4th ATC Magic Night S., Gr.3, Gimcrack S., Gr.3.

EIGHT TILL LATE (08f, Redoute's Choice, Grosvenor). Winner at 1600m, A$132,280, WATC Champion Fillies S., Gr.3.

His sire sons include Pierro (35), Denman (18), Exosphere (9), Sweynesse (7), Demerit (6), Sessions, Encryption, O'Lonhro, Impending, Benfica, etc.

SINGSPIEL Champion turf colt in USA in 1996. Champion Older Male in UAE in 1996-97 (Intermediate). 9 wins-1 at 2-from 7f to 1½m, £2,242,468, US$1,428,571, Japan Cup, Gr.1, Epsom Coronation Cup, Gr.1, York International S., Gr.1, Canadian International S., Gr.1, Goodwood Select S., Gr.3, Sandown Gordon Richards S., Gr.3, Doncaster Troy S., L, Nad al Sheba Dubai World Cup, L, 2d Breeders' Cup Turf S., Gr.1, Epsom Coronation Cup, Gr.1, Longchamp Grand Prix de Paris, Gr.1, Sandown Eclipse S., Gr.1, Newmarket Princess of Wales's S., Gr.2, York Great Voltigeur S., Gr.2, Sandown Classic Trial S., Gr.3, 4th Ascot King George VI & Queen Elizabeth Diamond S., Gr.1. Champion Sire in UAE in 2003. Champion GB/Ire. Sire (AEI) in 2015, second in 2002. Third on Japan Sire List (AEI) in 2005. Sire of winners of over $125 million - 99 stakes winners, inc. MOON BALLAD, POTALA PALACE, CONFIDENTIAL LADY, LATERAL, ASAKUSA DEN'EN, DAR RE MI, PAPINEAU, REWAAYA, SINGHALESE, HIBAAYEB, etc. Maternal sire of winners of over $210 million - 118 stakes winners, inc. EPAULETTE, DEBUSSY, LIMATO, HELMET, ROBE TISSAGE, SINHALITE, LEFT HAND, WUHEIDA, TOO DARN HOT, OLD PERSIAN.



 

1st Dam

SWANSEA, by Singspiel. 3 wins from 1300m to 2400m, AJC McGrath Estate Agent H., Wood Farm H., 2d STC Lord Mayor's Cup, 3d STC APN Outdoor H., 4th AJC Japan Racing Association P., L. Dam of ten named foals, seven to race, five winners, inc:-

SWEYNESSE (c by Lonhro) Subject horse.

RIMRAAM (f by Commands) 2 wins at 1400m, 1750m, A$238,305, VRC Vanity S., Gr.3, 2d MRC Ethereal S., Gr.3, 3d ATC Surround S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, 4th Illawarra TC Kembla Grange Classic, Gr.3. Producer.

 

2nd Dam

RIVER SWAN, by Nashwan. Unraced. Sister to Warmest Wishes (dam of LONG TERM WISH), half-sister to MISS FORTUNATE (dam of CHOCOHOLIC), TRIAL BY JURY, WORLDLY WAYS. Dam of 3 named foals, all raced, 2 winners, inc:-

Swansea. 3 wins. See above.

Confluence. Winner at 2100m, Maisons-Laffitte Prix Bruleur, 2d Saint-Cloud Prix Val d'Or, Prix Aravios, Maisons-Laffitte Prix Burgos, 4th Longchamp Prix Le Fabuleux, L.

 

3rd Dam

FANTASTIC WAYS, by Secretariat. 4 wins at 1m, 9f, US$168,250, Santa Anita Providencia S., L, 2d Del Mar Honey Fox H., L, 3d California Oaks, L. Half-sister to FANTASTIC LOOK (dam of DESIGNED FOR LUCK, ABSOLUTE HARMONY, CLASSY PROSPECTOR), BRAVO FOX, MAJESTIC STYLE, La Barberina (dam of LE ROSSIGNOL), Girl of Gold (dam of HEART BUTTE). Dam of 12 foals, 8 to race, 6 winners, inc:-

MISS FORTUNATE (Deputy Minister) 7 wins from 7f to 9f, US$545,900, Turfway Breeders' Cup S., Gr.3, Aqueduct Rare Treat H., L, Ellis Park HBPA H., L, 2d Ellis Park Gardenia H., Gr.3, Aqueduct Affectionately H., L, Prairie Meadows Wild Rose S., L, 3d Churchill Downs Falls City H., Gr.2-twice, Chilukki H., Gr.2, Aqueduct Ladies H., Gr.3. Dam of-

CHOCOHOLIC (Candy Ride) 8 wins from 1200m to 1800m in Panama, Presidente Remon Clasico Policia Nacional, L, 4th Presidente Remon Clasico Union de Preparadores, L.

TRIAL BY JURY (Deputy Minister) 6 wins from 6½f to 9f, US$352,004, Lone Star Park Dallas Turf Cup, Gr.3, Churchill Downs Allowance. Sire.

WORLDLY WAYS (Generous) 6 wins from 6½f to 9f, US$503,540, Hollywood Park Cinema H., Gr.3, Golden Gate All American H., Gr.3, 2d Arlington Park American Derby, Gr.2, Del Mar La Jolla H., Gr.3, 3d Hollywood Park Citation H., Gr.2, Californian S., Gr.2, Del Mar Derby, Gr.2, Prairie Meadows Cornhusker H., Gr.3, Golden Gate Berkeley H., L. Sire.

Way to Go. Unraced. Dam of-

Beside Still Water. 2 wins at 5f, 8½f in U.S.A. Dam of-

BIG POND (Mr. Big) 3 wins at 6f, 7f, US$273,230, to 2024, Del Mar Fleet Treat S., L, Santa Anita Spring Fever S., L, 2d Santa Anita La Brea S., Gr.1.

Twice by Sunday. Winner at 5f in U.S.A. Dam of-

Merseyside (Maclean's Music) 4 wins-1 at 2-to 6f, US$172,162, 3d Gulfstream Park Musical Romance S., L.

Warmest Wishes. Unraced. Dam of-

LONG TERM WISH (Souvenir Copy) 3 wins-2 at 2-to 6½f, US$155,654, Santa Anita Boo La Boo S., L, 2d Santa Anita California Breeders' Champion S., L. Producer.

Paris in April (Salt Lake) 8 wins to 7f, US$103,580, 2d Sacramento California State Fair Sprint H., L, Arapahoe Molly Brown S., 3d Sacramento California State Fair Sprint H., L.

 

4th Dam

FANTASTIC GIRL, by Riva Ridge. 7 wins-2 at 2, US$109,300, Del Mar Rancho Bernardo H., L, 2d Longacres Ms Stakes, L, 3d Hollywood Starlet S., L. Sister to Dynamic Lady, half-sister to DEVINE LOOK. Dam of 11 foals, 7 to race, 6 winners, inc:-

FANTASTIC LOOK (Green Dancer) 7 wins-2 at 2, US$681,247, Oaklawn Park Fantasy S., Gr.1, Hollywood Park Silver Belles H., Gr.2, Golden Gate Miss America H., L, 2d Hollywood Park Milady H., Gr.1, Vanity H., Gr.1, Hollywood Starlet S., Gr.1, Del Mar Chula Vista H., Gr.2, Hollywood Park Hawthorne H., Gr.2, Santa Anita Santa Ynez S., Gr.3, La Brea S., Gr.3, Santa Lucia H., L, 3d Santa Anita Las Virgenes S., Gr.1, Hollywood Park Hawthorne H., Gr.2. Producer.

BRAVO FOX (Northern Baby) 3 wins-1 at 2-at 6f, 7f, Phoenix Park Barronstown Stud S., L, 4th Curragh Railway S., Gr.3, Leopardstown S., Gr.3.

MAJESTIC STYLE (Nureyev) 4 wins-1 at 2-from 6½f to 9f, US$135,275, Santa Anita La Puente S., L, 2d Santa Anita Pirate Cove S., L. Sire.

FANTASTIC WAYS (Secretariat) 4 wins. See above.

Image