Rafeef (AUS) | Brown | 16.1½ hh | 2012

Redoute's Choice - National Colour, by National Assembly

Ridgemont Highlands Farm, SAF

PO Box 88,

2023 Stud Fee: ZAR50,000

Contact: Craig Carey ,

Ph: +27 (0) 236 262 331

Email: [email protected]

Website: www.ridgemont.co.za

Hypothetical Mating
Rafeef
Race Record

(in South Africa)

AgeRuns1st2nd3rdEarnings
21---0
3321-R109,575
4641-R1,083,750
Totals:1062-R1,193,325
At 3 : Vaal TC Classic Day 02 April Maiden P. (1200m), Next Race Meeting is Tuesday H. (1200m)
At 4 : Turffontein Computaform Sprint, Gr.1 (1000m beating Talktothestars and Carry on Alice), Hawaii S., Gr.2 (1400m beating New Predator and Fort Ember), Classic Day in April H. (1400m), Vaal TC Itsarush.co.za P. (1200m), 2d Turffontein Wolf Power H., L (1600m to Irish Pride and beating Romany Prince), 4th Turffontein Horse Chestnut S., Gr.1 (1600m)

World Thoroughbred Ranking: 117 (in 2017).

Winner Date Race Earnings
Rafiki (SAF) 2019 14/07/24 Greyville Thanks to the Clients H. ZAR68,750
Pashtunwali (SAF) 2018 02/07/24 Fairview Racehorse Owners Association H. ZAR47,500
Real Relief (SAF) 2020 30/06/24 Turffontein Racing for You H. ZAR53,125
Drive By (SAF) 2018 26/06/24 Greyville Soccerapp H. ZAR68,750
Dont Judge (SAF) 2021 23/06/24 Scottsville Goldcircle.co.za Maiden Juvenile P. ZAR81,250
Free World (SAF) 2020 21/06/24 Fairview Racehorse Owners Association Maiden P. ZAR46,875
Blazing Light (SAF) 2018 19/06/24 Greyville Tabgold H. ZAR68,750
Trois Trois Quatre (SAF) 2019 16/06/24 Turffontein Take a Bet H. ZAR53,125
Becky Sharp (SAF) 2020 11/06/24 Kenilworth Cape Turf Club Syndicates Maiden P. ZAR50,625
Poblano (SAF) 2021 09/06/24 Turffontein Tab4racing Maiden Juvenile P. ZAR56,250
REDOUTE'S CHOICE (AUS)
B. 1996
GW 5 wins
f:1885 r:1555 w:1217 SW:182
Danehill
B. 1986
GW 4 wins
f:2414 r:2083 w:1631 SW:347
Danzig
B. 1977

Wnr 3 wins
f:1075 r:837 w:658 SW:198
Northern DancerNearctic14
Natalma2
Pas de NomAdmiral's Voyage4
Petitioner7
Razyana
B. 1981
Pld
f:14 r:11 w:9 SW:5
His MajestyRibot4
Flower Bowl4
Spring AdieuBuckpasser1
Natalma2
Shantha's Choice
B. 1992
Wnr 1 win
f:13 r:10 w:10 SW:5
Canny Lad
Br. 1987
GW 8 wins
f:1436 r:1168 w:794 SW:55
BletchinglyBiscay2
Coogee7
Jesmond LassLunchtime7
Beautiful Dreamer14
Dancing Show
B. 1983
Wnr 1 win
f:10 r:8 w:7 SW:2
NijinskyNorthern Dancer2
Flaming Page8
Show LadySir Ivor8
Best in Show8
NATIONAL COLOUR (SAF)
Gr. 2002
GW 8 wins
f:8 r:6 w:5 SW:2
National Assembly
B. 1984
NR
f:968 r:856 w:636 SW:63
Danzig
B. 1977

Wnr 3 wins
f:1075 r:837 w:658 SW:198
Northern DancerNearctic14
Natalma2
Pas de NomAdmiral's Voyage4
Petitioner7
Renounce
B. 1973
NP
f:15 r:11 w:8 SW:1
BuckpasserTom Fool3
Busanda1
Bold PrincessBold Ruler8
Grey Flight5
Rainbow Cake
B. 1989
SW 7 wins
f:12 r:10 w:8 SW:1
Mr Eats
B. 1984
Wnr 1 win
f:93 r:87 w:34 SW:2
NishapourZeddaan11
Alama9
BreathalyserAlcide2
Dinant12
St Blazey
B. 1975
Wnr 1 win
f:9 r:6 w:5 SW:1
MarazionMatador8
My Share11
Hi SparkyThe Ashes
High Corn14

RAFEEF 6 wins to 1400m, R1,193,325, Turffontein Computaform Sprint, Gr.1, Hawaii S., Gr.2, Classic Day in April H., Vaal Itsarush.co.za P., 2d Turffontein Wolf Power H., L, Vaal Intercontinental Village Raceday H., 4th Turffontein Horse Chestnut S., Gr.1. He entered stud in South Af in 2017. Leading First Season Sire in South Africa in 2020-21. Sire of 200 progeny to race, 124 winners (62.0%), earnings of over $2.8 million, 19 stakes winners, 11 stakes placegetters, inc.




THUNDERSTRUCK (19c, Var, Modern Day). 8 wins-2 at 2-to 1200m to 2023-24, R2,541,938, Turffontein Computaform Sprint, Gr.1, Scottsville Gold Medallion, Gr.1, Kenilworth Diadem S., Gr.2, Winchester Sprint Cup, Bantry Bay S., Turffontein Racing.tv P., 2d Kenilworth Cape Flying Championship, Gr.1, Scottsville Golden Horse Sprint, Gr.1, Turffontein Johannesburg Spring Challenge, Gr.2, Greyville Post Merchants H., Gr.2, 3d Greyville Mercury Sprint, Gr.1, Vaal Thisisracing Welcomes You Juvenile P., 4th Turffontein Senor Santa S., Gr.2.

ARAGOSTA (18c, Galileo, Linamix). 5 wins-1 at 2-from 1600m to 2500m to 2023-24, R2,386,875, Turffontein South African Derby, Gr.1, Sea Cottage S., Gr.3, Kenilworth Cape Summer Stayers, L, 2d Greyville Campanajo 2200, Gr.3, Scottsville Track & Ball Derby S., Gr.3-twice, 3d Turffontein Summer Cup, Gr.1, Champions Challenge, Gr.1, Greyville Daily News 2000, Gr.1, Turffontein Dingaans H., Gr.2, Kenilworth Cape Stayers, Gr.3, Greyville Lonsdale Stirrup Cup, Gr.3, 4th Turffontein Gauteng Guineas S., Gr.2, Colorado King S., Gr.2, Kenilworth Chairman's Cup, Gr.3.

MASTER ARCHIE (18c, Var, Goldmark). 7 wins-2 at 2-at 1000m, 1100m to 2022-23, R1,147,625, Turffontein Computaform Sprint, Gr.1, Man o' War Sprint, Gr.3, Vaal Sophomore 1000, Turffontein The Citizen S., 2d Greyville Durban Dash, 3d Vaal Tab Telebet S.

WILLIAM ROBERTSON (18c, Trippi, Al Mufti). 10 wins-1 at 2-to 1450m to 2023-24, R1,832,750, Turffontein Johannesburg Spring Challenge, Gr.2, Tony Ruffel S., Gr.3, Bloodstock SA Sales Cup, Greyville Durban Dash, Turffontein Betway Summer Cup in November S., Racehorse Owners Association S., Tab Telebet S., 2d Greyville Mercury Sprint S., Gr.1, Turffontein Computaform Sprint S., Gr.1, Scottsville Marula Sprint, Turffontein Betontab.co.za P., Tab4racing.com S., Play Soccer 6, 10 and 13 P., 3d Greyville Premiers Champion S., Gr.1, Bloodstock SA Sales Cup, 4th Turffontein Johannesburg Spring Challenge, Gr.2, JJ the Jet Plane S., Gr.3, Victory Moon S., Gr.3.

MRS BROWNING (19f, Galileo, Linamix). 6 wins-1 at 2-to 1450m to 2023-24, R972,875, Turffontein Camellia S., Gr.2, Carry on Alice S., Gr.3, Tab4racing Prosperous New Year S., 2d Scottsville South African Fillies Sprint, Gr.1, 3d Turffontein Bloodstock SA Sales Cup, The Lady's S., Betway Summer Cup in November S.

FRANCES ETHEL (20f, Fort Wood, Golden Thatch). 4 wins from 1600m to 2450m in 2023-24, R800,250, Turffontein South African Oaks, Gr.2, Oaks Trial, L, 4th Greyville Woolavington 2000, Gr.1.

BEATING WINGS (20f, Western Winter, Efisio). 4 wins from 1400m to 2000m in 2023-24, R636,063, Turffontein Igugu S., Gr.2, 3d Greyville Woolavington 2000, Gr.1, 4th Turffontein South African Oaks, Gr.2.

OUTLAW KING (20c, Greys Inn, Elliodor). 3 wins at 2 in 2022-23, R584,500, Greyville Umkhomazi S., Gr.2, Kenilworth Bloodstock SA Sales Cup, 2d Scottsville Gold Medallion, Gr.1, 3d Scottsville Godolphin Barb S., Gr.3.

UNION SQUARE (19c, Oasis Dream, Sadler's Wells). 2 wins-1 at 2-at 1150m, 1600m to 2022-23, R490,750, Turffontein Dingaans H., Gr.2, Thisisracing Juvenile P., 2d Turffontein South African Nursery, Gr.2, Tab Rugby S., 3d Greyville Gatecrasher S., L, 4th Turffontein Graham Beck S., Gr.3, Spring Spree S., L.

MOVER AND SHAKER (19c, Silvano, Elliodor). 5 wins-1 at 2-at 1000m, 1300m to 2023-24, R803,500, Turffontein JJ the Jet Plane S., Gr.3, Greyville Bloodstock SA Sales Cup, Turffontein Aviator S., Vaal Book a Table H., 2d Turffontein Singapore Pools S., 3d Vaal Spina Wina S., 4th Turffontein Lebelo Sprint, Gr.3.

SHANTASTIC (19f, Fort Wood, Parade Leader). 4 wins-1 at 2-to 1400m to 2022-23, R475,825, Greyville Umzimkhulu S., Gr.3, Kenilworth Bright Future H., 2d Kenilworth Southern Cross S., Gr.2, Cape Racing on Social Media H., 3d Kenilworth Bet With Tab H., 4th Kenilworth Sceptre S., Gr.2, Olympic Duel S., L.

LEAVING LAS VEGAS (20f, Trippi, Storm Cat). 2 wins at 2 in 2022-23, R213,750, Turffontein Pretty Polly S., Gr.3, 3d Greyville Debutante S., Gr.2.

FRANCA (18f, Red Ransom, Perugino). 6 wins-2 at 2-to 1300m, R505,375, Fairview East Cape Breeders S., L, Aloe H., Greyville Fort Stud Kwazulu-Natal Breeders Fillies Juvenile P., Fairview Racing Channel S., 2d Fairview Milkwood S., L, 4th Fairview Lady's Pendant, L.

BELLA CHICA (18f, Captain Al, Rock of Gibraltar). 6 wins-3 at 2-at 1000m to 2022-23, R434,450, Turffontein Gardenia S., L, 2d Turffontein Nightingale S., 3d Turffontein Bauhinia H., Vaal Sophomore 1000, Computaform Online H., 4th Vaal Ruffian S., L.

TROPPO VELOCE (20f, Elusive Quality, Flying Spur). 4 wins-1 at 2-at 1000m, 1150m to 2023-24, R413,750, Turffontein Swallow S., L, 2d Turffontein Bauhinia H., Sophomore 1000, 4th Turffontein Carry on Alice S., Gr.3.

IPSO FACTO (19f, Machiavellian, Equalize). 3 wins-1 at 2-at 1600m, 2000m to 2022-23, R288,688, Turffontein Oaks Trial, L, 2d Vaal Racing.tv P., 3d Turffontein Racehorse Owners Association S.

WHO DO YOU LOVE (19f, Model Man, Northern Guest). 3 wins at 2, R286,400, Kenilworth Perfect Promise Sprint S., L, 2d Kenilworth Ladies Mile S., L, 3d Fairview East Cape Paddock S., L, Kenilworth Prestige P., Cape Sales H.

JULIET TANGO (18f, Jet Master, Bletchley Park). 3 wins from 1450m to 1800m to 2023-24, R459,875, Turffontein War of Athena H., L, Vaal Play Soccer P., 2d Turffontein Racehorse Owners Association S., Tab4racing.com H., Greyville The Independent on Saturday Sports H., 4th Scottsville Scarlet Lady S., L.

EMPRESS OF JADE (18f, Fort Wood, Model Man). Winner at 2000m, Borrowdale Zimbabwe Oaks, L.

Whafeef (18c, Fort Wood, Western Winter). 5 wins from 1200m to 1600m to 2022-23, R610,500, Vaal Seafood and Jazz Festival H., Racehorse Owners Association H., 2d Turffontein Jubilee S., Gr.3, Secretariat S., L, Egoli Mile, Play Soccer S., Tab Telebet H., Vaal Tab Telebet H., 3d Vaal Grand Heritage S., Gautengsummercup.co.za H., Turffontein Greg Holme P.

Ziyasha (20g, Kingmambo, Ogygian). 4 wins-1 at 2-at 1000m to 2023-24, R396,250, 2d Turffontein National Currency Sprint, Gr.3, 3d Turffontein Sophomore 1000.

Reefway (19f, Written Tycoon, Celtic Swing). 2 wins at 1200m in 2022-23, R185,000, 3d Scottsville Poinsettia S., Gr.3.

Spywing (19f, Count Dubois, Bletchingly). 2 wins at 2, R216,250, 2d Kenilworth Fillies Nursery S., Gr.3, 3d Kenilworth Slots With the Best H.

Cleaver Greene (18c, Antonius Pius, Jallad). 2 wins at 1200m, R210,000, 2d Turffontein Man o' War Sprint, Gr.3, Gold Rush Sprint.

Cats Pajamas (21c, Var, Hansel). Winner at 2 in 2023-24, R171,375, 2d Scottsville Godolphin Barb S., Gr.3, 3d Greyville Golden Horseshoe, Gr.2.

Glittering Girl (19f, Encosta de Lago, Redoute's Choice). Winner at 2, R153,250, 2d Scottsville Allan Robertson Championship S., Gr.1.

Positive Attitude (18c, Spend a Buck, Secreto). 4 wins from 2000m to 3000m to 2023-24, R432,750, 2d Turffontein Caradoc Gold Cup, L, Racehorse Owners Association Stayers.

Prince of Kimberly (19g, Ideal World, Diesis). 3 wins from 1200m to 1800m to 2023-24, 2d Borrowdale Zimbabwe Derby, L.

Lady Sanza (18f, Dynasty, Western Winter). 3 wins from 1000m to 2000m to 2022-23, 3d Borrowdale Zimbabwe Guineas, L.

Zambaq (18f, Horse Chestnut, Western Winter). 2 wins at 2, R152,450, 2d Fairview Breeders Guineas S., L, 3d Durbanville Klawervlei Farm Sale Graduate.

Commenced stud duties in South Africa in 2017

Leading First Season Sire in South Africa in 2020-21.


Analysis by Crop

CropFoalsRnrsWnrsWinsSW (GW)SWs(GWs)R
18/196661461257 (3)11 (6)14,684,742
19/20575536917 (5)10 (8)11,681,544
20/21585637625 (4)6 (4)6,898,191
21/2258285500814,114
Totals23920012428319 (12)27 (18)34,078,591

Analysis by Age

AgeRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings R
21294418574 (3)4 (3)46,531
3161911914211 (7)14 (9)101,335
483437847 (4)9 (6)141,701

Analysis by Sex

SexRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings R
Colts10062161487 (7)13 (12)200,035
Fillies100621413512 (5)14 (6)140,750

Analysis by Race Distance

BandRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings R
< 1001m1083712724 (3)4 (3)75,335
1001 - 1200m1625826898 (5)10 (7)65,839
1201 - 1400m1323118432 (2)2 (2)34,452
1401 - 1600m1172919372 (2)2 (2)36,833
1601 - 1800m48148182 (1)2 (1)35,326
1801 - 2000m33113164 (1)4 (1)69,852
2001 - 2200m90100014,948
2201 - 2400m93030044,354
> 2400m63052 (2)3 (2)314,146

Worldwide - All countries, calendar year

YearRnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)R
202031510073,500
2021542820341003,149,563
202211052606709(5)12(8)9,993,836
2023133658181147(4)7(4)11,850,120
202412846513576(5)8(6)9,011,572
Totals200124214528319(12)27(18)34,078,591

Totals in All Countries

CountryRnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)R
South Africa199120209227418(12)26(18)33,915,453
Mauritius6332300162,000
Zimbabwe33216111,138
Totals200124214528319(12)27(18)34,078,591

REDOUTE'S CHOICE Joint Champion 3YO in Aust/NZ in 1999-2000. Champion 3YO Miler in Australia in 1999-2000. 5 wins-2 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,567,850, VATC Blue Diamond S., Gr.1, Caulfield Guineas, Gr.1, CF Orr S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, VATC Veuve Clicquot S., L, 2d MVRC Australia S., Gr.1, 3d VATC Futurity S., Gr.1, Vic Health Cup, Gr.1, 4th VRC Ascot Vale S., Gr.2. He entered stud in Aust. in 2000. Champion Sire in Australia in 2005-06, 2009-10, 2013-14, second in 2008-09, 2010-11, third in 2004-05, 2006-07, 2011-12. Champion Aust. Sire (AEI) in 2004-05, 2005-06, 2006-07. Leading Aust. Sire of 2YOs in 2004-05, 2005-06. Champion Broodmare Sire in Australia in 2018-19, 2019-20, 2021-22, 2022-23, second in 2020-21. Champion Broodmare Sire in Singapore in 2020. Champion Broodmare Sire in Poland in 2019. Sire of 1555 progeny to race, 1212 winners (77.0%), earnings of over $192 million, 182 stakes winners, 139 stakes placegetters, inc.




MISS FINLAND (03f, Woodman, Sadler's Wells). Champion 2YO & 3YO Filly in Australia in 2006 & 2007.11 wins-3 at 2-from 1000m to 2500m, A$4,632,775, STC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, MRC Memsie S., Gr.2, Angus Armanasco S., Gr.2, HDF McNeil S., Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, VRC Talindert S., L, MRC Pleach 2YO P., 2d AJC Champagne S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Yalumba S., Gr.1, Underwood S., Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, 3d MRC Futurity S., Gr.1, 4th MVRC WS Cox P., Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2.

LANKAN RUPEE (09g, Stravinsky, Zabeel). Horse of the Year in Australia in 2013-14. Joint Head of the 2014 WTR (Sprint). Champion Sprinter in Australia in 2013-14.11 wins to 1200m, A$4,129,510, ATC TJ Smith S., Gr.1, VRC Newmarket H., Gr.1, Lightning S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, Rubiton S., Gr.2, Kevin Heffernan S., Gr.3, VRC Dilmah Earl Grey S., L, MRC KS Environmental P., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat H., 2d MVRC AJ Moir S., Gr.1, Ian McEwen S., Gr.2, MRC Bletchingly S., Gr.3, VRC Living Legends H., 3d VRC Darley Classic, Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2, Caulfield Sprint H., Gr.2, Blue Sapphire S., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge H., 4th VRC Darley Classic, Gr.1.

THE AUTUMN SUN (15c, Galileo, Lear Fan). Champion 3YO Colt in Australia in 2018-19.8 wins-3 at 2-from 1200m to 2000m, A$3,489,121, ATC Golden Rose S., Gr.1, Randwick Guineas, Gr.1, Rosehill Guineas, Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, BRC JJ Atkins S., Gr.1, ATC Hobartville S., Gr.2, Energy Air 2YO P., Armistice 2YO P., 3d ATC Stan Fox S., Gr.2.

SAMANTHA MISS (05f, Zabeel, Bold Venture). Champion 3YO Filly in Australia in 2009.7 wins-2 at 2-from 1150m to 2500m, A$1,763,260, VRC Oaks, Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Flight S., Gr.1, Furious S., Gr.2, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Wattle Grove 2YO H., 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Light Fingers S., Gr.2, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, AJC Sweet Embrace S., Gr.3, 4th STC Magic Night S., Gr.2.

LOTTERIA (01f, Sir Tristram, Zamazaan). 8 wins from 1200m to 1600m, A$1,491,560, VRC Myer Classic, Gr.1, AJC Flight S., Gr.1, Surround S., Gr.2, STC Shannon S., Gr.2, Newcastle JC Spring S., Gr.3, AJC Show County H., L, Kogarah H., 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, NSW Tatt's RC Tramway H., Gr.3, 3d AJC Epsom H., Gr.1, 4th STC Canterbury S., Gr.2.

MAJMU (11f, Hussonet, Smooth Performance). Champion 2YO Filly in South Africa in 2013-14.6 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m, R2,325,000, Kenilworth Cape Fillies Guineas, Gr.1, Turffontein Empress Club S., Gr.1, South African Fillies Nursery, Gr.2, Starling S., Gr.3, Pretty Polly S., Gr.3, Ruffian S., L, 2d Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, 4th Turffontein Johannesburg Spring Fillies & Mares Challenge, Gr.2.

MELITO (06f, Marauding, Prince True). 5 wins-1 at 2-to 1400m, A$1,934,050, AJC TJ Smith S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, ATC Apollo S., Gr.2, AJC Furious S., Gr.2, STC Silver Slipper S., Gr.2, 2d ATC Queen of the Turf S., Gr.1, AJC All Aged S., Gr.1, BRC Stradbroke H., Gr.1, BTC Cup, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Reisling S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Widden S., L, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, STC Birthday Card S., Gr.3, 4th ATC All Aged S., Gr.1, AJC Flight S., Gr.1.

WYLIE HALL (09c, Ideal Planet, Sovereign Edition). 6 wins from 1400m to 2450m, R3,694,625, Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, South African Derby, Gr.1, Colorado King S., Gr.2, Derby Trial, L, Cape Summer of Champions Pinnacle S., 2d Greyville Durban July H., Gr.1, Turffontein Egoli Mile, Soccer 10 H., 3d Turffontein London News S., Gr.3, 4th Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, Horse Chestnut S., Gr.1, Greyville Daily News 2000 S., Gr.1.

GALLICA (05f, Kingmambo, Dictus). 6 wins from 1600m to 2000m, A$1,010,495, MRC Thousand Guineas, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, AV Kewney S., Gr.2, 2d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d STC Storm Queen S., Gr.1.

FASHIONS AFIELD (02f, Wild Again, Bletchingly). Champion 2YO Filly in Australia in 2004-05.6 wins-4 at 2-from 1200m to 1600m, A$1,974,110, AJC Sires' Produce S., Gr.1, Flight S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, Gold Coast Guineas, L, AJC Meriton Serviced Apartments 2YO H., STC Riverina Charm 2YO H., 2d STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, STC Expressway S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, Queensland Guineas, Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, GCTC Magic Millions 3YO Trophy, RL, 3d STC Premiere S., Gr.2, 4th STC Queen of the Turf S., Gr.1, VRC Ascot Vale S., Gr.2, STC Apollo S., Gr.2, Missile S., Gr.3.

KING'S LEGACY (17c, Hussonet, Sunday Silence). 3 wins at 2, A$1,013,100, ATC Sires' Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, BRC BJ McLachlan S., Gr.3, 3d ATC Golden Rose S., Gr.1, TAB Long May We Play 2YO P.

KING'S ROSE (07f, Nureyev, Manila). 8 wins-1 at 2-from 1000m to 2000m, NZ$391,390, A$772,100, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, ARC Royal S., Gr.2, MVRC WH Stocks S., Gr.2, MRC Memsie S., Gr.2, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Manawatu RC Eulogy S., Gr.3, Ashburton RC Ray Coupland S., L, 2d VRC Emirates S., Gr.1, MRC Toorak H., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, MRC Moonga S., Gr.3, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, Queen of the Turf S., Gr.1, 4th Hawkes Bay Lowland S., Gr.3.

MUSIR (06c, Encosta de Lago, Mill Reef). Champion 2YO Colt in South Africa in 2008-09. Champion 3YO Miler in UAE in 2010.8 wins-2 at 2-from 1000m to 1900m, £8,608, €270,000, R377,125, HK$1,200,000, 6,978,575Dhs, Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Meydan Al Rashidiya S., Gr.2, Istanbul Topkapi Trophy, Gr.2, UAE Derby, Gr.2, Meydan Al Maktoum Challenge Round 1 S., Gr.3, UAE Two Thousand Guineas, Gr.3, UAE 2000 Guineas Trial S., 2d Meydan Al Maktoum Challenge Round 3 S., Gr.2, Zabeel Mile S., Gr.2, Firebreak S., L, Clairwood Gatecrasher S., 3d HKJC Champions Mile, Gr.1, Newbury Hungerford S., Gr.2, Meydan Burj Nahaar S., Gr.3, 4th Meydan Al Fahidi Fort S., Gr.2.

SNITZEL (02c, Snippets, Storm Bird). 7 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,031,550, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, AJC Breeders' P., L, BTC Tommy Smith Slipper S., L, Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., RL, 4th AJC All-Aged S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1.

GALAXY STAR (12f, Jeune, Royal Academy). 13 wins from 1200m to 2100m, A$1,546,000, WATC Railway S., Gr.1, Ted Van Heemst S., Gr.2, Asian Beau S., Gr.3, Belmont Sprint, Gr.3, Strickland S., Gr.3, Trap for Fools H., Ascend Sales Trophies H., Marina East Apartment H., David Grays Aglink H., Penfolds H., Mumm Champagne H., DP&LK Patten H., Yellowglen H., 2d WATC Northerly S., Gr.3, Roma Cup, Gr.3, Hyperion S., Gr.3, Amelia Park Lodge H., WATC Derby Raceday H., 3d WATC Kingston Town Classic, Gr.1.

BONARIA (08f, Last Tycoon, Twig Moss). 8 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$951,319, VRC Myer Classic, Gr.1, Schweppervescence Trophy, Gr.3-twice, MRC Mannerism S., Gr.3, VRC Lort Smith Animal Hospital H., MRC Sportingbet H., The Age H., 2d VRC Blazer S., Gr.2, MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Ladies Day Vase, Gr.3, 3d MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Vintage Photobooth H., VRC Peter Rowland Catering H., MRC Responsible Gambling Awareness Week H., Race-Tech 2YO H., 4th VRC Let's Elope S., Gr.2-3 times, MVRC Sunline S., Gr.2, MRC WW Cockram S., Gr.3, Summoned S., Gr.3.

ANAMATO (03f, Whiskey Road, Sovereign Edition). 4 wins-1 at 2-from 1500m to 2000m, US$90,000, A$861,850, SAJC Australasian Oaks, Gr.1, VRC AV Kewney S., Gr.2, Moonee Valley Fillies Oaks Classic, Gr.2, SAJC Sires' Produce S., Gr.3, 2d VRC Danehill S., Gr.3, MRC Tranquil Star S., Gr.3, AJC Fernhill H., L, VRC Isca 2YO P., 3d Hollywood Park American Oaks, Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, MRC Yalumba S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, Thoroughbred Breeders S., Gr.3, MRC Kevin Hayes S., L, 4th MVRC JRA Cup, L.

DANCETERIA (15g, Cadeaux Genereux, Vettori). Champion Older Male in Germany in 2019 (Int.).7 wins from 1600m to 2000m, £89,284, €174,500, US$11,160, A$27,875, München Grosser Dallmayr Preis, Gr.1, ParisLongchamp La Coupe, Gr.3, Maisons-Laffitte Prix Jacques Laffitte, L, Newmarket BBAG-Sales.de H., Abbey Labels H., Southend Airport to Milan H., Sandown Smarkets H., 3d Sandown Brigadier Gerard S., Gr.3, Ascot Sodexo 2YO S., 4th Sandown Eclipse S., Gr.1, Chantilly Grand Prix du Nord, L.

REDIENER (19g, More Than Ready, Snippets). 6 wins from 1400m to 1600m to 2023-24, A$2,159,450, ATC Epsom H., Gr.1, Bill Ritchie H., Gr.3, BRC Gunsynd Classic, Gr.3, ATC Toyota Forklifts H., Battle of Beersheba H., Vinery Stallions H., 2d ATC Bowermans H., Gosford RC Tooheys H., 3d ATC Vinery Stallions H., MRC Ive H., 4th ATC South Pacific Classic, L.

PEEPING (11f, Encosta de Lago, Don't Say Halo). 6 wins to 1500m, A$889,535, ATC Coolmore Classic, Gr.1, Golden Pendant, Gr.2, Darby Munro S., L, Fairfield RSL Club H., Anthony Cullen H., 2d ATC PJ Bell S., Gr.3, Triscay S., Gr.3, Fireball S., L, 3d ATC Guy Walter S., Gr.2, Hyland Race Colours H.

HOWARD BE THY NAME (12g, Faltaat, Defensive Play). 5 wins from 1600m to 2500m, A$615,540, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Chairman's S., Gr.3, Port Adelaide Guineas, L, 2d Tasmanian Derby, L, MRC Grand Hotel Frankston P., MVRC CRT Whites Rural P., 3d BRC Grand Prix S., Gr.3, 4th BRC Queensland Derby, Gr.1.

ROYAL DESCENT (09f, Kaapstad, Palace Music). 5 wins from 1200m to 2400m, A$2,709,780, Australian Oaks, Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Adrian Knox S., Gr.3, Australian Turf Club H., Seasons Greetings P., 2d ATC Doncaster H., Gr.1, Epsom H., Gr.1, George Main S., Gr.1-3 times, VRC Turnbull S., Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Chelmsford S., Gr.2, Toy Show H., Gr.3, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, Gr.3, 3d ATC Queen Elizabeth S., Gr.1, Doncaster H., Gr.1, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2, ATC Tramway S., Gr.3, Tab.com.au H., 4th ATC George Ryder S., Gr.1, Surround S., Gr.2, Millie Fox S., Gr.2.

CELEBRITY QUEEN (16f, More Than Ready, Marscay). 7 wins at 1100m, 1200m, A$826,780, MRC Oakleigh P., Gr.1, WATC Colonel Reeves S., Gr.3, Nicopolis H., Schweppes Tonic H., D'Orsogna H., Furphy H., Pinjarra RC Chaff City H., 2d WATC Winterbottom S., Gr.1, AJ Scahill S., Gr.3, Perth 3YO Classic, Amelia Park H.

MASTER OF DESIGN (05c, Last Tycoon, Ahonoora). 7 wins to 1300m, A$938,209, ATC TJ Smith S., Gr.1, Theo Marks H., Gr.2, Alpha Flight Services H., MVRC Eliza Park Sunline Suite Tour H., WATC Perth Racing Silver Members H., 3d MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Sebring S., Gr.3, MRC ESP P.H., MVRC Essendon Mazda H.

RAFEEF (12c, National Assembly, Mr Eats). 6 wins to 1400m, R1,193,325, Turffontein Computaform Sprint, Gr.1, Hawaii S., Gr.2, Classic Day in April H., Vaal Itsarush.co.za P., 2d Turffontein Wolf Power H., L, Vaal Intercontinental Village Raceday H., 4th Turffontein Horse Chestnut S., Gr.1.

ALABAMA EXPRESS (16c, Encosta de Lago, Royal Applause). 4 wins-1 at 2-to 1400m, A$554,750, MRC CF Orr S., Gr.1, Gothic S., L, VRC Donate to Salvation Army H.

CHEEKY CHOICE (03f, Caerleon, Persian Bold). 4 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$625,425, AJC Flight S., Gr.1, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC William H Ogilvie 2YO H., NSW Tatt's RC Napoleon Perdis H., 2d STC Queen of the Turf S., Gr.1, Canterbury S., Gr.2, AJC Australian Income Protection 2YO H., STC Escape to the Races 2YO H., Hyland Race Colours 2YO H., 3d MRC Thousand Guineas, Gr.1, 4th AJC Emancipation S., Gr.2.

REDOUTE'S DANCER (03c, El Gran Senor, Condorcet). Top of the 2006-07 NZ 3YO Free H. (1650m+).4 wins from 1800m to 2400m, NZ$480,000, A$87,450, New Zealand Derby, Gr.1, ARC Championship S., Gr.2, AJC Mosman H., 2d AJC Pepsi Max H., AH Beard Toparoa H.

HAMPTON COURT (11c, Broken Vow, Vice Regent). 3 wins-1 at 2-from 1400m to 2000m, A$398,230, ATC Spring Champion S., Gr.1, 2000m-in track record time, Dulcify H., L, 2d ATC Australian Turf Club 2YO H., 3d ATC TAB Early Quaddie H., 4th Newcastle JC Spring S., Gr.3.

DARIANA (06f, Last Tycoon, Busted). 3 wins from 1550m to 2400m, A$518,165, Queensland Derby, Gr.1, AJC Frank Packer P., Gr.3, STC Inglis H., 2d MRC Underwood S., Gr.1, 3d BRC Doomben Roses, Gr.3.

ALLEZ WONDER (05f, Military Plume, Jungle Boy). 3 wins at 1600m, 2050m, A$509,263, MRC Toorak H., Gr.1, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, L, MVRC Pacific Communications H., 3d VRC Oaks, Gr.1.

EMPIRES CHOICE (03c, Star Way, Sir Tristram). 3 wins from 1500m to 2400m, A$895,075, Queensland Derby, Gr.1, BTC Rough Habit P., Gr.3, 2d STC Pago Pago S., Gr.2, AJC Skyline S., Gr.3, Frank Packer P., Gr.3, STC Golden Rose S., Gr.3, AJC Carbine Club S., L, 3d AJC George Main S., Gr.1, STC Rotary Awareness P.

NADEEM (03c, Sound Reason, Oncidium). Joint top colt on The 2005-06 Australasian 2YO Classification.2 wins at 2, A$747,500, MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, 4th VRC Maribyrnong Trial S., L.

UNDOUBTEDLY (02c, Don't Say Halo, Manihi). 2 wins at 2, A$765,200, MRC Blue Diamond S., Gr.1, SAJC Queen Adelaide S., L, 3d VRC Ascot Vale S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

STRATUM (02c, Luskin Star, Vain). Champion 2YO Colt in Australia in 2004-05.2 wins at 2, A$2,244,500, STC Golden Slipper S., Gr.1, Pago Pago S., Gr.2, 2d VRC Age Classic S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, NSW Tatt's RC Roman Consul S., Gr.2, AJC Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, Rory's Jester P., Gr.3, 4th AJC San Domenico S., Gr.3.

ABBEY MARIE (12f, Catrail, Pleasant Colony). 3 wins from 1300m to 2000m, A$542,870, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC JRA H., Cove Hotel P., 2d MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th BRC Doomben Cup, Gr.1, MRC Mannerism S., Gr.3.

GOD'S OWN (02c, Sky Chase, Showdown). Joint Head of The 2005-06 Australasian 3YO Classification.3 wins-1 at 2-at 1200m, 1600m, A$999,500, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, AJC Ladies Auxilary 2YO H., STC Mounties H., 2d VRC Lightning S., Gr.1, MRC Guineas Prelude, Gr.3, Schweppervescence Cup, Gr.3, 4th STC Golden Rose S., L.

LOIRE (16f, Traditionally, Success Express). 2 wins-1 at 2-at 1300m, 1600m, NZ$246,749, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, 2d Hawkes Bay Lowland S., Gr.2, WRC Desert Gold S., Gr.3, 3d Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Hawkes Bay Gold Trail S., Gr.3, El Roca Trophy, L.

MUSTAAQEEM (14c, National Assembly, Mr Eats). Champion 2YO Colt in South Africa in 2016-17.2 wins at 2, US$12,479, R689,975, Turffontein South African Nursery, Gr.1.

ABSOLUTELY (07f, Catrail, Pleasant Colony). Winner at 2400m, A$469,500, Australian Oaks, Gr.1, 2d SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MVRC Alexandra S., L, 3d Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, SAJC Auraria S., Gr.3.

PERFECT JEWEL (14f, Jeune, Royal Academy). 8 wins-1 at 2-from 1200m to 1800m, A$1,081,730, Western Australian Guineas, Gr.2, MRC WW Cockram S., Gr.3, WATC Belmont Sprint, Gr.3, Hyperion S., Gr.3, La Trice Classic, Gr.3, Belgravia S., L, Vili's 2YO P., 2d MVRC WH Stocks S., Gr.2, MRC Mannerism S., Gr.3, WATC Strickland S., Gr.3, 3d WATC Ted Van Heemst S., Gr.2, Asian Beau S., Gr.3, 4th WATC Kingston Town Classic, Gr.1, Railway S., Gr.1, Burgess Queen S., L, Jungle Dawn Classic, L.

ENBIHAAR (15f, Trempolino, Spectacular Bid). Champion Older Female Stayer in Europe in 2019. Champion Older Female Stayer in GB in 2019.7 wins from 11f to 16¼f, £475,948, €34,290, Goodwood Lillie Langtry S., Gr.2-twice, Doncaster Park Hill S., Gr.2, York Lonsdale Cup, Gr.2, Haydock Lancashire Oaks, Gr.2, Goodwood Daisy Warwick S., L, 2d York Bronte Cup, Gr.3, 3d ParisLongchamp Prix de Royallieu, Gr.1, 4th Newmarket Princess of Wales's S., Gr.2, Ascot Noel Murless S., L.

DOUBTING (02f, Sovereign Red, Baguette). 6 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$782,750, VRC AV Kewney S., Gr.2, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, AJC Wiggle H., L, STC Triscay S., L, 2d STC Coolmore Classic, Gr.1, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d MRC WW Cockram S., Gr.3, Quezette S., L, Boronia S., L, 4th Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1.

ABIDEWITHME (09f, Zabeel, Mellay). 9 wins from 1200m to 2000m, NZ$416,200, A$63,750, Cambridge JC Travis S., Gr.2, BOP RC Tauranga S., Gr.2, WRC Anniversary H., L, Ashburton RC Ray Coupland S., L, MRC Cape Grim Beef P., ARC Augusta Capital H., New Zealand Herald H., Hallmark Yearlings 3YO Mile, 2d Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, Cambridge JC Travis S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3, Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3, 3d WRC Thorndon Mile, Gr.1, Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, ARC Blue Bubble Taxis H., 4th Waikato RC Herbie Dyke S., Gr.1, Hawkes Bay Makfi Challenge S., Gr.1, Waikato RC Cal Isuzu S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3.

TICKETS (06c, Success Express, Best Western). 4 wins-2 at 2-to 1500m, A$579,100, STC Pago Pago S., Gr.2, Phar Lap S., Gr.2, VRC Poseidon S., L, AJC Canonbury S., L, 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, AJC Skyline S., Gr.3.

BISHOPS ROCK (01c, Sir Tristram, Kings Lake). 7 wins-1 at 2-from 1000m to 2200m, R719,910, Greyville Astrapak H., Gr.2, Turffontein Colorado King S., Gr.2, Scottsville Michael Roberts H., L, Turffontein Sun City H., 2d Turffontein South African Nursery P., Gr.1, Protea S., Gr.2, 3d Newmarket Sea Cottage S., L.

VAVASOUR (11f, Red Ransom, Last Tycoon). 5 wins from 1600m to 2400m, NZ$260,450, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Counties Cup, Gr.3, Waikato Cup, Gr.3, ARC Dunstan Feeds Qualifier, 2d ARC Royal S., Gr.2, Avondale 2YO Classic, Te Aroha JC Piako Rural Services 2YO H., 3d ARC Soliloquy S., L, 4th ARC Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3.

GALAH (08c, Distorted Humor, Southern Appeal). 5 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$587,700, BRC QTC Cup, Gr.2, VRC Carbine Club S., Gr.3, MRC Gothic S., L, ATC Wyndham Estate 2YO H., Follow Royal Randwick on Facebook H., 2d VRC Tab.com.au S., Gr.3, Momentum Energy Trophy H., ATC Maroubra 2YO H., 3d MRC Sandown Guineas, Gr.2, ATC Carbine Club S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, Sandown S., Gr.3, ATC Festival S., L, 4th VRC Gilgai S., Gr.2.

SISTER MADLY (06f, Bureaucracy, Grosvenor). 4 wins at 1200m, A$680,180, VRC Seppelt Salinger S., Gr.2, ATC Southern Cross S., Gr.3, MRC How Now S., Gr.3, STC Myer H., 2d AJC Flight S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, SAJC Yallambee Classic, Gr.2, MRC Tristarc S., Gr.2, AJC Reginald Allen H., L, 3d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, STC Sheraco H., L, AJC Victory Vein P., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1.

DRUMBEATS (05c, Last Tycoon, Imperial Prince). 3 wins at 1400m, 1500m, A$497,225, STC Shannon S., Gr.2, AJC Bill Ritchie H., Gr.3, VRC Hilton S., L, 2d AJC Roman Consul S., Gr.2, MRC Winning Edge Presentations Cup, L, AJC After Party at Fringe Bar H., 3d MVRC Crystal Mile H., Gr.2, STC Theo Marks H., Gr.2, VRC Flying Spur 2YO H., 4th AJC Doncaster H., Gr.1.

TANGO'S DAUGHTER (10f, Anabaa, Gone West). 5 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$299,135, SAJC Queen of the South S., Gr.2, HC Nitschke S., L, MRC Hilton Manufacturing H., Equine Haven Racehorse Spelling 2YO P., 3d VRC MSS Security S., L, MRC Weekend Hussler S., L, 4th VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Tesio S., Gr.3, MRC Lord S., L.

MUTAWAAJID (03c, Vain, High Line). 5 wins-2 at 2-to 1400m, £19,454, A$305,250, AJC Royal Sovereign S., Gr.2, STC Hobartville S., Gr.2, NSW Tatt's RC Vili's H., STC Tooheys New 2YO H., 4th AJC Randwick Guineas, Gr.1, Haydock Sprint Cup, Gr.1, Newbury World Trophy, Gr.3.

REKINDLED INTEREST (07g, Rainbow Quest, The Minstrel). 3 wins-1 at 2-from 1000m to 2050m, A$921,300, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, AAMI Vase, Gr.2, 2d ATC George Ryder S., Gr.1, VRC Aurie's Star H., Gr.3, MVRC Chandler Macleod S., L, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th MRC Memsie S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

EL DAANA (04f, Sunday Silence, Avenue of Flags). 2 wins-1 at 2-at 1100m, 1600m, A$365,400, VRC Edward Manifold S, Gr.2, SAJC Queen Adelaide S., L, 2d SAJC Schweppervescence S., L, 3d VRC Matriarch S., Gr.2, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 4th VRC Myer Classic, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, South Australian Derby, Gr.1, MRC Quezette S., L.

INTO THE MIST (11f, Encosta de Lago, Southern Appeal). 5 wins from 1200m to 1600m, A$229,580, SAJC Queen of the South S., Gr.2, Eddie the Eagle H., Schweppes H., William Hill H., 2d MRC Ladies Day Vase, Gr.3, SAJC Laelia S., L, 3d MVRC Adapt Australia H., 4th SAJC Adelaide Guineas, L.

HONORINE (09f, Honour and Glory, Labus). 5 wins-2 at 2-to 1200m, R484,775, Turffontein Camellia S., Gr.2, Clairwood Pinnacle S., Vaal July Day H., Clairwood Soccer 10 H., 2d Turffontein Bauhinia H., L, 3d Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Pinnacle S., Vaal Computaform Express H., Turffontein Save the Date Sansui Summer Cup P.

VARENNA MISS (06f, Bite the Bullet, Afleet). 5 wins to 1300m, A$365,100, BRC QTC Cup, Gr.2, MRC Carlton Draught P., City of Glen Eira H., BRC Act for Kids H., 2d MRC Hyderabad Race Club S., Gr.3, 3d SCTC Glasshouse H., L, MRC Cendrillon H., 4th MRC Oakleigh P., Gr.1, BTC Cup, Gr.1.

KEBEDE (12f, Hussonet, Mocito Feliz). 4 wins from 1200m to 2000m, A$198,460, BRC The Roses S., Gr.2, Secutor Securities H., 2d BRC Rosie Eccles P., 3d Gold Coast Bracelet, L, 4th SCTC Princess S., L.

GIRL GONE ROCKIN' (08f, Just a Dancer, Beaufort Sea). 4 wins from 1400m to 2050m, A$291,080, VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Melbourne Neonatal Network H., 2d ATC Cornucopia Committee Inc H., MVRC Adapt Australia H., Corporate Interiors Australia H., 3d MRC Sportingbet H.

MUSKET (03c, Riverman, Roberto). 4 wins from 1200m to 1600m, A$308,250, STC Shannon S., Gr.2, AJC Wales Truck Repairs Welter H., National Jockeys Celebration Day H., STC Spring Carnival H., 2d AJC Japan Racing Association P., L, STC Royal Parma S., L, Sky High S., L, 3d STC Fairfield RSL H., Furniture One Group H., 4th Newcastle JC Newmarket H., Gr.3.

His sire sons include Snitzel (145), Not a Single Doubt (83), Stratum (47), Nadeem (21), Rafeef (19), Burgundy (12), Fast 'n' Famous (11), Bradbury's Luck (11), Beneteau (10), Time Thief (8), God's Own (8), Elzaam (7), Lucky Unicorn (5), The Autumn Sun, Wylie Hall, etc.

NATIONAL ASSEMBLY Unraced. Champion Sire of 2YOs in South Africa 3 times. Sire of winners of over $24 million - 63 stakes winners, inc. GRAND EMPORIUM, SECRETARY GENERAL, SOFT FALLING RAIN, HISTORIC LADY, NATIONAL CURRENCY, TRUST ANTONIA, BOLD THATCH, ENCHANTRESS, FORWARD FILLY, NATIONAL EMBLEM, etc. Maternal sire of winners of over $24 million - 40 stakes winners, inc. MUSTAAQEEM, RAFEEF, HAPPY VALENTINE, VERCINGETORIX, LAVERNA, COLD AS ICE, FAIR BRUTUS, LIVE LIFE, HIDDEN BEAUTY, HAPPY FOREVER.



 

1st Dam

NATIONAL COLOUR, by National Assembly. Joint South African Horse of the Year in 2005-06. Champion Older Female Sprinter in GB in 2007-08. Joint Champion 3YO Filly in South Africa in 2005-06. 8 wins-1 at 2-to 1200m, £38,883, R1,013,010, 242,880Dhs in South Africa and U.A.E, Turffontein Computaform Sprint H., Gr.1, Clairwood Mercury Sprint, Gr.1, Scottsville South African Fillies Sprint S., Gr.1, Nad al Sheba Friday Sprint S., Turffontein Man o' War S., 2d Newmarket Nunthorpe S., Gr.1, 3d Newmarket Bauhinia H., L. Half-sister to Zemfira (dam of ANNA CAPRI). Dam of eight foals, six to race, five winners, inc:-

RAFEEF (c by Redoute's Choice) Subject horse.

MUSTAAQEEM (c by Redoute's Choice) Champion 2YO Colt in South Africa in 2016-17. 2 wins at 2, US$12,479, R689,975, Turffontein South African Nursery, Gr.1.

Circle of Speed (f by Sebring) 2 wins at 1400m, 1450m, R198,575, Scottsville Soccer 10 P., 2d Clairwood Acts Coach Charter International H., Mala Mala Queens Sceptre H., Turffontein Thank You for Racing With Us Today H., 3d Scottsville Clive Brittain H. Dam of-

FULL VELOCITY (Philanthropist) 7 wins to 1200m, R647,975, Scottsville Poinsettia S., Gr.3, Greyville Kwazulu-Natal S., L, Turffontein Play Soccer S., 2d Turffontein The Lady's S., Tab 4racing App S., 3d Turffontein Sycamore Sprint S., Gr.3, Computaform Online H., 4th Turffontein Merchants H., Gr.3, Magnolia H., Gr.3.

Fenech (g by Redoute's Choice) 4 wins to 1300m, A$78,930 in Aust.

Beaven Lane (g by Redoute's Choice) Winner at 1200m in Aust.

Turaathy (f by Redoute's Choice) Placed at 3 in South Africa. Dam of-

Duly Elected. Winner at 1200m in 2022-23, BRC Ladbrokes Yard Comments P.

Kirragirl. Winner at 1200m in 2023-24, 2d ATC James Squire P.

Sarraqa (f by Snitzel) Unraced. Dam of-

CELESTIAL LEGEND (Dundeel) 4 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$3,390,825, to 2023-24, ATC Doncaster H., Gr.1, Randwick Guineas, Gr.1, Hobartville S., Gr.2, Schweppes 2YO H., 2d ATC Heritage S., L, All Too Hard at Vinery Stud 2YO P.

 

2nd Dam

RAINBOW CAKE, by Mr Eats. 7 wins-1 at 2-at 1000m, 1200m, R163,480, Milnerton Champagne S., L, 2d Milnerton Champagne S., L, 3d Milnerton Administrator's Trophy, Gr.3, 4th Milnerton Sceptre S., Gr.3. Dam of 12 foals, 10 to race, 8 winners, inc:-

NATIONAL COLOUR (National Assembly) 8 wins. See above.

Zemfira. 2 wins at 1200m, Scottsville Kharina Secondary School Sponsors H., 2d Scottsville Regal Inn Xpress H. Dam of-

ANNA CAPRI (Var) 5 wins at 1000m, R458,100, Turffontein Lebelo Sprint, Gr.3, 2d Vaal Sophomore 1000, Turffontein Racing.tv P., 3d Turffontein Swallow S., L, 4th Turffontein Tommy Hotspur H., Gr.3, Gardenia S., L-twice.

Kaleido. 2 wins at 2, 4th Kenilworth Fillies Nursery, Gr.3. Dam of-

Coral Colour. 2 wins at 2 in South Africa. Dam of-

BASADI FAITH (Master of My Fate) 5 wins-4 at 2-to 1150m, R551,750, Turffontein South African Fillies Nursery, Gr.2, Ruffian S., L, Polydex Storage Systems S., Vaal Itsarush.co.za Juvenile P.

Puritani. Unraced. Dam of-

Great Affair (Gimmethegreenlight) 3 wins from 1750m to 2200m, R302,150, to 2023-24, 2d Scottsville Tabgold Account H., 3d Turffontein Racing Association H., L, Fairview Glenlair Trophy.

 

3rd Dam

ST BLAZEY, by Marazion. Winner at 2 in South Africa. Half-sister to High Glow. Dam of 9 foals, 6 to race, 5 winners, inc:-

RAINBOW CAKE (Mr Eats) 7 wins. See above.

 

4th Dam

HI SPARKY, by The Ashes. Unraced. Half-sister to BOLAND BOY, Cornada (dam of CORNING TOUCH, CORN BELT). Dam of 12 foals, all raced, 7 winners, inc:-

High Glow (Dionisio) 13 wins from 1000m to 1800m, Kenilworth Diadem S., Christmas H., 2d Scottsville Gilbey's S., Gr.3, Milnerton Victory H., 3d Milnerton Ascot Summer Sprint.

Image